Večgeneracijski centri
Večgeneracijski centri (VGC) so se v Sloveniji vzpostavili leta 2016 v okviru Javnega razpisa za sofinanciranje projektov večgeneracijskih centrov, ki ga je objavilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Financirajo se iz Evropskega socialnega sklada.
Namen večgeneracijskih centrov je ponuditi raznolike, dostopne in kvalitetne preventivne programe, namenjene ranljivim družbenim skupinam, in na ta način prispevati k dvigu kakovosti življenja ranljivih skupin ter preprečevati zdrs v socialno izključenost in revščino.
Z izborom izvajalcev smo vzpostavili mrežo 15 VGCjev, ki izvajajo petletne preventivne programe, nagovarjajo pa zlasti skupine z visokim tveganjem za socialno izključenost – družine z nižjim socialno-ekonomskim statusom, enostarševske družine, starejši, migranti, Romi in drugi.
VGC v lokalnih skupnostih predstavljajo prostor druženja in informiranja občanov oziroma uporabnikov, poleg tega pa skozi aktivnosti zagotavljajo raznolike vsebine, namenjene opolnomočenju in krepitvi raznolikih kompetenc, kot so socialne, zdravstvene, kulturne, finančne in druge. Pomembna vloga centrov je v dostopnosti in dosegljivosti storitev ter programov, zato so enakomerno razpršeni po celotnem območju Slovenije. 5 jih je v zahodni in 10 v vzhodni kohezijski regiji. Sploh v manjših občinah so tesno povezani z lokalno skupnostjo, kar pomembno prispeva h kakovosti življenja ljudi v teh krajih. VGC predstavljajo pomembno središče družbenega dogajanja in socialnega vključevanja različnih ciljnih skupin.
Uporabniki se udeležujejo različnih delavnic za razvijanje kompetenc (finančna pismenost, starševske veščine, kuharske in ustvarjalne delavnice, vadbe in drugih), vključujejo se v skupine za samopomoč, svetovanja, pogovorna srečanja, mlajšim uporabnikom se nudi učna pomoč, počitniške aktivnosti in podobno. V okviru centrov potekajo tudi številne delavnice za brezposelne oziroma za osebe z nizko delovno intenzivnostjo.
Večgeneracijski centri so primer vključevanja ter sodelovanja različnih ciljnih skupin in generacij s pozitivnim učinkom na uporabnike in okolje, v katerem delujejo.
Seznam in osnovni podatki izvajalcev
-
Cesta talcev 7
4000 Kranj -
Grajska 2
1410 Zagorje ob Savi -
Ulica Štefana Kovača 20
9000 Murska Sobota -
Ulica 1.maja 1B
6230 Postojna -
Ulica 21. oktobra 10
8340 Črnomelj -
Šmartinska 134a
1000 Ljubljana -
Titov trg 2
3320 Velenje -
Cesta krških žrtev 44
8270 Krško -
Gosposka ulica 3
3000 Celje -
Cankarjeva ulica 8
5000 Nova gorica -
Topliška cesta 2
8000 Novo mesto -
Čufarjeva cesta 9
2000 Maribor -
Mariborska cesta 8
2360 Radlje ob Dravi -
Cesta Zore Perello Godina 3
6000 Koper