Drugi Švicarski prispevek 2019-2029
Splošni cilj Slovensko-švicarskega programa sodelovanja je prispevati k zmanjševanju gospodarskih in socialnih razlik v EU in Sloveniji s poglabljanjem in nadaljnjo krepitvijo bilateralnih odnosov med Švico in EU ter državami članicami EU. Na podlagi Okvirnega sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Švicarskim zveznim svetom o izvajanju drugega Švicarskega prispevka izbranim državam članicam Evropske unije za zmanjševanje gospodarskih in socialnih razlik v Evropski uniji (v nadaljevanju: Okvirni sporazum), ki je bil podpisan 28. avgusta 2023 ter ratificiran 21. decembra 2023, je Sloveniji možno dodeliti drugi Švicarski prispevek v obliki nepovratnih sredstev glede na dogovorjena tematska področja in geografsko razdelitev sredstev ter v skladu z okvirno dodelitvijo, določeno v Ureditvi za partnersko državo (priloga k Okvirnemu sporazumu). V okviru Slovensko-švicarskega programa sodelovanja se prispevek zagotavlja v obliki nepovratnih sredstev. Slovenija je predlagala ukrep podpore, ki prispeva k specifičnemu cilju drugega Švicarskega prispevka »Varstvo okolja in podnebja«, in sicer v okviru tematskega področja »Energetska učinkovitost in obnovljivi viri energije«.
Dne 11. aprila 2025 je bil med Slovenijo in Švico podpisan Sporazum o ukrepu podpore, ki je pravna podlaga za izvedbo aktivnosti v okviru Švicarsko-slovenskega programa o sodelovanju. Istega dne je bil med Ministrstvom za kohezijo in regionalni razvoj, ki nastopa v vlogi nacionalnega koordinacijskega organa drugega švicarskega prispevka, ter Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo, ki nastopa v vlogi nosilca programa, podpisan tudi Sporazum o izvajanju ukrepa podpore, ki določa način izvajanja aktivnosti v okviru podprtega ukrepa podpore – programa.
Program na področju energetske učinkovitosti in spodbujanje obnovljivih virov energije
V okviru tematskega področja bo Slovenija izvajala program z nazivom »Povečanje energetske učinkovitosti in spodbujanje obnovljive energije v alpskih regijah« (v nadaljevanju: Program), ki predstavlja 15,12 milijonov švicarskih frankov prispevka, katerega nosilec je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Program prispeva k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov z izboljšanjem energetske učinkovitosti, spodbujanjem uporabe obnovljivih virov energije in ozaveščanjem javnosti o potrebi po prehodu na nizkoogljično družbo. Program prispeva k prehodu s fosilnih goriv na obnovljive vire energije, kar je v skladu s sedanjimi cilji RS na področju deleža energije iz obnovljivih virov v bruto končni rabi energije do leta 2030.
V okviru Programa je predvidena izvedba treh programskih komponent, s pomočjo katerih bodo doseženi cilji drugega Švicarskega prispevka:
- Programska komponenta 1: DIGI-LEK – Optimizacija načrtovanja energetske učinkovitosti in rabe obnovljivih virov energije z digitalizacijo lokalnih energetskih konceptov (LEK)
- Programska komponenta 2: Spodbujanje skupnosti na področju energije iz obnovljivih virov in spodbujanje uporabe plitve geotermalne energije
- podkomponenta a – Večji delež skupnosti za oskrbo z energijo iz obnovljivih virov energije (skupnosti OVE);
- podkomponenta b – Zamenjava kotlov na fosilna goriva z geotermalnimi toplotnimi črpalkami, ki izkoriščajo plitvo geotermalno energijo
- Programska komponenta 3: Poskusno uvajanje agrofotovoltaike.
Programska komponenta 1 je vnaprej opredeljena in se bo izvajala na podlagi javnega naročila. Programska komponenta 2 se bo izvajala na podlagi javnega razpisa, medtem ko se bo Programska komponenta 3 izvajala na podlagi javnega poziva.
Stopnja prispevka Švice znaša do 85 odstotkov priznanih upravičenih stroškov, preostalih 15 odstotkov krije Republika Slovenija iz državnega proračuna.
Za ukrep podpore oziroma Program, ki ga izvaja Slovenija, velja geografska osredotočenost sredstev drugega Švicarskega prispevka tako, da najmanj 50 odstotkov prispevka prejme regija z omejenimi možnostmi (Vzhodna kohezijska regija).
Tehnična podpora
Tehnično podporo predstavljajo sredstva, ki so zagotovljena v okviru drugega Švicarskega programa za pripravo ukrepov podpore ter za učinkovito in uspešno izvajanje Slovensko-švicarskega programa sodelovanja. Tehnična podpora obsega sredstva:
- Sklada za tehnično pomoč, katerega namen je kritje izdatkov iz člena 6.5 Uredbe, ki nastanejo nacionalnim organom iz člena 3.2 Uredbe in
- Sklada za pripravo ukrepa podpore, ki je namenjen financiranju priprave predloga ukrepa podpore (Programa) na drugi stopnji in izdatkov za izvedbo študij izvedljivosti, katerih rezultati bodo uporabljeni pri oblikovanju ukrepov v okviru Programske komponente 1 in Programske komponente 3.
V okviru drugega Švicarskega prispevka je bil za potrebe koriščenja sredstev Tehnične podpore dne 18. oktobra 2023 sklenjen Sporazum o tehnični podpori v skupni višini 880.000 švicarskih frankov. Sloveniji je v okviru Tehnične podpore na voljo 480.000 švicarskih frankov iz Sklada za tehnično pomoč in 400.000 švicarskih frankov iz Sklada za pripravo ukrepa podpore. Stopnja prispevka Švice v okviru Tehnične podpore znaša 100 odstotkov priznanih upravičenih stroškov.
Izvajanje drugega Švicarskega prispevka se v celoti zaključi 3. decembra 2029.
Javni razpisi/pozivi
Objava javnih razpisov oziroma pozivov je predvidena v začetku leta 2026.
Dokumenti
-
Navodila
- Regulations (pdf, 920 KB)
-
Smernice in priporočila
- Komunikacijski priročnik (pdf, 1009 KB)
- Komunikacijski priročnik - uporaba logotipov (pdf, 496 KB)