Osmi svetovni dan čebel: čebelja diplomacija za zaščito okolja in biodiverziteto
- Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
- Veleposlaništvo Republike Slovenije v Adis Abebi
- Veleposlaništvo Republike Slovenije v New Delhiju
- Veleposlaništvo Republike Slovenije v Københavnu
- Veleposlaništvo Republike Slovenije v Brasilii
Čebele in drugi opraševalci igrajo ključno vlogo pri ohranjanju ekosistemov in biološke raznolikosti. Praznovanje svetovnega dne čebel 20. maja je priložnost za globalno sodelovanje in solidarnost za njihovo zaščito. Svetovni dan čebel letos praznujemo že osmič, potem ko ga je leta 2017 na pobudo Slovenije in ob podpori Organizacije za prehrano in kmetijstvo (angleško Food and Agriculture Organization - FAO) razglasila Generalna skupščina Združenih narodov.
Slovenija tudi letos z več kot 30 opraševalskimi projekti po svetu
V skrbi za ohranjanje biotske raznovrstnosti in učinkovite rabe naravnih virov s pomočjo Čebeljega sklada ozaveščamo o pomenu zaščite čebel in drugih opraševalcev ter spodbujamo najširše mednarodno sodelovanje in prenos znanja državam v razvoju.
S podporo diplomatsko-konzularnih predstavništev Republike Slovenije v tujini bo tudi letos izvedenih več kot 30 opraševalskih projektov po svetu. V New Delhiju se na primer že tretje leto zapored izvaja čebelarski program za krepitev, stabilnost in spodbujanje prehranske varnosti ter socialne odpornosti med dudžarskimi ženskami in mladimi iz skupnosti. Nadaljuje se tudi projekt Veleposlaništva Republike Slovenije v Brasilii, kjer bo po postavitvi čebelnjaka v skupnosti Kilombo, predstavljen pomen čebel in biodiverzitete ter poudarjen pomen opolnomočenja žensk in zaščite ranljivih skupin. Med lanskim in letošnjim svetovnim dnevom čebel so na Veleposlaništvu Republike Slovenije v nordijskih državah skupaj v sodelovanju z UN Global Pulse in Svetovnim programom za hrano razvili serijo pogovorov, dogodkov in delavnic, posvečenih prihodnosti opraševalcev. S pomočjo strateškega predvidevanja so skupaj z znanstveniki, raziskovalci, čebelarji, podjetniki, oblikovalci politik in diplomati raziskovali scenarije prihodnosti.
Slovenija in čebelarstvo v razvojnem sodelovanju
Slovenija tudi v okviru mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči sofinancira projekte na področju ekološkega čebelarstva, ki krepijo zaščito okolja in biodiverziteto, vzpostavljajo poslovne modele ter ozaveščajo o pomembnosti ter doprinosu te pomembne aktivnosti.
Prek partnerskih nevladnih organizacij trenutno Slovenija podpira projekta "Čebelarke kot nosilke pozitivnih sprememb" v Severni Makedoniji in Zambiji, ki si poleg spodbujanja trajnostnega čebelarstva prizadevata za opolnomočenje lokalnih žensk in deklic. V sodelovanju z ITF Ustanovo za krepitev človekove varnosti pa se izvaja še projekt "Čebelarjenje za invalidne osebe z namenom opolnomočenja žrtev min" v Bosni in Hercegovini.
Čebele so sicer neposredno povezane s prehransko varnostjo, ki je ena izmed prioritet mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči Slovenije. Skladno s tem Slovenija podpira tudi projekte, ki zagotavljajo preskrbo s hrano, ter namenja prispevke Svetovnemu programu za hrano.
Drugi mednarodni čebelarski forum v Etiopiji
V partnerstvu s Organizacijo Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo bo Slovenija od 20. do 22. maja 2025 organizirala drugi mednarodni forum za ukrepanje na področju trajnostnega čebelarstva in opraševanja v Adis Abebi. Dogodek bo potekal pod sloganom "Čebela – navdih narave, ki nas hrani - Bee inspired by nature to nourish us all".
Kot zanimivost, sporočamo, da smo v promocijske namene svetovnega dneva čebel na vrtu konzularnega oddelka, kjer od lani stoji čebelnjak, posneli video, v katerem ministrica Tanja Fajon pomaga čebelarju Gorazdu Trušnovcu.