Turčija
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Zaradi še vedno prisotne možnosti okužbe z virusom COVID-19 slovenskim državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino spremljajo širjenje virusa in njegove prisotnosti na območju načrtovane poti ter preverijo pogoje vstopa v ciljno državo ter upoštevajo odločitve tamkajšnjih oblasti. Slovenskim državljanom, ki se vračajo v domovino, priporočamo upoštevanje priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Varnost potovanj
Slovenskim državljanom, ki potujejo v Turčijo svetujemo spremljanje vseh razpoložljivih, ažurnih informacij o razmerah na ciljni destinaciji potovanja.
Svetujemo izogibanje lokacijam, kjer potekajo javni shodi in zborovanja ter dosledno upoštevanje ukrepov in navodil turških varnostnih organov.
Razmere v jugovzhodnih predelih države so negotove. Tudi zaradi potresa in povečane nevarnosti odsvetujemo vsa potovanja v jugovzhodne province, še posebej Adana, Gaziantep, Malatya, Shanlurfa, Hatay, Mardin, Dyarbakir in Maras. Odsvetujemo tudi vsa potovanja v obmejno območje s Sirijo in Irakom. Turški varnosti organi na omenjenih območjih izvajajo poostrene varnostne aktivnosti.
Vstop v državo
Slovenski državljani za vstop v Turčijo ne potrebujejo vizuma.
Ukinitev vizumov se nanaša na osebe, ki potujejo z namenom turističnega, osebnega ali poslovnega obiska. Za osebe, ki potujejo z drugačnim namenom (npr. delo, študij, izobraževanje, združitev družine, znanstveno raziskovanje...) je še vedno potreben poseben vizum, ki se ga pridobi na pristojnem veleposlaništvu Republike Turčije.
Potni list mora biti ob vstopu v Turčijo (neodvisno od tega ali je vizum potreben ali ne) veljaven še najmanj 6 mesecev. Turške oblasti opozarjajo, da je potrebno imeti v potnem listu vsaj eno prazno stran za žige mejnih oblasti.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se za konzularno pomoč lahko obrnejo na veleposlaništvo ali konzulat Republike Slovenije. Kaj lahko in česa ne morejo za vas storiti različne vrste slovenskih predstavništev, si preberite v rubriki Pomoč slovenskih predstavništev v tujini.
Splošna opozorila
Turška vlada je leta 2011 sprejela odločitev, da bodo vsem popotnikom, ki iz Turčije potujejo v Afganistan, Indijo, Pakistan, Nigerijo in Tadžikistan, ponudili cepivo zoper otroško paralizo (poliomyelitis). Tisti popotniki, ki ne bi želeli biti cepljen, bodo morali podpisati dokument, da se cepljenju odpoveduje.
V javnih prevoznih sredstvih (vlakih, trajektih in taksijih) in v zunanjih objektih (stadionih, igriščih, kavarnah, barih in restavracijah) velja prepoved kajenja. Za kajenje na prepovedanih mestih je zagrožena denarna kazen.
Za uporabo ali trgovanje z nedovoljenimi drogami je v Turčiji zagrožena visoka denarna globa ali zaporna kazen do 24 let.
Priporočamo, da upoštevate naslednje napotke pred potovanjem.
Informacije o morebitnih obveznih in priporočljivih cepljenjih so na voljo na spletni strani Zdravi na pot in nazaj.