Združeno kraljestvo
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Tveganje ni povečano: Ni podatkov o varnostnih razlogih, zaradi katerih bi odsvetovali potovanje. Svetujemo običajno previdnost.
- Barvna lestvica
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
Podatke o številu kaznivih dejanjih v posameznih predelih Združenega kraljestva lahko spremljate na: https://crimerate.co.uk/.
-
Politična situacija
Politično okolje je stabilno.
V Združenem kraljestvu se pogosto odvijajo demonstracije v večjih mestih. Svetujemo, da se izogibate območjem protestov in demonstracij, ki so lahko tudi v bližini turističnih območij v Londonu, kot so Hyde Park, Oxford Street, Trafalgar Square, Whitehall in Parliament Square.
Svetujemo, da spremljate nasvete policije in lokalnih medijev. -
Kriminal
Stopnja kriminala je največja v Angliji. Zaradi tatvin in žeparjenja svetujemo, da ste pozorni na svojo okolico, predvsem v turističnih predelih Londona in drugih večjih mest. Svetujemo, da osebnih dokumentov na sredstvih javnega prevoza ne hranite izven nadzora, npr. v nahrbtnikih ali v žepih.
V Združenem kraljestvu beležijo izjemen porast organiziranih tatvin mobilnih telefonov s strani tolp na kolesih. Svetujemo previdnost pri uporabi mobilnih telefonov na ulici in drugih javnih mestih. Svetujemo, da ne puščate mobilnih telefonov in torb brez nadzora v javnih objektih ali v parkiranih avtomobilih.
Svetujemo, da neavtoriziranim osebam ne razkrivate svojih osebnih podatkov (datum rojstva, finančno stanje ipd.). Prevaranti se lahko predstavljajo tudi kot policisti in zahtevajo denarne kazni. Opozarjamo, da policija Združenega kraljestva od vas ne bo nikoli zahtevala takojšnjega plačila kazni v gotovini.
Med mladimi v revnejših predmestjih velikih mest so pogosti spopadi z noži, ki pogosto lahko prizadenejo tudi povsem nevpletene mimoidoče. Občasne napade z noži beležijo tudi v središču Londona in drugih mest. Dodatne informacije lahko najdete na spletni strani metropolitanske policije: https://www.met.police.uk/stopknifecrime.
Svetujemo, da ne uporabljate bankomatov na izoliranih mestih.
Kaznivo dejanje v Združenem kraljestvu lahko prijavite policiji na številki 999 (v nujnih primerih) ali na številki 101.
Varnostna priporočila lahko najdete na naslednji povezavi: https://www.btp.police.uk/cp/crime-prevention/personal-safety-how-to-stay-safe/. -
Terorizem
Po oceni britanskih oblasti je stopnja ogroženosti zaradi terorizma velika, kar pomeni, da je napad mogoč.
Svetujemo, da ste posebej previdni na sredstvih javnega prevoza in v turističnih krajih. Običajne tarče so turistične lokacije, tržnice in nakupovalna središča, hoteli, restavracije, bogoslužni prostori, parki, večji športni in kulturni dogodki, izobraževalne ustanove, letališča in druga prometna središča ter javna območja.
Obstaja sporadična nevarnost nasilja na Severnem Irskem, protestniki so osredotočeni predvsem na policijske in vojaške cilje. Verjetnost lokalnega nasilja je večja med "sezono pohodov" od sredine junija do sredine avgusta.
Svetujemo, da spremljajte lokalne medije glede aktualnih dogodkov in prilagodite svoje načrte na podlagi informacij medijev in lokalnih oblasti.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
Splošno
-
Lokalni zakoni
Pri vožnji v Združenem kraljestvu je treba upoštevati lokalno zakonodajo.
Zakonodaja, ki ureja posedovanje in uživanje nedovoljenih snovi, je zelo stroga. Obiskovalcem, ki v zdravstvene namene jemljejo zdravila, ki vsebujejo tudi snovi, ki so v Združenem kraljestvu prepovedane (npr. morfij), svetujemo, da imajo s seboj zdravniško potrdilo, prevedeno v angleščino.
V Združenem kraljestvu je prepovedano nositi, kupiti, prodajati ali vstopiti v državo z večino tipov nožev. Več informacij: https://www.gov.uk/buying-carrying-knives.
Prav tako je v Združeno kraljestvo prepovedan vnos in uporaba izdelkov za samoobrambo, ki lahko povzročijo telesne poškodbe, med drugim tudi sprejev (poprov sprej in podobno). Posedovanje nekaterih izdelkov za samoobrambo ima lahko resne pravne posledice, vključno plačilo globe in zaporno kazen. Več informacij: https://www.askthe.police.uk/faq/?id=48f8192d-13db-eb11-bacb-0022483f57c9. -
Vožnja in najem avtomobila
V Združenem kraljestvu se vozi po levi strani ceste. Vsi potniki v vozilu morajo biti pripeti z varnostnim pasom.
V Združenem kraljestvu nimajo vinjetnega sistema. Potniki morajo plačati vožnjo na določenih cestah, mostovih in v mestnih predelih. Več informacij: https://www.gov.uk/uk-toll-roads.
