Potovanje s hišnimi pticami znotraj Evropske unije ali vračanje v Slovenijo iz tretjih držav
Kadar žival potuje z osebo, ki je v identifikacijskem dokumentu živali navedena kot lastnik, in namen premika ni niti prodaja niti sprememba lastništva hišne živali, govorimo o netrgovskem premiku. Če pogoji za netrgovski premik niso izpolnjeni, govorimo o uvozu ali trgovanju, kjer so pogoji urejeni z drugimi predpisi.
O pogojih vstopa v ostale države članice EU se je treba pozanimati pri njihovih pristojnih organih (stran je v angleščini). Pri tem je pomembno upoštevati tudi pogoje tretjih držav in držav članic EU, ki se jih pri potovanju zgolj prečka.
Nekatere živalske vrste so zaščitene in jih mora v nekaterih primerih ob premiku spremljati potrdilo Konvencije o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (angleško Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – CITES).
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za naravne vire in prostor |
Ptice, ki so lahko hišne živali, imenujemo tudi »hišne ptice«. Hišne ptice ne morejo biti iz vrst perutnine (kokoši, purani, pegatke, race, gosi, prepelice, golobi, fazani, jerebice in tekači (ratiti)). Perutnina je rejena ali gojena v ujetništvu zaradi proizvodnje mesa, jajc za prehrano in drugih proizvodov, obnove populacije pernate divjadi ali vzreje ptic, ki se uporabljajo za proizvodnjo in obnovo populacije. Prav tako med hišne ptice ne spadajo ptice v ujetništvu, ki so namenjene za sejme, dirke, razstave, tekmovanja, vzrejo ali prodajo.
Netrgovski premiki hišnih ptic v Slovenijo iz držav EU in iz držav: Andora, Ferski otoki, Gibraltar, Grenlandija, Islandija, Lihtenštajn, Monako, Norveška, San Marino, Švica, Vatikanska mestna država
Lastnik živali mora pred vstopom v Slovenijo zagotoviti:
- ob upoštevanju posebnosti vsake vrste mora biti žival označena na način, da se lahko zagotovi povezava med živaljo in njenim lastnikom. Možna je tudi vstavitev čipa, če je to za žival primerno. Mikročip mora izpolnjevati enake standarde kot za pse in mačke, v nasprotnem primeru mora imeti lastnik imeti s seboj ustrezen čitalec,
- žival mora spremljati ustrezen dokument, s katerim se ugotavlja povezava med lastnikom in živaljo. Pomembno je, da je na dokumentu naveden lastnik živali in žival z opisom (vrsta, pasma, spol, barva, velikost, teža, starost). To ni dokument, ki ga napiše lastnik sam, ampak na primer:
- račun iz trgovine z živalmi, kjer je bila žival kupljena, ali račun od veterinarja, če vsebujeta ustrezne podatke,
- kupoprodajna pogodba, ali
- drugo ustrezno potrdilo.
Netrgovski premiki hišnih ptic iz ostalih tretjih držav ali ozemelj v Slovenijo in Evropsko unijo
Netrgovski premik hišnih ptic v EU iz ostalih tretjih držav je dovoljen samo preko vstopnih točk za potnike (vsebina v anglšekem jeziku), ki so jih države članice EU posebej določile za namen vstopa/premika hišnih ptic v EU. Vstopna točka za potnike je mejni prehod, kjer pristojni organ opravi pregled dokumentov in identitete živali. Lastnik ali pooblaščena oseba je odgovorna, da na vstopni točki za potnike naveže stik s pristojnim organom ter mu predloži identifikacijski dokument hišne živali in omogoči preverjanje.
V Slovenijo je vstop s hišnimi pticami možen le preko mejne kontrolne točke (stran je v angleščini).
Hišne ptice, ki vstopijo iz tretje države v EU, se lahko premikajo le neposredno od vstopne točke za potnike do gospodinjstva ali drugega prebivališča v EU. V 30 dnevnem obdobju po datumu vstopa v EU se te hišne ptice ne smejo vnesti na predstave, sejme, razstave ali druge prireditve za ptice.
-
Potuje lahko do največ 5 ptic
-
Ptice morajo prihajati iz tretje države, ki je članica Svetovne organizacije za zdravje živali (WOAH - The World Organisation for Animal Health).
-
Pred odpremo morajo biti označene s trajno, neodstranljivo in čitljivo individualno oznako z alfanumerično kodo (na primer sponka, obroček na nogi, injicirani transponder, znamka).
