Skoči do osrednje vsebine

Slovenija piha 00 - alkohol in promet

Eden od ključnih problemov, ki je povezan z uporabo alkohola, je tudi veliko število prometnih nesreč. V okviru Resolucije o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa kot sodelovanje v medresorski delovni skupini Ministrstvo za zdravje v sodelovanju s Policijo izvaja akcijo Slovenija piha 0,0. Tako opozarjamo na prekomerno pitje alkohola in ustvarjamo pogoje za manj nesreč pod vplivom alkohola na naših cestah.

Statistični podatki kažejo, da približno vsaka tretja smrtna žrtev prometnih nesreč v EU nastane kot posledica uporabe alkohola, kar pomeni približno 17.000 smrtnih žrtev letno. Posebej izpostavljeni tveganju za smrt v prometni nesreči so mladostniki v starosti od 18 do 24 let (47 %), medtem ko ocene kažejo, da sta dve tretjini udeležencev, ki vozijo pod vplivom alkohola, stari od 15 do 34 let, pri tem pa je večina moških (96 %).

Zaradi posledic prometnih nesreč, v katerih so sodelovali alkoholizirani udeleženci, smo imeli v Sloveniji od leta 1991 do 2005 za 1,3 milijarde evrov (305 milijard tolarjev) škode, umrlo pa je več kot 1.700 ljudi. Alkoholizirani udeleženci so povzročitelji 33 % nesreč s smrtnim izidom, 24 % nesreč s hudimi telesnimi poškodbami in 9 do 12 % nesreč z materialno škodo.

Države EU skušajo slediti Evropskemu akcijskemu programu za varnost v cestnem prometu, ki poudarja potrebo po skladni zakonodaji v vseh državah članicah, ter nujnost, da vse države članice dosežejo enako raven uveljavljanja zakonodaje kot najuspešnejše (skandinavske države).

Zakonsko dovoljena koncentracija alkohola v krvi je 50 mg alkohola na 100 ml krvi (0,5 promila). Strokovnjaki razlagajo o naših sposobnostih vožnje, kadar smo pod vplivom alkohola:

  • 20 do 50 mg alkohola na 100 ml krvi (0,2-0,5 promila) (1,5- 3 enote č. a. (M) in ½ - 2 enoti (Ž). Zmanjšana je sposobnost: videti ali locirati premikajoče se luči, ocene razdalje, poveča se želja po izpostavljanju tveganim situacijam.
  • 50 do 80 mg alkohola na 100 ml krvi (0,5-0,8 promila) 3-5 enot č.a. (M) in 2-3 enoti (Ž). Zmanjšana je sposobnost ocene oddaljenosti (razdalje), sposobnost prilagajanja oči na različno osvetljenost. Motena je sposobnost na rdečo svetlobo, reagiranja in koncentracije. Pri takšni koncentraciji alkohola je možnost za prometno nezgodo 5krat večja kot pred pitjem.
  • 80 do 120 mg alkohola na 100 ml krvi (0,8-1,2 promila) (5-8 enot (M), 3-5 enot (Ž). Ob tej stopnji opitosti nastopi evforija in z njo precenjevanje sposobnosti za vožnjo, motnje perifernega vida, motnje zaznave ovir, nesposobnost ocene razdalje.

Ukrepe, zapisane v Resoluciji o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa za obdobje od 2013 do 2022 izvaja ministrstvo za zdravje z sodelovanjem v medresorski delovni skupini. Skupaj ustvarjamo pogoje za manj nesreč pod vplivom alkohola na naših cestah. 

Rehabilitacijski programi za voznike prekrškarje

Alkohol je pogost vzrok prekrška v cestnem prometu. V primeru, ko je bilo vozniku izrečeno prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, se mora udeležiti rehabilitacijskega programa. Ustrezen program vozniku prekrškarju določi pooblaščeni izvajalec zdravstvene dejavnosti na podlagi ugotovitev kontrolnega zdravstvenega pregleda.

Rehabilitacijski program, edukacijske in psihosocialne delavnice izvaja Javna agencija za varnost v prometu (AVP).

Promocijska akcija Slovenija piha 0,0

Na Ministrstvu za zdravje sodelujemo v medresorski delovni skupini za spremljanje in izvajanje Resolucije o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa za obdobje 2013-2022. Različni organi in organizacije poskušamo odpraviti najpogostejše vzroke prometnih nesreč, kot so vožnja pod vplivom alkohola, neprilagojena hitrost, neuporaba varnostnega pasu in podobno.

Alkohol, prepovedane droge ter druge psihoaktivne snovi vplivajo na spremembo vozniških sposobnosti in slog vožnje, zato prispevajo k večjemu tveganju za nastanek prometne nezgode. Največ prometnih nesreč pod vplivom alkohola se sicer zgodi ob koncih tedna ob petkih in sobotah in v poznih nočnih in zgodnjih jutranjih urah. Gledano po obdobjih preko leta, pa so najbolj problematični pomladno-poletni meseci ter obdobje martinovanja in prednovoletni čas.

Slovenija piha 0,0 je usklajena preventivna akcija Ministrstva za zdravje, Policije, Javne agencije za varnost prometa in inšpekcijskih služb, strokovnih institucij, nevladnih organizacij. Akcijo izvajamo od leta 2016 naprej v novembru, v času Martinovega, koncert Policijskega orkestra, kot zahvala vsem 00 voznikom, pa vsako leto pridruži novega glasbenega gosta.

Aktualna preventivna akcija: