Ocenjevanje škode po naravnih nesrečah
Škoda zaradi posledic naravnih nesreč se prične ocenjevati na podlagi sklepa Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje pod pogoji, določenimi z zakonom. Za ocenjevanje škode v pristojnosti občine se uporablja navedene obrazce.
Obrazci za prijavo škode
-
Oškodovanci prijavijo škodo na predpisanih obrazcih - za tisk
Poškodovanost se ugotavlja s primerjavo stanja poškodovane stvari tik pred nesrečo in stanja po nesreči. Pri tem se upošteva tudi življenjsko dobo ter možnosti in vpliv lastne sposobnosti obnavljanja poškodovane stvari.
Vsaka škoda mora biti dokazana z ustreznimi listinami, ki jih preskrbi in predloži oškodovanec, izpolni pa komisija za oceno škode ali pooblaščeni cenilec.
Komisija za oceno škode ali cenilec morata s podpisom potrditi cenitev škode, zapisnik o ogledu oziroma podatke, na podlagi katerih se bo škoda ocenila. Oškodovanec s podpisom potrdi, da je bil seznanjen s cenitvijo škode, zapisnikom o ogledu oziroma podatki na podlagi katerih se bo škoda ocenila.
Ocenjuje se poškodovanost in ne sanacija poškodovanih stvari.Obrazci, prijavnice- Obrazec 1: Ocena škode na kmetijskih zemljiščih in gozdovih povzročene po naravni nesreči (pdf, 710 KB)
- Obrazec 2: Ocena škode v tekoči kmetijski proizvodnji na pridelkih povzročene po naravni nesreči (pdf, 949 KB)
- Obrazec 3: Ocena škode na stavbah povzročene po naravni nesreči (pdf, 1,3 MB)
- Obrazec 4: Ocena delne škode na stavbah povzročene po naravni nesreči (pdf, 812 KB)
- Obrazec 5: Ocena škode na gradbenih inženirskih objektih (transportna infrastruktura, industrijski cevovodi, vodni objekti in drugo) povzročene po naravni nesreči (pdf, 925 KB)
- Obrazec 6: Ocena škode na živalih, perutnini in ribah, povzročene po naravni nesreči (pdf, 742 KB)
-
Seznam kmetijskih kultur
Oškodovanci za vnos podatkov v obrazec potrebujejo šifro kulture. Izračun izvede aplikacija AJDA, kjer so zapisane tudi cene.Seznami in evidence- Seznam kmetijskih kultur (docx, 20 KB)
- Na podlagi 22. člena Uredbe o metodologiji za ocenjevanje škode, škodo v gozdovih ocenjuje Zavod za gozdove, ki obrazce vnese v aplikacijo AJDA. Obrazci, ki jih je izpolnila komisija Zavoda za gozdove morajo imeti podpise članov Zavoda in žig Zavoda.
- Škodo na kulturni dediščini (obrazec 4) ocenjujejo komisije Zavoda za kulturno dediščino. Izpolnjeni obrazci morajo imeti podpise članov Zavoda in žig Zavoda. Škodo vnesejo občine v aplikacijo AJDA.
- Škodo na vodotokih (obrazec 5) ocenjuje Direkcija Republike Slovenije za vode, ki obrazce vnese v aplikacijo AJDA. Izpolnjeni obrazci morajo imeti podpise članov komisij in žig pristojnega podizvajalca.
- Škodo na državnih cestah (obrazec 5) ocenjuje Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo.. Izpolnjeni obrazci morajo imeti podpise članov komisij in žig pristojnega podizvajalca.
Cenik za obrazec 4 B ter Katalog stavb za obrazec 3
-
Cenik: Izhodiščne povprečne cene za ocenjevanje delnih škod na stavbah
Cenik- Cenik za obrazec 4 (pdf, 1,7 MB)
-
Katalog vzročnih gradbenih objektov in priročnik za vrednotenje gradbenih objektov
Dokumentacije- Priročnik za vrednotenje gradbenih objektov (pdf, 4 MB)
- Katalog vzorčnih gradbenih objektov (pdf, 6,6 MB)
Ceniki za ocenjevanje škode
-
Ceniki po različnih kategorijah
Cenik- C - Skupine del za oceno škode na transportni infrastrukturi (docx, 15 KB)
- D - Izdelava vodovodov po dimenzijah (docx, 13 KB)
- E - Ocena stroškov za izvedbo javne kanalizacije (docx, 13 KB)
- F - Povprečne cene po skupinah del v elektroenergetskem omrežju (docx, 16 KB)
- G - Živali, perutnine in ribe (docx, 14 KB)