Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI
Novi Evropski Bauhaus je kulturna, okoljska in gospodarska pobuda, ki jo je Evropska komisija podala že leta 2020. Temelji na celostnem pristopu do zelenega prehoda in vključuje tri ključne vrednote lepote, trajnosti in vključenosti. Podporo izvajanju aktivnosti pobude zagotavlja devet različnih programov EU, ki so do leta 2024 podprli skoraj 500 projektov v skupni vrednosti 400 milijonov evrov.

Leta 2024 je bil vzpostavljen tudi instrument NEB (angleško NEB Facilitiy), kot poseben finančni mehanizem, ki je razdeljen na:

  • Raziskovalno in inovacijsko komponento: vključuje bazične raziskave, testiranje, validacijo in demonstracijo ter je del programa Obzorje Evropa
  • Izvedbeno komponento: podpira uporabo in udejanjanje razvitih raziskovalnih in inovacijskih rešitev v praksi ter je podprta z drugimi relevantnimi programi EU. Osredotoča se na razširjanje rešitev, tehnično podporo lokalnim organom, prenosu rešitev na trg, sposobnosti in veščine ter krepitev kapacitet MSP na tem področju.

Nacionalna stična točka za izvedbeno komponento NEB je Informacijska pisarna Centra za kreativnost Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (MAO).

Evropska komisija je na podlagi usmeritev ekspertne skupine za instrument NEB in v posvetovanju z javnostjo oblikovala Kažipot instrumenta NEB, ki usmerja delovanje in podaja prioritete instrumenta v obdobju 2025-2027.

Raziskovalna in inovacijska komponenta NEB

Z novim Strateškim načrtom Obzorja Evropa 2025-2027 je instrument NEB (NEB Facility) skozi svojo raziskovalno in inovacijsko komponento postal tudi del programa Obzorje Evropa in predstavlja edinstven večletni ukrep financiranja EU, namenjen transformaciji sosesk skozi trajnostno in vključujoče oblikovanje.

Instrument NEB povezuje raziskovalno in inovacijsko komponento z vidiki implementacije. Raziskovalna komponenta je na letni ravni podprta s 120 milijoni evrov iz programa Obzorje Evropa in se osredotoča na tri ključna področja oziroma destinacije delovnega programa:

  • Povezovanje zelenega prehoda, socialne vključenosti in lokalne demokracije;
  • Krožni in regenerativni pristopi k grajenemu okolju;  
  • Inovativni modeli financiranja in poslovni modeli za transformacijo sosesk.

Na teh področjih se spodbuja in podpira interdisciplinarne raziskave, ki vključujejo družboslovje in humanistiko, čez-sektorske rešitve za različna področja javnih politik, vključevanje vseh relevantnih deležnikov, predvsem pa razvoj inovativnih rešitev, v središče katerih sta postavljena človek in njegova skupnost.

V letu 2025 so prioritete NEB zapisane v lastnem delovnem programu, ki je del Strateškega načrta Obzorja Evropa 2025-2027. Delovni program NEB za 2025, ki bo v celoti objavljen v kratkem, predvideva 11 razpisov na treh destinacijah NEB v skupni vrednosti €118,4 milijonov.

Kratka predstavitev programskih prioritet R&I komponente NEB v letu 2025 je na voljo na povezavi.

Vizualizacija trajnostne skupnosti v duhu novega evropskega Bauhausa – zeleni javni prostor, urbano vrtnarjenje, sončne celice in arhitektura iz naravnih materialov, ki spodbuja skupnostno življenje in trajnostne prakse.

Slika generirana z uporabo UI

Aktualno

Dogodki v povezavi z NEB 

CELOVITA PRENOVA, Novi evropski Bauhaus, Zavod za gradbeništvo Slovenije, 14. maj 2025

Nacionalna konferenca: Zelena preobrazba mestnih streh, GZS, (dvorana b v 1.nd), 20. maj 2025

Pomembne tematske povezave

Novi Evropski Bauhaus – Evropska komisija

Instrument NEB

Metoda za samooceno NEB (metoda samoocenjevanja NEB je predvidena za ocenjevanje stanja projekta ali dejavnosti glede na razsežnosti NEB)

Pregled odprtih javnih razpisov NEB

Nagrade NEB

Delovni program NEB za leto 2025