Ukrepi za pomoč gospodarstvu za odpravo posledic škode v poplavah
Zakon o odpravi posledic naravnih nesreč omogoča, da se za odpravo posledic škode v gospodarstvu lahko namenijo sredstva v nepovratni obliki (kot subvencije) ali povratni obliki (kot posojila ali garancije), tako v obliki posojilnih skladov kot v obliki jamstvenih shem.
S celovitim paketom ukrepov za pomoč gospodarstvu želimo pomagati prizadetim podjetjem, da čimprej sanirajo nastalo škodo, ohranijo zaposlene ter ponovno zaženejo poslovanje in s tem tudi ohranijo dosedanje naročnike.
- 1. december 2023: rok za oddajo obrazca za oceno škode v gospodarstvu na strojih, opremi in zalogah ter škode zaradi izpada prihodka - izključno za oškodovance, ki še niso oddali ocene škode,
- 1. december 2023: rok za oddajo vloge za dodelitev predplačila za oškodovance v gospodarstvu, ki so oceno škode oddali do 20. septembra 2023 in niso prejeli predplačila
- 31. december 2023: rok za uveljavljanje pravice prostovoljcev do plačane odsotnosti z dela za največ sedem delovnih dni
- delodajalci zahtevke za nadomestilo plače za zaposlenega, ki je kot prostovoljec opravljal naloge zaščite, reševanja in pomoči, vložijo prek Uprave za javna plačila na Upravo za zaščito in reševanje (URSZR)
- delodajalci, katerim so bili zahtevki za povračilo nadomestila plače delavca oziroma prostovoljca zavrnjeni do začetka veljavnosti Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, lahko ponovno vložijo zahtevke na URSZR
- delodajalci zahtevke za nadomestilo plače za zaposlenega, ki je kot prostovoljec opravljal naloge zaščite, reševanja in pomoči, vložijo prek Uprave za javna plačila na Upravo za zaščito in reševanje (URSZR)
-
Skupna ocena škode
380,85
milijona evrov
Škodo je prijavilo 1173 podjetij.
-
Predplačila
31,77
milijona evrov
Predplačila je dobilo 708 podjetij.
-
Škoda na strojih in opremi
168,25
milijona evrov
To predstavlja 44 odstotkov vse ocenjene škode v gospodarstvu.
Več kot 60 odstotkov vseh upravičencev je zaprosilo za predplačilo. Prejeli so 10 odstotkov ocenjene škode.
Z 20. septembrom se je iztekel rok za oddajo ocene škode tudi tistih upravičencev iz gospodarstva, ki za predplačilo niso zaprosili. Oceno škode je prijavilo 1173 podjetij v skupni višini 380,85 milijona evrov, kamor je vključenih tudi 708 podjetij, ki so zaprosila za predplačilo. Največ škode so upravičenci prijavili na strojih in opremi, in sicer za kar 168,25 milijona evrov, sledi škoda na zalogah v višini 90,77 milijona evrov ter za 121,83 milijona evrov škode zaradi izpada prihodka.
Povračilo škode do 50 odstotkov za nezavarovano škodo in do 60 odstotkov za zavarovano škodo bo izvedeno v skladu z razpoložljivimi proračunskimi sredstvi, ko bodo doseženi naslednji mejniki.
-
1
Celovita ocena škode za Slovenijo
Pripravi jo Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje
-
2
Razglasitev naravne nesreče
Naravno nesrečo razglasi Vlada Republike Slovenije
-
3
Program odprave posledic škode v gospodarstvu
Izdela ga Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
-
4
Predložitev dokazil o škodi
Upravičence v gospodarstvu k temu pozove Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport