Skoči do osrednje vsebine

Študijski obisk na Nizozemskem, december 2022

13. in 14. decembra 2022 smo se udeležili študijskega obiska na Nizozemskem. Ključni namen obiska je bila izmenjava izkušenj na področju spodbujanja inovativnih pristopov dela v javni upravi.

Prvi dan smo obiskali Digicampus v Den Haagu - co-working prostor, znotraj katerega je svoj prostor našlo veliko start-up podjetij. Deluje od leta 2019, ustanovljen je bil s strani Ministrstva za notranje zadeve, Fundacije ICTU, Tehnične univerze Delft in NL Digital (Microsoft). Njegov namen je ponuditi prostor za iskanje rešitev, ki so v pomoč vladi v iskanju digitalnih in drugih rešitev. Organiziran je po principu quadraple helix, kjer moči združijo znanost, privatni sektor, uporabniki in nosilci posameznih politik. Mednarodno delujejo v tesnem sodelovanju s portugalskim LabX, ki pa je bil ustanovljen leta 2017 na pobudo državnih sekretarjev z namenom da iščejo rešitve za državljane, pri čemer sledijo načelu vključevanja. 

V sklopu obiska Digicampusa smo se udeležili "hitrih zmenkov", kjer smo spoznali 5 inovativnih start-up podjetij oziroma projektov:

  • Yes!Delft - Tech Start-up inkubator, kjer iščejo nova start-up podjetja, ki ponujajo rešitve za javni sektor in so še na začetku svoje poti in jim pomagajo pri njihovi rasti. Inkubator financirata dve univerzi ter mesto Den Haag. Cilj je podpreti razvoj podjetij, ki ponujajo rešitve za javni sektor.
  • Innovatiebudget - deluje v okviri Ministrstva za notranje zadeve. Imajo poseben proračun za inovacije, ki znaša 7 milijonov letno. Na njihove razpise se lahko prijavi vsaka javna institucija, vendar pa projektov ne financirajo v celoti, saj tako spodbudijo uspešnost izvedbe projetkov. Pomagali so že 12.000 organizacijam.
  • Alkem.io - platforma, ki je neodvisna od javnega financiranja, namenjena pa je sodelovanju. Ustanovljena je bila 2019 in deluje po principu članstva (članarina). Njen cilj je prispevati k spremembi načina dela, razbijati silosne pristope in dvig zaupanja. Hkrati predstavlja tudi neke vrste knjižnico za inoviranje.
  • Start-up Residence - še ena pobuda, ki je namenjena reševanju rezidenčnih/socialnih izzivov in sodelovanju s start-up podjetji.
  • Rijksinnovation Community - platforma, ki združuje inovacijsko skupnost vladnih uslužbencev. Ustanovljena je bila leta 2019, sofinancira pa jo 12 ministrstev. Njihovo vodilo je delovanje po principu od spodaj navzgor. Imajo stalne webinarje, forum, vsak november pa mesec inovacij, ko dogodki potekajo vsak dan. Zaposlenih je 4-5 oseb, skupnost pa šteje 1500 članov.

Isti dan smo obiskali tudi Green Village v Delftu. Gre za fizični prostor, ki je namenjen inoviranju. Zajema približno 10 stavb, med katerimi so tudi bivalni prostori. Njihov namen je iskanje prostorskih rešitev za prilagajanje posledicam podnebnih sprememb, kot so na primer večji nalivi in suše.

Drugi dan smo obiskali Living Lab Scheveningen. Gre za prostor ob mestni plaži, ki je ločen s sipino in ga preko leta obišče več milijonov ljudi. Tam pa so še druge dejavnosti: hoteli, zabave, pristanišče, industrija, zavarovano območje. Living Lab so zasnovali skupaj z mestom Rotterdam, z namenom da bi premišljeno načrtovali in spremljali socialne dejavnike, upoštevajoč prostor. Zanimive so predvsem rešitve, vezane na prostorsko načrtovanje. Za polaganje infrastrukture uporabljajo lahko dostopne podzemne kanale, tako da v primeru dodatne infrastrukture večji posegi v okolje niso potrebni. Pri rešitvah so odprti in sodelujejo s start-up podjetji ter univerzami, večji izziv pa jim predstavlja obstoječa zakonodaja.

Za konec smo obiskali še Holland Circular Hotspot - fundacijo, ki je bila ustanovljena leta 2018.

