Skoči do osrednje vsebine

Civil Security for Society

Opis programa

Evropska komisija, v okviru programa Obzorje Evropa 2021-2027 »Grozd 3 - Civilna varnost za družbo«, financira raziskovalno-razvojne projekte, ki rešujejo najbolj pereče varnostne izzive, kot so boj proti terorizmu, kibernetska varnost in naravne nesreče.

Zaradi tehnološkega napredka, podnebnih sprememb in globalizacijskih učinkov se sodobno varnostno okolje hitro spreminja. Narava varnostnih tveganj in virov ogrožanja je raznovrstna in kompleksna, njihovi učinki pa so pogosto multiplikativni in segajo preko meja nacionalnih držav.  

Nova znanja in rešitve s področja civilne varnosti, ki se financirajo v okviru Grozda 3, nas lahko zaščitijo pred najnovejšimi in najbolj naprednimi varnostnimi izzivi ter pomembno okrepijo odzivnost in odpornost našega gospodarstva in družbe pri spoprijemanju s sedanjimi in prihodnjimi varnostnimi krizami.

V obdobju 2021-2027 je za raziskovalno-razvojne projekte civilne varnosti namenjenih 1,6 milijarde evrov nepovratnih sredstev iz programa Obzorje Evropa. Evropska komisija enkrat letno objavi javni razpis, s podrejenimi raziskovalnimi temami in ukrepi, kamor prijavitelji prijavijo svoje projekte. Javni razpis je usklajen z dvoletnim delovnim programom Grozda 3, ki določa cilje in rezultate, ki jih morajo projekti doseči.

Delovni program »Grozd 3 - Civilna varnost za družbo« za obdobje 2023-2024 (v angleščini) določa prednostna tematska področja oz. destinacije:

  • Boj proti kriminalu in terorizmu (organiziran kriminal, kibernetski kriminal in hibridne grožnje, trgovina z ljudmi in drogami, nezakonita spletna vsebina, itd.);
  • Upravljanje meja (upravljanje zunanjih meja, migracije, pomorska varnost, carina);
  • Odporna infrastruktura (zaščita fizične in digitalne kritične infrastrukture, vključno z dobavnimi verigami);
  • Kibernetska varnost (varnost omrežij in informacijskih sistemov, certifikacija);
  • Družba, odporna na nesreče (pandemije naravne in druge nesreče, vključno s kemičnimi, biološkimi, radiološkimi in jedrskimi (KBRJ) incidenti, podnebna tveganja in geološke katastrofe, kot so poplave, potresi, itd.);
  • Podpora varnostnim raziskavam in inovacijam.

Evropska komisija bo naslednji javni razpis s področja civilne varnosti odprla 27. junija 2024, z zaključnim rokom prijave 20. novembra 2024. Nacionalni informativni dan Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije bo potekal 30. maja 2024 ob 10. uri v prostorih ministrstva na Masarykovi 16, 1000 Ljubljana. Informacije o vsebini razpisa, razpisnih pogojih in prijavni dokumentaciji so dostopni na portalu za prijavitelje Funding & Tender (v angleščini)

Financiranje: Projekti Grozda 3 se zvajajo kot Ukrepi usklajevanja in podpore (angleško Coordination and Support Action − CSA), Ukrepi raziskav in inovacij (angleško Research and Innovation Action − RIA) ali Inovacijski ukrepi (angleško Innovation Action − IA), pri čemer višina sofinanciranja iz naslova programa Obzorje Evropa znaša med 70 do 100-odstotki upravičenih stroškov projekta. Glede na raven tehnološke razvitosti se financirajo eksperimentalni in analitični razvoj, industrijske raziskave, ali demonstracija tehnologije/prototipa v primerljivem/operativnem okolju (raven tehnološke razvitosti TRL 4-8). Cilj je pridobiti prebojne raziskovalne dosežke, ki bodo okrepili tehnološko in industrijsko konkurenčnost Evropske unije (EU) ter podprli uresničevanje prednostnih politik, kot je Strategija EU za varnostno unijo. 

V okviru Grozda 3 se smejo financirati zgolj varnostne raziskave in inovacije, ki so namenjene civilni rabi. Raziskave in inovacije v vojaške namene niso upravičene do financiranja.

Upravičenci: Na javnih razpisih Grozda 3 smejo kandidirati mednarodni konzorciji, v sestavi najmanj treh organizacij iz treh različnih držav EU, ali pridruženih držav, s statusno obliko pravne osebe javnega ali zasebnega prava. Vsaj eden izmed projektnih partnerjev mora imeti sedež v državi EU. Projektno partnerstvo mora izkazovati dopolnjujoče strokovno znanje in izkušnje na področju raziskav, ki so predmet razpisa. Sodelujejo lahko tretje države in evropske decentralizirane agencije, kot so Europol, eu-LISA in Frontex. Združeno kraljestvo, od 1. januarja 2024 dalje, v programu Obzorje Evropa, sodeluje kot pridružena država.

Seznam upravičenih prijaviteljev:

  • Univerze in raziskovalni inštituti (s področja kibernetske varnosti, varnostnih raziskav in inovacij, IKT, umetne inteligence, družboslovja in humanistike);
  • Industrija ter mala in srednja podjetja (s področja kibernetske varnosti, varnostnih raziskav in inovacij, IKT, umetne inteligence);
  • Organizacije za standardizacijo;
  • Ministrstva, nacionalni in lokalni organi;
  • Organi pregona, Mejni in carinski organi;
  • Organi za krizno upravljanje, Organi civilne zaščite;
  • Nujne službe, bolnišnice, zdravstveni centri;
  • Organizacije civilne družbe;
  • Nosilci in upravljalci kritične infrastrukture.

S ciljem čim hitrejše implementacije projektnih rezultatov v praksi so k sodelovanju, v mednarodnih konzorcijih, vabljeni organi za hitro odzivanje in končni uporabniki.

Delovni program

Civil Security for Society

Pomembne tematske informacije

Informativni dan in posredniški dogodek za delovni program Grozd 3 - Civilna varnost za leto 2023 (27.-28. junij 2023)

Security Research Event letni dogodek Evropske komisije za področje varnostnih raziskav (spletna predstavitev, 24.-25. oktober 2023)

Pomembne tematske spletne povezave