Skoči do osrednje vsebine

energetska učinkovitost stavbe (energy performance/efficiency of buildings)

Izračunana ali izmerjena količina energije, potrebne za zadovoljevanje potreb po energiji, povezanih z običajno uporabo stavbe, ki med drugim vključuje energijo za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje, pripravo sanitarne tople vode in razsvetljavo.

prilagodljiva stavba (adaptable building)

Stavba, ki je zasnovana tako, da jo je sčasoma mogoče brez težav preurediti za uporabo, za katero ni bila prvotno zasnovana.

trajnostna gradnja (sustainable construction)

Uporaba načel trajnostnega razvoja v procesih zasnove in gradnje, tj. uporaba manjšega števila primarnih surovin, manj energije pri gradnji, manj energije pri uporabi, manj onesnaženja in manj odpadkov; pristop k načrtovanju, gradnji in uporabi "za celotno življenjsko dobo"; ter zagotavljanje varnih delovnih mest v gradbeništvu in povezanih dejavnostih s sprejemljivimi socialnimi pogoji.

življenjska doba stavbe (life span of a building)

Obdobje, v katerem stavba izpolnjuje prvotne funkcije.

ničenergijska stavba (net zero building)

Stavba z ničelno neto porabo energije, kar pomeni, da je skupna količina energije, ki jo stavba porabi na letni ravni, enaka količini obnovljive energije, ustvarjene na lokaciji stavbe.

pasivna gradnja/pasivna hiša (passive building design/ passive house)

Pristop pri zasnovi stavbe, s katerim se skuša zadostiti vsem potrebam po energiji za udobno uporabo stavbe brez uporabe aktivnih sistemov za vzdrževanje bivalnega okolja. Pasivna hiša ni odvisna od aktivnih mehanskih sistemov ogrevanja, hlajenja ali prezračevanja za zagotavljanje udobnega in zdravega bivalnega okolja.

skoraj ničenergijska stavba (nearly zero-energy building)

Stavba z zelo visoko energetsko učinkovitostjo oziroma zelo majhno količino potrebne energije za delovanje, pri čemer je potrebna energija v zelo veliki meri proizvedena iz obnovljivih virov, vključno z energijo iz obnovljivih virov, proizvedeno na kraju samem ali v bližini.

Novi evropski Bauhaus (New European Bauhaus (NEB))

Novi evropski Bauhaus je ustvarjalna in interdisciplinarna pobuda EU, ki temelji na treh ključnih dejavnikih: okoljski trajnostnosti, socialni vključenosti in estetiki/umetnosti/kulturi. Prek vzpostavljanja mostov med različnimi področji znanja in različnimi disciplinami želi povezati Evropski zeleni dogovor z vsakdanjim življenjem svojih državljanov in jim zagotoviti večjo kakovost bivanja. Pobuda se izvaja preko različnih programov EU (npr. Obzorje Evropa).

DGNB (DGNB)

DGNB je certifikat trajnostne gradnje, ki ga podeljuje Nemško združenje za trajnostno gradnjo (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen – DGNB). DGNB je v Sloveniji najbolj uveljavljena metoda ocenjevanja trajnostnosti gradnje. DGNB poleg okoljskega vidika obravnava tudi ekonomski vidik in družbeno sprejemljivost načrtovane gradnje v celotnem življenjskem krogu. Poleg DGNB standarda sta razširjena še ameriški LEED in britanski BREEAM.