Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Pravice in storitve dolgotrajne oskrbe

Storitve, ki izhajajo iz pravic iz zavarovanja za dolgotrajno oskrbo, se delijo na osnovne in dodatne.

Osnovne pravice so štiri in se med seboj izključujejo:

Dodatni storitvi, ki se lahko uveljavljata skupaj z vsemi osnovnimi storitvami, razen v primeru koriščenja celodnevne dolgotrajne oskrbe v instituciji, sta:

  • e-oskrba,
  • storitve za ohranjanje in krepitev samostojnosti.

Oskrbovalec družinskega člana

Oskrbovalec družinskega člana je družinski član, ki nudi oskrbo upravičencu do dolgotrajne oskrbe, uvrščenemu v 4. ali 5. kategorijo upravičenosti do dolgotrajne oskrbe.

Oskrbovalec za nudenje oskrbe prejema delno plačilo za izgubljeni dohodek in je vključen v obvezna socialna zavarovanja.

Pravica do oskrbovalca družinskega člana se izvaja od 1. januarja 2024. Vlogo je potrebno oddati na pristojni center za socialno delo.

Oskrbovalec družinskega člana je lahko polnoletna oseba, ki izpolnjuje naslednje lastnosti oziroma pogoje:

  • je psihofizično sposobna opravljati naloge oskrbovalca družinskega člana,
  • je družinski član upravičenca in ima prijavljeno stalno ali začasno prebivališče na istem naslovu kot upravičenec in tam tudi dejansko prebiva,
  • iz kazenske evidence izhaja, da ni bila pravnomočno obsojena zaradi kaznivega dejanja zoper življenje in telo, kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost ali kaznivega dejanja zoper premoženje,
  • ima opravljeno osnovno usposabljanje za opravljanje dolgotrajne oskrbe oziroma ga opravi najpozneje v treh mesecih od izvršljivosti odločbe o izbiri oskrbovalca družinskega člana.

Kandidat za oskrbovalca družinskega člana mora, preden začne opravljati predvidene naloge, zapustiti trg dela. Oskrbovalec lahko hkrati zagotavlja dolgotrajno oskrbo največ dvema upravičencema, s katerima prebiva na istem naslovu.

Upravičenec ima lahko tudi dva oskrbovalca družinskega člana, vendar morata biti oba hkrati vključena tudi v delovno razmerje s polovičnim delovnim časom.

Oskrbovalec družinskega člana upravičencu zagotavlja dolgotrajno oskrbo kot je določeno v osebnem načrtu, ki ga je upravičenec skupaj z oskrbovalcem sklenil z izbranim koordinatorjem dolgotrajne oskrbe. Oskrbovalec o opravljanju teh nalog mesečno poroča koordinatorju dolgotrajne oskrbe. Poročilo mora vsebovati seznam opravljenih storitev dolgotrajne oskrbe in zaznane posebnosti v povezavi z opravljanjem dolgotrajne oskrbe in način ukrepanja.

Oskrbovalec družinskega člana ima pravico do:

  • delnega plačila za izgubljeni dohodek (1,2- oziroma 1,8-kratnik minimalne plače, če skrbi za dva upravičenca),
  • vključitve v obvezna socialna zavarovanja,
  • načrtovane odsotnosti (21 dni na leto),
  • usposabljanja in strokovnega svetovanja.

Opravljanje dela oskrbovalca družinskega člana ni delovno razmerje.

Združljive pravice z oskrbovalcem družinskega člana

Vsak upravičenec, ki izbere to obliko dolgotrajne oskrbe, bo od 1. julija 2025 lahko upravičen tudi do storitev e-oskrbe ter storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti glede na kategorijo, v katero bo uvrščen po ocenjevanju upravičenosti.

Uporabnik, ki ima oskrbovalca družinskega člana, je lahko vključen tudi v socialnovarstveno storitev pomoč družini na domu in lahko koristi plačljivo storitev socialnega servisa.

Dolgotrajna oskrba na domu

Dolgotrajna oskrba na domu je pravica v okviru sistema dolgotrajne oskrbe, ki se izvaja na domu uporabnika; uporabnik na svojem lastnem domu prejema tako storitve pomoči pri osnovnih in podpornih dnevnih opravilih ter storitve zdravstvene nege, vezane na osnovna dnevna opravila.

Dolgotrajna oskrba na domu se bo izvajala od 1. julija 2025.

Obseg neposrednega izvajanja storitev celodnevne dolgotrajne oskrbe je določen v urah:

  • za 1. kategorijo velja 20 ur mesečno,
  • za 2. kategorijo 40 ur mesečno,
  • za 3. kategorijo 60 ur mesečno,
  • za 4. kategorijo 80 ur mesečno,
  • za 5. kategorijo 110 ur mesečno.

Storitve dolgotrajne oskrbe na domu bodo krite iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo (po 1. januarju 2028 bo morda uvedeno doplačilo v višini deset oziroma 20 odstotkov). 

Združljive pravice z dolgotrajno oskrbo na domu

Dolgotrajna oskrba na domu se lahko uveljavlja hkrati z dnevno dolgotrajno oskrbo (oskrbo v instituciji nekaj ur dnevno, uporabniki se dnevno vračajo domov). Ob hkratnem uveljavljanju teh dveh pravic lahko uporabnik v dnevni obliki dolgotrajno oskrbo prejme:

  • za 1. kategorijo sedem ur mesečno,
  • za 2. kategorijo 14 ur mesečno,
  • za 3. kategorijo 21 ur mesečno,
  • za 4. kategorijo 27 ur mesečno,
  • za 5. kategorijo 37 ur mesečno.

