Hrvaška
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Tveganje ni povečano: Ni podatkov o varnostnih razlogih, zaradi katerih bi odsvetovali potovanje. Svetujemo običajno previdnost.
- Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
/
Varnost in kriminal
-
Terorizem
Verjetnost tovrstnih dogodkov na Hrvaškem je relativno majhna.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje RS je pred potovanjem potrebno pridobiti Evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja za koriščenje zdravstvenih storitev v okviru hrvaške javne mreže.
Priporočamo tudi sklenitev dodatnega nezgodnega zdravstvenega zavarovanja za potovanja v tujino, ki krije tudi druge stroške zdravljenja ter storitve (na primer zdravstveno evakuacijo v Slovenijo), ki jih obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije.
Splošno
-
Lokalni zakoni
Vse oblike prijav turističnega bivanja in plačilo turistične takse se opravi preko portala e-Visitor, https://www.evisitor.hr/info/hr-HR/, enako velja za navtične obiskovalce https://www.nautika.evisitor.hr/.
Za potovanje na Hrvaško je potreben veljaven osebni dokument. Priporočamo, da se pred potovanjem, sploh v primeru tranzitnega potovanja preko Hrvaške, preveri veljavnost osebnih dokumentov, prav tako naj bodo državljani pozorni na veljavnost vozniškega dovoljenja, v kolikor na Hrvaško potujejo z osebnim vozilom.
V primeru pogrešitve, izgube ali kraje potovalnih dokumentov je treba to prijaviti na najbližji policijski postaji v Republiki Hrvaški in pridobiti izvod policijskega zapisnika o prijavi, kar predstavlja podlago za povratek v Slovenijo in urejanje nadaljnjih postopkov na upravnih enotah.
Etiketa obnašanja: nekatere občine, sploh tiste z veliko obiskovalci, so sprejele pravila javnega obnašanja, ki med drugim prepovedujejo hojo v kopalkah ali brez majice na javnih površinah in v verskih objektih, opitost na javnih površinah ter spanje na javnih mestih. -
Vožnja in najem avtomobila
Hrvaške ceste so, predvsem v času poletne turistične sezone, izredno obremenjene. Popotnikom svetujemo, da se na pot odpravijo spočiti, vozijo strpno in previdno ter upoštevajo prometne predpise, predvsem omejitve hitrosti. O aktualnem stanju v prometu se lahko informirajo preko spletne strani informativnega centra HAK, www.hak.hr.
Hrvaška policija je pri sankcioniranju prometnih prekrškov dosledna in lahko zahteva plačilo kazni na samem mestu kršitve, v primeru neplačila pa lahko začasno odvzame tudi osebne dokumente kršitelja za čas, dokler izrečena kazen ni poravnana. Kršitelja se lahko napoti tudi k sodniku za prekrške, ki, glede na okoliščine, odloči o kazni za storjeni prekršek. Izrečene kazni se običajno plačujejo v gotovini, redkeje je to mogoče s plačilno kartico.
Dodatne informacije o prometnih predpisih je mogoče najti na spletni strani hrvaškega ministrstva za notranje zadeve (https://mup.gov.hr/) in v Zakonu o varnosti cestnega prometa (https://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama). -
Denar
Evro je z letom 2023 postal uradna valuta v Republiki Hrvaški, od leta 2024 pa se menjava izvaja izključno pri Hrvaški narodni banki.
Slovenskim državljanom svetujemo, da so ob gotovinskih dvigih na hrvaških bankomatih, ki omogočajo gotovinsko poslovanje z mednarodnimi bančnimi in plačilnimi karticami, pozorni glede plačila provizije. -
Naravne nesreče in podnebje
V primeru pojava naravne nesreče svetujemo spremljanje razmer preko sredstev javnega obveščanja, spremljanja portala Ravnateljstva civilne zaščite (https://civilna-zastita.gov.hr/) in upoštevanje navodil lokalnih varnostnih organov.
V času poletne turistične sezone so vremenski pogoji v hrvaškem primorju neugodni z vidika požarne varnosti. Območje tveganja za požare v sušnih mesecih zajema praktično celotni primorski del Hrvaške z neposrednim zaledjem, kar vključuje Istro, Kvarner, Dalmacijo in jadranske otoke. -
Priporočila
Športni dogodki: športni dogodki, sploh nogometne tekme občasno vodijo v agresivno vedenje in nasilne incidente. Ob udeležbi na množičnih športnih prireditvah, zato svetujemo dodatno previdnost.
-
Opombe
Potnike, ki vstopajo na Hrvaško iz tretjih držav (Srbija, Bosna in Hercegovina, Črna Gora) opozarjamo, da se na zunanji meji Evropske unije izvaja carinski nadzor v blagovnem in potniškem prometu, skladno z zavezujočimi carinskimi predpisi EU.
Posebna pozornost je potrebna pri blagu, za katerega veljajo prepovedi in omejitve, kot velja pri vnosu proizvodov živalskega porekla, rastlin in rastlinskih proizvodov, zdravil, orožja, kulturnih dobrin, gotovine, alkoholnih pijač, tobačnih proizvodov in drugih. V primeru kršitev oz. neprijave blaga se zaračunavajo zelo visoke globe. Podrobneje na spletni strani Carinske uprave RH, https://carina.gov.hr/.
Vstop na Hrvaško
Slovenski državljani za vstop na Hrvaško vizuma ne potrebujejo. Na Hrvaško lahko vstopijo z osebno izkaznico in tam, na podlagi tega dokumenta, bivajo do treh mesecev.
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se za konzularno pomoč lahko obrnejo na veleposlaništvo ali konzulat Republike Slovenije. Kaj lahko in česa ne morejo za vas storiti različne vrste slovenskih predstavništev, si preberite v rubriki Pomoč slovenskih predstavništev v tujini.