Ministrstvo za digitalno preobrazbo
-
Ministrica mag. Ksenija Klampfer se je 1. in 2. julija 2025 mudila na delovnem obisku v Španiji, kjer je obiskala Center za superračunalništvo v Barceloni (BSC) in sedež podjetja satelitskega operaterja Hispasat v Madridu. Namen obiska je bila krepitev bilateralnega sodelovanja na področju digitalne preobrazbe, umetne inteligence (UI), visokozmogljivega računalništva ter satelitske povezljivosti.
-
Ministrstvo za digitalno preobrazbo je objavilo javno naročilo po odprtem postopku za nakup opreme za projekt Vzpostavitev informacijske infrastrukture nove generacije. Projekt, ki je financiran iz Načrta za odpornost in okrevanje, vsebuje nakup programsko opredeljene rešitve računalniškega oblaka, različne vrste shranjevalnih sistemov in omrežna stikala.
-
Slovenija vzpostavlja Kompetenčni center za umetno inteligenco (KCUI) kot osrednje stičišče znanja, tehnologij in storitev s področja umetne inteligence (UI) v Sloveniji. Cilj ukrepa je okrepiti slovenski ekosistem UI ter omogočiti večjo konkurenčnost in inovacijsko sposobnost podjetij in drugih deležnikov.
Novice
-
Slovenija ambiciozno v digitalno prihodnost: objavljeno poročilo o stanju digitalnega desetletja
Evropska komisija je objavila letno Poročilo o stanju digitalnega desetletja 2025, ki ocenjuje napredek držav članic Evropske unije pri doseganju ciljev digitalnega desetletja do leta 2030. Poročilo je pripravljeno tudi za Slovenijo, pri čemer je Evropska komisija izpostavila številne pozitivne premike in hkrati opozorila na ključne izzive, ki jih bo treba nasloviti v prihodnjih letih.
-
Javna obravnava osnutka Uredbe o izvajanju EU Uredbe o gostovanju v mobilnih omrežjih
Ministrstvo za digitalno preobrazbo je pripravilo osnutek Uredbe o izvajanju Uredbe (EU) 2022/612 Evropskega parlamenta in Sveta, ki ureja gostovanje v javnih mobilnih komunikacijskih omrežjih v Uniji. Osnutek uredbe nadomešča dosedanjo nacionalno Uredbo o izvajanju Uredbe (EU) o gostovanju v javnih mobilnih komunikacijskih omrežjih v Uniji.
-
Za večjo zaščito prebivalcev Slovenija uvaja SI-ALARM
V Sloveniji uvajamo sodoben sistem za zaščito prebivalstva v primeru naravnih in drugih nesreč. Sistem javnega obveščanja in alarmiranja prek mobilnih javnih omrežij (SI-ALARM) bo omogočal hitro pošiljanje nujnih sporočil v obliki tako imenovanega potisnega sporočila na mobilne telefone uporabnikov na določenem geografskem območju Slovenije.