Skoči do osrednje vsebine

V nadaljevanju najdete arhivalije meseca, ki smo jih objavili v letu 2024. Arhivski dokumenti v besedi in sliki predstavljajo zanimivo zgodbo iz naše preteklosti. Pod besedilom vsake arhivalije najdete ime in priimek avtorja, v desnem stolpcu pa tudi informacijo o tem, kateri sektor arhiva jo je pripravil.
V usnje vezana knjiga, ki je nastala med 1546 in 1549.

Imenjska knjiga za Kranjsko [Ljubljana, 1546-1549] . SI AS 173, Imenjska knjiga za Kranjsko, glavna knjiga št. 2. | Avtor: Arhiv Republike Slovenije

Arhivalije meseca

  • Januar 2024

    Zveza hranilnic Kraljevine Jugoslavije je leta 1937 natisnila brošurico, ki jo sestavljajo članki treh gospodinj iz Zagreba, Beograda in Kranja. Varčevanje ni bilo aktualno le med svetovnima vojnama ali okrog 31. oktobra, ampak je na nek način naša stalnica. Med arhivskim gradivom Hranilnice Dravske banovine ohranjeno »varčevalno« brošurico smo izbrali za arhivalijo meseca januarja.

  • Februar 2024

    Žiga Herberstein se odpove kranjskemu deželanstvu

    Herbersteini so na Štajerskem izpričani od konca 13. stoletja. Od začetka 15. stoletja so imeli v fevdu tudi gospostvo Lupoglav, leta 1525 pa so posesti v Istri in na Krasu zamenjali za grad Neuberg in dve vasi v bližini Hrastovca. Že februarja 1524 je Žiga v zanimivem pismu z menjavo seznanil kranjske stanove, ob tem pa poudaril, da Herbersteini ne bodo več plačevali davkov v stanovsko blagajno.

  • Marec 2024

    Sledi nacističnega vojnega zločinca Johanna Mechelsa na slovenskih tleh

    Tokrat predstavljamo pismo poveljnika rezervne policijske čete »Wien« celjskemu deželnemu svetniku Antonu Dorfmeistru, v katerem nemški stotnik prosi za pisno pohvalo svojega dela na Celjskem oziroma za pisno priporočilo. Mechelsovo medvojno delovanje je, poleg usod prebivalcev na Spodnjem Štajerskem, zaznamovalo nizozemski Trimunt, kjer je bil maja 1943 odgovoren za usmrtitev šestnajstih oseb.

  • April 2024

    »Misel pesnika in klic vojaka«

    Vlada Republike Slovenije je leto 2024 razglasila za leto generala Rudolfa Maistra, saj mineva 150 let od njegovega rojstva in 90 let od smrti. Arhiv Republike Slovenije se velikemu Slovencu poklanja s kratkim dokumentarnim filmom scenarista in režiserja Milana Ljubića, ki skozi dokumente, fotografije in posnetke krajev njegovega bivanja predstavlja Maistrovo življenjsko pot in delovanje.

  • Maj 2024

    Volitve v Evropski parlament 2004

    Med 6. in 9. junijem 2024 bodo državljani članic Evropske unije volili nove poslance 720-članskega Evropskega parlamenta. Volitve devetih poslancev iz Slovenije bodo potekale v nedeljo, 9. junija. Slovenija je sicer svoje predstavnike v Evropski parlament prvič volila 13. junija 2004, poldrugi mesec po svojem vstopu v evropsko povezavo. Spoznajmo nekaj dokumentov o tem.

  • Junij 2024

    Antisemitizem v upravi Moške kaznilnice na Ljubljanskem gradu

    V zadnjih desetletjih 19. stoletja je bil v Evropi in na Slovenskem opazen izrazit vzpon antisemitizma. Ta je bil vraščen v vse sloje slovenske družbe ne glede na ideološke ali stanovske razlike, ni pa bil tuj niti avstrijski državni upravi. O precej bizarnem primeru pričajo dokumenti iz procesa zoper Abrahama Diamanta iz leta 1887, ki so ohranjeni v fondu Državnega tožilstva v Ljubljani.

  • Julij 2024

    »Hudiči so usmrtili čarovnico Marino«

    V 17. stoletju je bilo gospostvo Hrastovec eno od središč čarovniških procesov. O procesu proti Marini Vukinec je ohranjeno izčrpno poročilo, ki ga je 20. decembra 1673 napisal krvni sodnik Volk Lovrenc Lampertič. Lampertiča je na grad Hrastovec poklical Erazem Friderik grof Herberstein, da je nadaljeval sojenje Marini, ki je bila tam od 1. decembra zaprta skupaj z možem in drugimi osumljenimi.

  • Avgust 2024

    O odgonu Wilhelma Palza iz Ljubljane

    Domovinska pravica je omogočala nemoteno bivanje v občini. Posameznik jo je prejel z rojstvom ali poroko, lahko tudi s prošnjo občinskemu odboru, ko je v občini bival štiri leta. Odgon pa je bil ukrep, s katerim so lokalne oblasti reševale težave z nezaželenimi subjekti, ki naj bi na okolico metali slabo luč. Iskanje domovinske občine umetnika Wilhelma Palza je brez uspeha trajalo polnih šest let.

  • September 2024

    Potrditev privilegijev samostanu klaris Mekinje

    Na slovenskem etničnem ozemlju so klarise med letoma 1300 in 1782 ustanovile šest samostanov. Najstarejši in najpomembnejši je bil v Mekinjah pri Kamniku, ki je prvi deželnoknežji privilegij prejel že leta 1338. Tokrat iz serije mekinjskih listin izpostavljamo 300 let star privilegij cesarja Karla VI. (1711–1740), s katerim je samostanu potrdil »stare pravice, svoboščine in dobre navade«.

  • Oktober 2024

    Arhivska zapuščina Karla Smolleja

    Pred kratkim smo v Arhiv RS prevzeli pisno zapuščino Karla Smolleja. Predstavljamo nekaj zanimivih dokumentov, npr. volilni listek, s katerim je Smolle dokazoval, da kot zvezni poslanec na volitvah predsednika Republike Avstrije leta 1986 ni volil Kurta Waldheima. Ali pa anonimno pismo, ki priča, da je bila protislovenska klima na avstrijskem Koroškem še 15 let nazaj lahko precej strupena.