Za najem vozila je treba predložiti veljavno vozniško dovoljenje v angleškem jeziku z ustrezno kategorijo za vožnjo najetega vozila.
Javni promet je občasno oviran zaradi stavk javnih uslužbencev.
Svetujemo, da za prevoz uporabljajte licencirane črne taksije ali vnaprej naročene avtomobilske storitve (minicab). Več informacij lahko najdete na povezavi: https://tfl.gov.uk/modes/taxis-and-minicabs/. -
Denar
Denar: britanski funt.
Gotovino lahko zamenjate v britanske funte na bankah, poštah in v menjalnicah. Številni ponudniki ne želijo sprejeti gotovine, temveč zahtevajo plačilo z bančno kartico. -
Naravne nesreče in podnebje
Združeno kraljestvo je glede naravnih nesreč še posebej občutljivo na poplave, ki se vsako leto zgodijo na različnih območjih. Svetujemo, da spremljate informacije medijev in priporočila lokalnih organov in ponudnikov transporta.
-
Priporočila
Pred odhodom v tujino si lahko na podlagi urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji naročite evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, ki velja tudi v Združenem kraljestvu.
-
Opombe
Nekateri telefonski operaterji imajo zaradi brexita uvedene visoke tarife za podatkovno gostovanje in klice iz Združenega kraljestva. Priporočamo, da se o stroških in mobilnih paketih pozanimate pri ponudnikih mobilne telefonije.
Vstop v državo
Slovenski državljani za vstop v Združeno kraljestvo vizuma ne potrebujejo. Od 2. aprila 2025 potrebujejo za potovanje v Združeno kraljestvo predhodno elektronsko odobritev (ETA). Več informacij se nahaja spodaj.
Od 1. oktobra 2021 lahko slovenski državljani v Združeno kraljestvo vstopajo le z veljavnim potnim listom.
Po izstopu Združenega kraljestva iz EU (Brexit) lahko v Združeno kraljestvo vstopijo z nacionalno osebno izkaznico le državljani EU, katerih pravice varuje sporazum o izstopu Združenega kraljestva iz EU. To so državljani EU s stalnim ali začasnim naselitvenim statusom v Združenem kraljestvu (t. i. "pre-settled status" ali "settled status"), ki so ga pridobili na podlagi bivanja v Združenem kraljestvu pred Brexitom. Poseben režim vstopa za osebe s tem statusom bo v veljavi vsaj do 31. decembra 2025. Če v Združenem kraljestvu nimate navedenega statusa, lahko v državo vstopite le še s potnim listom.
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in v ciljni državi.
Z 12. aprilom 2025 so v veljavi spremembe pri vnosu določenih vrst mesa in mlečnih izdelkov iz EU v Združeno kraljestvo za osebno uporabo. Slovenskim državljanom svetujemo, da pred potovanjem natančno preverijo veljavna pravila, ki so na voljo na naslednji povezavah:
- https://www.gov.uk/bringing-food-into-great-britain,
- https://www.gov.uk/government/news/government-extends-ban-on-personal-meat-imports-to-protect-farmers-from-foot-and-mouth.
Mladoletne osebe
Mladoletna oseba lahko potuje v Združeno kraljestvo brez spremstva zakonitih zastopnikov, vendar mora imeti s seboj pisno soglasje staršev oziroma zakonitih zastopnikov. Vzorec soglasja ni predpisan. Soglasja ni potrebno overiti. Podrobne informacije najdete na vladnem portalu gov.uk (v angleščini) in v informacijskem letaku (v angleščini). Potnikom svetujemo, da se obrnejo tudi na letalsko družbo za informacijo ali imajo morda dodatne zahteve.
ETA
Slovenski državljani od 2. 4. 2025 potrebujejo predhodno elektronsko odobritev za potovanje v Združeno kraljestvo (Electronic Travel Authorization – ETA) z namenom turističnega, poslovnega, družinskega obiska ali z drugim namenom, za katerega ne potrebujejo vizuma za kratkoročno bivanje v Združenem kraljestvu.
Potniki morajo ETA pridobiti tudi za tranzit preko Združenega kraljestva, razen v primeru prestopa na mednarodnem tranzitnem območju letališča, t. i. "airside transit", kadar na letališču ne bodo šli skozi mejno kontrolo v Združenem kraljestvu. Potnike opozarjamo, da vsa britanska letališča ne omogočajo letališkega tranzita brez mejne kontrole, tudi na istem letališču se lahko režim tranzita razlikuje. Potnikom svetujemo, da se obrnejo na letalsko družbo za informacijo, ali potrebujejo elektronsko avtorizacijo za tranzit na britanskem letališču do njihove končne destinacije.
ETA ne potrebujejo slovenski državljani, ki zakonito prebivajo v Združenem kraljestvu:
- Slovenski državljani, ki imajo urejen priseljenski status v okviru naselitvene sheme za državljane EU na podlagi Sporazuma o izstopu Združenega kraljestva iz EU, torej imetniki začasnega ali stalnega naselitvenega statusa v Združenem kraljestvu (pre-settled status in settled status).