Označene morajo biti že pred izolacijo, testiranjem ali cepljenjem proti ptičji gripi podtipov H5 in H7.
Zadostuje lahko le opis hišnih ptic, če:
- so bile pred odpremo v EU dane v zabojnik, ki ga je zapečatil pristojni organ tretje države odpreme,
- so v zapečatenem zabojniku neposredno od vstopne točke za potnike v EU odšle v odobren karantenski obrat v namembni državi članici, tam preživele vsaj 30 dni in zapustile karanteno s pisnim dovoljenjem uradnega veterinarja, in
- pristojni organ pregleda pogoje v karanteni, vključno z vpogledom v evidenco umrljivosti in kliničnim pregledom ptic, vsaj ob začetku in koncu karantene.
-
Ptico mora v obdobju 48 ur ali zadnji delovni dan pred datumom premika klinično pregledati pooblaščeni ali uradni veterinar tretje države in potrditi, da nima nobenih očitnih znakov bolezni
-
Ptice v obdobju med kliničnim pregledom in odhodom iz tretje države odpreme ne smejo biti v stiku z nobenimi drugimi pticami
-
Ptice mora spremljati veterinarsko spričevalo
Veterinarsko spričevalo potrdi uradni veterinar pristojnega organa v tretji državi. Spričevalo mora biti sestavljeno v angleščini in v uradnem jeziku države članice EU, kjer bo žival vstopila v EU. Po izdaji je spričevalo veljavno 10 dni. V veterinarskem spričevalu mora biti potrjeno, da hišne ptice izpolnjujejo eno od naslednjih zahtev:
- izvirajo iz ustrezne tretje države ali ozemlja, kjer so bile v izolaciji pod uradnim nadzorom najmanj 30 dni pred datumom odpreme z zadevnega ozemlja ali iz zadevne tretje države
ali
- so v obdobju šestih mesecev pred datumom odpreme v EU in najpozneje 60 dni pred datumom odpreme v EU prejele celotni primarni cikel odobrenega cepiva proti ptičji gripi podtipov H5 in H7, ki ne sme biti oslabljeno živo cepivo, in so bile v skladu z navodili proizvajalca po potrebi ponovno cepljene, cepljenje pa je opravil pooblaščeni ali uradni veterinar ozemlja ali tretje države odpreme
ali
- so bile v državi odpreme v izolaciji pod nadzorom pooblaščenega ali uradnega veterinarja vsaj 14 dni pred datumom odpreme v EU in je bil na vzorcu, ki ga je ne prej kot sedmi dan izolacije odvzel pooblaščeni ali uradni veterinar, opravljen test za odkrivanje antigena ali genoma ptičje gripe podtipov H5 in H7 z negativnim rezultatom
ali
- so hišne ptice namenjene v odobreni karantenski obrat (stran je v angleščini). v namembni državi članici, kjer bodo takoj po prihodu v EU vsaj 30 dni preživele v karanteni. Izvirnik ali overjeno kopijo o dogovorjeni karanteni je treba priložiti k spričevalu. V Sloveniji takšnega karantenskega obrata nimamo, zato se je za to treba dogovoriti v kateri drugi državi članici.
-
Ptice mora spremljati pisna izjava lastnika ali pooblaščene osebe
Zakonodaja
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/1938 z dne 9. novembra 2021 o določitvi vzorca identifikacijskega dokumenta za netrgovske premike hišnih ptic z ozemlja ali iz tretje države v državo članico in razveljavitvi Odločbe 2007/25/ES (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/404 z dne 24. marca 2021 o določitvi seznamov tretjih držav, njihovih ozemelj ali območij, s katerih je dovoljen vstop živali, zarodnega materiala in proizvodov živalskega izvora v Unijo v skladu z Uredbo (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta (Besedilo velja za EGP)
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/1933 z dne 14. julija 2021 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s pravili za netrgovske premike hišnih ptic z ozemlja ali iz tretje države v državo članico (Besedilo velja za EGP)
- Uredba (EU) št. 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o netrgovskih premikih hišnih živali in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 998/2003 Besedilo velja za EGP
- Uredba (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 2016 o prenosljivih boleznih živali in o spremembi ter razveljavitvi določenih aktov na področju zdravja živali („Pravila o zdravju živali“) (Besedilo velja za EGP)