Srečanje nacionalnih kontaktnih točk OPSI OECD, september 2022

20. in 21. septembra 2022 smo se udeležili srečanja nacionalnih kontaktnih točk Observatorija za inovativnost v javnem sektorju (OPSI OECD) v Parizu.

Osrednja tematika srečanja, ki je po dolgem času potekalo v živo, je bilo merjenje inovacijske zrelosti v javnem sektorju.

V uvodnem delu srečanja je svoje izkušnje z izvajanjem merjenja inovacijske zrelosti predstavilo 5 držav. Poleg Danske, Finske, Nizozemske in Češke, smo svojo izkušnjo predstavili tudi člani ekipe Inovativen.si, kjer redno izvajamo merjenje inovacijske zrelosti.
Predstavili smo izzive ter dobre prakse s področja merjenja inovacijske zrelosti v državni upravi v Sloveniji in prejeli pohvale s strani OECD in ostalih držav.

V nadaljevanju srečanja so potekale delavnice, katerih namen je bil izmenjava dobrih praks med državami, definiranje izzivov in iskanje možnih rešitev. Eno izmed ključnih vprašanj je bilo, kako lahko pri izzivih državam članicam pomaga OPSI OECD in kako zagotoviti mednarodno primerljivost merjenja inovacijske zrelosti.

Misija v Romunijo, marec 2022

Marca 2022 smo gostovali v Bukarešti, kjer smo s pomočjo na novo razvitega orodja Innovation Capacity Framework v sodelovanju z OPSI OECD analizirali inovacijsko zmogljivost Romunije.

Kot Peer Consultant je z deljenjem dobrih praks s projekta Inovativen.si in iz Slovenije sodeloval vodja projekta Inovativen.si, Matija Kodra.

Naša vloga je bila primerjati kontekst in izkušnje v Romuniji s tistimi v Sloveniji ter ponuditi primere, vpoglede, izkušnje ali študije primerov, ki se lahko nanašajo na Slovenijo in se po potrebi predstavijo.

Preko sodelovanja smo dobili priložnost za preučitev, kako se inovativnost in inovativna prizadevanja vzpostavljajo in vzdržujejo v romunskem javnem sektorju. Hkrati smo dobili tudi priložnost za vpogled v metodologijo in pristope k razumevanju inovacijskih zmogljivosti na sistemskem nivoju ter za izgradnjo omrežij in primerov, ki jih bomo lahko prenesli v Slovenijo.

Misija v Romunijo 2022

Misija v Romunijo 2022

10. mednarodna konferenca ASEAN

22. 2. 2022 smo sodelovali na 10. mednarodni konferenci ASEAN. Na dogodku z naslovom Preoblikovanje zaupanja v vlade: za odprtost, inovativnost in digitalizacijo vlad v jugo-vzhodni Aziji, je Slovenijo zastopal Matija Kodra, vodja projekta Inovativen.si. Na razpravi z naslovom Inovacije v javnem sektorju: razumevanje inovacijske zmogljivosti, gonilnikov in zaviralcev je predstavil vpogled v inovacijsko zmogljivost Slovenije in aktivnosti v okviru projekta Inovativen.si.

Več o dogodku si lahko preberete v novici.

Globalna konferenca inovativnosti, kakovosti in boljše zakonodaje

Inovativen.si je bil 18. in 19. oktobra 2021 del globalne konference Vlade po okrevanju: na prihodnost pripravljeni javni sektor. Dogodek je potekal v okviru slovenskega predsedovanja Svetu EU ter v so-organizaciji Ministrstva za javno upravo, Observatorija za inovativnost v javnem sektorju (OPSI OECD) in Evropskega inštituta za javno upravo (EIPA).

Konferenca je postavila pomemben mejnik, saj je bilo upravljanje v vladah prvič obravnavano z vidika inovativnosti, kakovosti in boljše zakonodaje.

Na dogodku pa so bili prvič predstavljeni izsledki Študije o ravnanju s starejšimi zaposlenimi in talenti v javni upravi, ki jo je Ministrstvo za javno upravo pripravilo v sodelovanju z OECD.

Več o dogodku lahko preberete v sporočilu za javnost.

Inovativen.si je del globalnega dogodka OECD Government after Shock

V okviru združenega dogodka Partnerstva za spremembe in Upravljanje po šoku (Governance After Shock), ki je v organizaciji AmCham Slovenija in Ministrstva za javno upravo potekal v torek, je beseda tekla o izkušnjah z upravljanjem in delom v času kriznih razmer COVID-19 v javnem in zasebnem sektorju.