- Slovenski državljani, ki bodo v Združeno kraljestvo vstopili z britanskim vizumom zaradi zaposlitve, izobraževanja ali drugega namena dolgoročnega bivanja v Združenem kraljestvu v skladu z imigracijskimi pravili, ki veljajo po brexitu.
- Slovenskim državljanom v Združenem kraljestvu svetujemo, da redno posodabljajo vse podatke v svojem migracijskem digitalnem profilu na spletni strani: GOV.UK https://www.gov.uk/update-uk-visas-immigration-account-details, s čimer bodo dokazovali pravico do začasnega ali stalnega bivanja v Združenem kraljestvu (npr. podatke o novem potovalnem dokumentu ob menjavi potne listine).
Veljavnost ETA
ETA velja za večkratno potovanje v Združeno kraljestvo v obdobju dveh let oziroma do preteka potne listine, če potna listina poteče pred obdobjem dveh let.
ETA je vezana na številko potne listine, zato mora slovenski državljan v Združenem kraljestvu potovati s potno listino, ki jo navede v vlogi za odobritev ETA. Če boste potni list izgubili ali zamenjali, morate pred potovanjem v Združeno kraljestvo ponovno pridobiti ETA.
Podaja vloge
Potniki za ETA lahko zaprosijo na uradni spletni strani GOV.UK (v angleščini) ali preko aplikacije UK ETA (v angleščini), ki jo lahko naložijo na mobilni telefon.
Za ETA je treba zaprositi vsaj tri delovne dni pred potovanjem. Večina prosilcev bo prejela odgovor v treh delovnih dneh. Odločitev o odobritvi ali zavrnitvi bo poslana na elektronski naslov prosilca. Odobritev dovoljenja za potovanje v Združeno kraljestvo bo digitalna.
V vlogi je treba navesti osebne podatke, zajeti podobo obraza, navesti podatke o potni listini in o namenu obiska, kontaktne podatke ter odgovoriti na vprašanja glede varnostnega tveganja (nekaznovanost in podobno). Podatke o potni listini lahko imetniki pametnega telefona naložijo preko čipa. Ob podaji vloge se plača taksa v višini 16 GBP.
Za ETA mora zaprositi vsak član družine posebej, potrebujejo jo tudi mladoletni otroci.
V primeru zavrnitve vloge za ETA ni možnosti pritožbe. Če ETA ne bo odobrena, lahko tujec zaprosi za izdajo vizuma za potovanje v Združeno kraljestvo.
Vstop v Združeno kraljestvo z Irske
Slovenski državljani, ki bodo obiskali Irsko turistično, bodo za vstop v Združeno kraljestvo z Irske potrebovali ETA. Brez ETA bodo v Združeno kraljestvo (na primer Severno Irsko) vstopili nezakonito.
Pod določenimi pogoji so iz obveznosti pridobitve ETA izvzeti tujci, ki zakonito prebivajo na Irskem in ne potrebujejo vizuma za vstop v Združeno kraljestvo. Zakonito bivanje bodo morali dokazovati z ustreznimi dokumenti (v angleščini).
Slovenski državljani, ki zakonito prebivajo na Irskem in imajo ustrezen dokument, lahko brez ETA potujejo zgolj znotraj skupnega potovalnega območja (Common Travel Area – CTA), ki omogoča prosto gibanje med Združenim kraljestvom, Irsko in otoki Jersey, Guernsey in Isle of Man. Če slovenski državljani, ki zakonito prebivajo na Irskem, v Združeno kraljestvo vstopijo izven skupnega potovalnega območja, za vstop v Združeno kraljestvo potrebujejo ETA. Za vstop v Združeno kraljestvo neposredno iz Slovenije torej potrebujejo ETA, za vstop v Združeno kraljestvo z Irske pa ne.
Rezidenti kronsko odvisnih ozemelj (Guernsey, Otok Man in Jersey)
Slovenski državljani, ki zakonito prebivajo na otokih Guernsey, Otok Man in Jersey, lahko brez ETA potujejo znotraj skupnega potovalnega območja (Common Travel Area – CTA), ki omogoča prosto gibanje med Združenim kraljestvom, Republiko Irsko in otoki Jersey, Guernsey in Isle of Man.
Če slovenski državljani, ki zakonito prebivajo na navedenih otokih, v Združeno kraljestvo vstopijo izven skupnega potovalnega območja, za vstop v ZK potrebujejo ETA.
Rezidenti čezmorskih ozemelj Združenega kraljestva (Gibraltar itd.)
Imetniki potnih listin RS, ki zakonito prebivajo na čezmorskih ozemljih Združenega kraljestva, potrebujejo ETA za potovanje v Združeno kraljstvo. Imetniki britanskih potnih listin (British overseas territories citizen passport) ne potrebujejo ETA za potovanje v Združeno kraljestvo.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se za konzularno pomoč lahko obrnejo na veleposlaništvo ali konzulat Republike Slovenije. Kaj lahko in česa ne morejo za vas storiti različne vrste slovenskih predstavništev, si preberite v rubriki Pomoč slovenskih predstavništev v tujini.