Direktorat za informatiko
Slovenijo prizadela najhujša ujma doslej
Organizacijske enote direktorata
-
Direktorat za digitalno infrastrukturo
Ministrstvo za digitalno preobrazboTobačna ulica 5
1000 Ljubljana -
Direktorat za podporo uporabnikom
Ministrstvo za digitalno preobrazboTobačna ulica 5
1000 Ljubljana -
Direktorat za razvoj digitalnih rešitev in podatkovno ekonomijo
Ministrstvo za digitalno preobrazboDavčna ulica 1
1000 Ljubljana -
Sektor za informacijsko varnost
Ministrstvo za digitalno preobrazbo
Direktorat za digitalno infrastrukturoLangusova ulica 4
1000 Ljubljana -
Sektor za storitve zaupanja
Ministrstvo za digitalno preobrazbo
Direktorat za razvoj digitalnih rešitev in podatkovno ekonomijoDavčna ulica 1
1000 Ljubljana
Novice
-
Vlada je sprejela Strategijo digitalnih javnih storitev 2030
-
Objavljen strokovni prispevek projekta “Digital Europe for All,” v reviji Uporabna informatika: »Ponovno uporabljive semantične spletne komponente: Primer uporabe za interoperabilnost digitalnih javnih storitev«
-
Zainteresirano javnost vabimo k posredovanju predlogov na Strategijo digitalnih javnih storitev 2030
Področja in teme
-
Informatika v državni upravi
Državna uprava potrebuje za svoje delo učinkovito informatiko, ki združuje različna in med seboj povezana področja. Hitro in zanesljivo delovanje zagotavljamo s centralnim informacijsko-komunikacijskim omrežjem, po katerem teče množica podatkov, ki so ustrezno informacijsko varovani. Da je delovanje med organi čim bolj preprosto in elektronsko, smo razvili različne skupne informacijske rešitve oziroma storitve, ki so na voljo tudi državljanom in gospodarstvu.
Storitve
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za digitalno preobrazbo |
Projekti
-
Pospešitev digitalne preobrazbe državne uprave in javnega sektorja z namenom dostopa in zagotavljanja uporabniku prijaznih in varnih digitalnih storitev se je v zadnjem času pokazala kot nujna. Izkušnja s pandemijo COVID-19 je še dodatno izpostavila šibkosti in izzive, povezane z digitalizacijo, ter pokazala na nujnost razvoja celovitih digitalnih rešitev brez nujnosti fizičnega kontakta na vseh področjih, tudi v državni upravi. Digitalna državna uprava je predpogoj za agilno odzivanje na spremembe in učinkovito nudenje e-storitev tako prebivalcem kot podjetjem in drugim uporabnikom.
-
S projektom bomo pripravili pogoje za uspešno poenotenje delovnega okolja uporabnikov, zagotovili strojno opremo za uporabnike, ki jih bomo migrirali na novo delovno okolje, vpeljali sistem za nadzor nad stanjem licenc ter vzpostavili bazo znanja za EKC.
-
Projekt je predviden v okviru reforme okrepitve upravljanja digitalne preobrazbe javne uprave –Modernizacija digitalnega okolja javne uprave in predvideva poenotenje standardov na področju poslovno-informacijske arhitekture ter vzpostavitev standardiziranega DevSecOps okolja in standardiziranih tehnoloških platform, ki bodo pomenila enotna izhodišča za razvoj informacijskih
rešitev.
-
Ukrep Vzpostavitve informacijske infrastrukture nove generacije obsega različna področja IKT. Informacijska infrastruktura se hitro razvija, uporabniki pričakujejo in zahtevajo nove digitalne storitve, informacijska (ne)varnost je prišla na prve strani medijev. Moderni tehnološki trendi veriženja blokov, umetne inteligence, kvantnega računalništva, pametnih hiš, mest in držav so že v uporabi ali pa bodo v naslednjih petih letih primerni za produkcijsko uporabo.
-
Ministrstvo za digitalno preobrazbo je partner v mednarodnem konzorciju osmih projektnih partnerjev, ki je v Okvirnem programu za raziskave in inovacije Obzorje 2020 uspešno kandidiral s projektom »Programming trustworthy Infrastructure As Code in a sEcuRE framework - PIACERE« (v nadaljevanju: projekt PIACERE).
-
Enotna poslovna točka (EPT)
V tekuV okviru projekta Enotna poslovna točka razvijamo nove elektronske storitve in gradnike ter pripravljamo vsebine in informacije za potencialne podjetnike, podjetja in druge poslovne subjekte. Na primer portal SPOT (nekdanji e-VEM).