Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Vlada krepi vključevanje romske skupnosti

Želimo zagotavljati pravično in vključujočo družbo, kjer imajo vsi, tudi pripadniki romske skupnosti, enake možnosti za razvoj, izobraževanje in socialno vključenost.

V mandatu te vlade smo zato sprejeli številne ukrepe, ki prinašajo konkretne izboljšave na področju predšolske vzgoje, osnovnošolskega izobraževanja ter družinske podpore.

Vlada v zadnjem letu še posebej izrazito, dosledno in sistematično pristopa k reševanju izzivov romske skupnosti v Sloveniji. Osredotočeni smo na večdimenzionalne ukrepe, ki prispevajo k bolj pravični, vključujoči in strpni družbi. S pristopom, ki temelji na vključevanju, sodelovanju z lokalnimi skupnostmi ter sočasnem zaostrovanju nadzora nad kršitvami zakonodaje, je vlada oblikovala celovit sklop ukrepov, ki že prinašajo rezultate in bodo dolgoročno prispevali k boljšemu sobivanju vseh prebivalcev.

»Težave pri sobivanju romske in večinske populacije v jugovzhodni Sloveniji se vrstijo že desetletja. Kljub temu obstajajo primeri dobre prakse, kot je romska vas Pušča v Prekmurju, kjer se je socialna integracija uspešno začela z ustanovitvijo vrtca že leta 1962. Ta primer dokazuje, da so rešitve možne, vendar dolgoročne in zahtevajo sodelovanje lokalnih skupnosti, države in romske skupnosti,« napoveduje minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.

S celovitim pristopom, ki združuje zakonodajne spremembe, finančno podporo in konkretne socialne programe, se ustvarjajo temelji za trajno vključevanje romske skupnosti v vse segmente družbe, od izobraževanja do zaposlovanja. Vlada si prizadeva, da vsak otrok in družina, ne glede na socialni položaj, dobi priložnost za uspeh in dostojno življenje.

Zgodnje vključevanje otrok v predšolsko vzgojo

V šole je trenutno vpisanih nekaj več kot 2.200 romskih otrok, kjer jim pomoč trenutno lahko nudi 52 romskih pomočnikov, od tega 26 v jugovzhodni Sloveniji.

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logar pri tem poudarja, da je zgodnje vključevanje otrok, predvsem iz socialno ranljivih okolij, ključnega pomena za razvoj jezika, socialno integracijo ter zmanjšanje neenakosti v izobraževanju. Pripravljena novela Zakona o vrtcih, ki bo jeseni obravnavana v Državnem zboru, uvaja možnost, da Center za socialno delo odloči o vključitvi romskih otrok v vrtec tudi po dopolnjenem petem letu. Ta ukrep zagotavlja, da otroci prejmejo potrebno podporo vsaj v programu 240 ur letno, s čimer se zajezijo razvojne vrzeli in izboljša njihova pripravljenost na šolo.

Izboljšave v osnovnem šolstvu

Novela Zakona o osnovni šoli, ki začne veljati 1. septembra 2025, prinaša konkretne izboljšave za romske učence oziroma za lažjo integracijo romskih učencev. Uvaja se dodatno izobraževanje slovenskega jezika in kulture ter ugodnejši normativi za zaposlitev romskih pomočnikov in strokovnih delavcev, ki aktivno podpirajo vključevanje. Novost je tudi uradna evidenca romskih učencev, kar omogoča natančnejše načrtovanje in izvajanje ukrepov. »Ena od ključnih prioritet v našem šolskem prostoru je zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja – tako za večinsko prebivalstvo kot tudi za vse druge skupine, ki se vključujejo v šolski prostor,« poudarja minister Logaj.

Krepitev družinske podpore in odgovornosti staršev

Vlada ukinja neučinkovit dodatek za otroke, ki ne obiskujejo vrtca, ter omogoča, da se prejemki namenijo neposredno za storitve vrtcev in šol. Šole lahko ob dolgotrajnih neopravičenih odsotnostih obvestijo centre za socialno delo, ki lahko sprožijo ustrezne ukrepe. Zakon omogoča tudi prilagoditve za učence z neprimernim vedenjem, da se zagotovi varno in spodbudno šolsko okolje za vse.

Večnamenski romski centri in lokalni razvoj

Vlada je v tem letu zagotovila tudi 5,5 milijona evrov za vzpostavitev večnamenskih romskih centrov v jugovzhodni Sloveniji. Ti centri nudijo prostor za popoldanske dejavnosti, spodbujajo socialno vključenost otrok in mladine ter krepijo lokalno skupnost.

Povečanje sredstev občinam in zakonodajne spremembe

S spremembo Zakona o financiranju občin se je delež sredstev za občine z romskimi naselji povečal s 3,5 odstotka na 4,2 odstotka. V pripravi je zakon o romski skupnosti, ki bo uvedel funkcijo romskih koordinatorjev in podprl legalizacijo romskih naselij, s čimer se krepi pravna varnost in izboljšuje kakovost življenja Romov.

Spodbujanje zaposlovanja in aktivna socialna politika

Pilotni projekt »Romski vzor« je v lanskem letu omogočil zaposlitev več sto Romov, zlasti v jugovzhodni Sloveniji, kjer so potrebe največje. Vlada načrtuje širitev teh programov, saj je vključevanje na trg dela ključno za trajno socialno vključevanje in odpravo revščine.

Okrepitev socialnih služb in zaščita otrok

V jugovzhodni Sloveniji je odprtih 30 novih delovnih mest na centrih za socialno delo, ki so specializirani za delo z romsko skupnostjo. Zakonodaja omogoča tudi prilagajanje šolskega programa za učence, ki ogrožajo varnost, s čimer se zagotavlja varno in spodbudno okolje za vse učence.

Naprej k vključujoči družbi

Naša prizadevanja bodo še naprej usmerjena v celovito reševanje izzivov romske problematike. Le z dolgoročnim sodelovanjem različnih deležnikov, stalno evalvacijo ukrepov in inovativnimi rešitvami bomo dosegli pravičen in trajnosten napredek za vse.