Spletni dogodek Upravljanje po šoku (Governance After Shock) je bil eden od več kot 65 lokalnih dogodkov po svetu, ki so potekali v sklopu letne konference OECD in katerih namen je vzpostaviti globalni dialog o potrebnih spremembah v delovanju vlad in sistemov državnih uprav. Ustvarili smo odprt pogovor o izkušnjah z upravljanjem in delom v času kriznih razmer covid-19 v javnem in zasebnem sektorju. Vzpostavili smo globalni dialog o potrebnih spremembah v delovanju vlad in sistemov državnih uprav, prav tako pa zavedanje o potrebnih spremembah v gospodarstvu. Identificirali smo sistemske in praktične spremembe za bolj uspešno soočanje s kompleksnimi družbenimi, gospodarskimi, podnebnimi in drugimi izzivi v prihodnosti. 

Več o dogodku lahko preberete v sporočilu za javnost po dogodku.

OECD deklaracija o inovativnosti v javnem sektorju sprejeta in potrjena s strani 40 držav

V okviru ministrskega zasedanja v Parizu na ravni OECD je bila zadnji teden v maju 2019 sprejeta in potrjena Deklaracija o inovativnosti v javnem sektorju, ki zagotavlja poenotenje delovanja in upravljanja na področju inovativnosti, zagotavlja skupna načela ter podpira širitev in izboljšanje upravljanja inovativnosti za obravnavanje različnih izzivov in izkoriščanje priložnosti za boljše delovanje. Slovenija je bila kot članica vpeta v pripravo besedila že od samega začetka.

Deklaracija temelji na večletnih izkušnjah in praksah vodilnih držav in strokovnjakov za inovativnost v javnem sektorju in 5 ključnih stebrov:

  1. Politična in finančna podpora inovativnosti, ki je v jedru vseh javnih storitev in del vsakdanjika javnega uslužbenca.
  2. Dvig kompetenc javnih uslužbencev za potrebe reševanja vse kompleksnejših izzivov.
  3. Podpora in spodbujanje javnih uslužbencev k preseganju ustaljenih načinov dela, eksperimentiranju ter testiranju novih pristopov za zagotavljanje boljših in trajnejših rešitev.
  4. Podpora sodelovanju in soustvarjanju z različnimi akterji družbe.
  5. Spodbujanje izmenjave in dostopnosti pridobljenih znanj in izkušenj s področja novih načinov delovanja.

Cilji in aktivnosti projekta Inovativen.si, ki ga vodimo in razvijamo na Ministrstvu za javno upravo, sledijo omenjenim stebrom, s sprejetjem deklaracije pa so tudi formalno postali zaveza vsem državam, da strmimo k zapisanemu ter uporabniku čim bolje približamo storitve.

Slovenska inovativnost se predstavi na Irskem

Na nivoju EU in OECD članic je 8. in 9. aprila potekal redni sestanek Nacionalnih kontaktnih točk v okviru OPSI OECD skupine. Izmed vseh sodelujočih držav je bila posebna sekcija namenjena Sloveniji in Estoniji, in sicer kot državama, kjer področje inovativnosti zelo hitro napreduje. Med drugim visoko rast in ugled v mednarodnem merilu pridobivamo na podlagi dosežka objavljenega števila naših dobrih praks v svetovnem merilu, ki so dosegljive preko OECD spletne platforme – od konca leta 2018 je tako objavljenih kar 8 primerov dobrih praks iz Slovenije, kar nas uvršča ob bok velesilam, kot so ZDA, UK, Finska in Avstralija.

4 vrste inovativnosti

Ste vedeli, da se v okviru OPSI (Observatory of Public Sector Innovation), ki deluje pod okriljem OECD, razvija model Innovation Facets Model, ki opredeljuje 4 vrste inovativnosti, in sicer glede na predpostavke iz okolja. Tako ločimo na eni strani med predvidljivim in na drugi strani med nepredvidljivim okoljem, med zavezami »od zgoraj navzdol« in »od spodaj navzgor«.

Omenjen model nam pomaga pri definiranju potrebnih aktivnosti za kasnejšo učinkovito implementacijo posameznih projektov.

Uporabljajo ga že države, kot so Kanada, Avstralija, Skandinavske države in Irska.

1 / 3