Število ur iz dnevne dolgotrajne oskrbe se v tem primeru odšteje od števila ur storitev dolgotrajne oskrbe na domu.

Vsak upravičenec, ki bo izbral to obliko dolgotrajne oskrbe, bo upravičen tudi do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti glede na kategorijo, v katero bo uvrščen po ocenjevanju upravičenosti, in do storitev e-oskrbe.

Uporabnik, ki prejema oskrbo na domu, je lahko vključen tudi v socialnovarstveno storitev pomoč družini na domu in lahko koristi tudi plačljivo storitev socialnega servisa.

Dolgotrajna oskrba v instituciji

To je pravica v okviru sistema dolgotrajne oskrbe, ki se izvaja v instituciji, to je v domovih za starejše; uporabnik v instituciji prejema tako storitve pomoči pri osnovnih in podpornih dnevnih opravilih in storitve zdravstvene nege, vezane na osnovna dnevna opravila.

Dolgotrajna oskrba v instituciji se bo izvajala od 1. decembra 2025.

Obseg neposrednega izvajanja storitev celodnevne dolgotrajne oskrbe v instituciji je določen v urah:

  • za 1. kategorijo velja 20 ur mesečno,
  • za 2. kategorijo 40 ur mesečno,
  • za 3. kategorijo 60 ur mesečno,
  • za 4. kategorijo 80 ur mesečno,
  • za 5. kategorijo 110 ur mesečno.

Storitve dolgotrajne oskrbe v instituciji bodo krite iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo (po 1. januarju 2028 možno doplačilo v višini deset oziroma 20 odstotkov). Kot že sedaj, bo storitve namestitve in prehrane tudi nadalje uporabnik plačeval sam.

Stanovalci v domovih za starejše, ki bodo koristili dolgotrajno oskrbo v instituciji, bodo plačevali stroške prehrane in nastanitve, stroški storitev dolgotrajne oskrbe, pa bodo kriti iz zavarovanja za dolgotrajno oskrbo.

Soglasje za prevedbo v novo kategorijo

Posameznik, ki bo 1. decembra 2025 oskrbovanec v domu za starejše, bo moral podati soglasje za prevedbo v novo kategorijo dolgotrajne oskrbe in bo lahko ostal, kjer je. Če soglasja ne bo podal, bo ostal uporabnik institucionalnega varstva po predpisih, ki urejajo socialno varstvo.

Združljive pravice z dolgotrajno oskrbo v instituciji

Vsak upravičenec, ki bo izbral to obliko dolgotrajne oskrbe bo upravičen tudi do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti glede na kategorijo, v katero bo uvrščen po ocenjevanju upravičenosti.

Obseg neposrednega izvajanja storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti je v 1. kategoriji 12 ur, v 2. kategoriji 24 ur, v 3. kategoriji 48 ur, v 4. kategoriji 30 ur in v 5. kategoriji 24 ur letno.

Denarni prejemek

To je denarna pravica v okviru sistema dolgotrajne oskrbe. Uporabnik mesečno prejme določen denarni znesek, odvisen od kategorije upravičenosti do dolgotrajne oskrbe, v katero je bil uvrščen. Denarni znesek je namenjen zgolj kritju stroškov oskrbe, ki jo ta uporabnik praviloma prejme znotraj svoje neformalne mreže.

Pravico do denarnega prejemka bo možno uveljavljati od 1. decembra 2025.

Denarni prejemek je določen v višini:

  • za 1. kategorijo 89 evrov mesečno,
  • za 2. kategorijo 179 evrov mesečno,
  • za 3. kategorijo 268 evrov mesečno,
  • za 4. kategorijo 357 evrov mesečno,
  • za 5. kategorijo 491 evrov mesečno.

Denarni prejemek je naslednik obstoječega dodatka za pomoč in postrežbo. Ljudem, ki imajo dobro organizirano pomoč znotraj lastne socialne mreže, omogoča, da to pomoč ohranijo in prejmejo denarna sredstva za kritje stroškov oskrbe.

Uporabnika bo redno obiskoval koordinator dolgotrajne oskrbe:

  • za 1. kategorijo enkrat na pol leta,
  • za 2. in 3. kategorijo enkrat na tri mesece,
  • za 4. in 5. kategorijo enkrat mesečno.

Namen teh obiskov je med drugim spremljanje ustreznosti opravljanja dolgotrajne oskrbe glede na potrebe uporabnika, svetovanje in usmerjanje, sodelovanje in povezovanje s socialno mrežo uporabnika.

Združljive pravice z denarnim prejemkom

Vsak upravičenec, ki bo izbral to obliko dolgotrajne oskrbe bo upravičen tudi do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti glede na kategorijo, v katero bo uvrščen po ocenjevanju upravičenosti, in do storitev e-oskrbe.

Uporabnik, ki bo izbral denarni prejemek, bo lahko vključen tudi v socialnovarstveno storitev pomoč družini na domu in koristil plačljivo storitev socialnega servisa.

Dodatne storitve

E-oskrba

Storitve na daljavo, ki zagotavljajo samostojnost in varnost uporabnika v domačem okolju, se sofinancirajo v višini 25 evrov mesečno na posameznega uporabnika. Uporabniku pripada tudi sofinanciranje enkratnega stroška v višini 50 evrov za namestitev opreme in vzpostavitev priključka za izvajanje storitev e-oskrbe tam, kjer uporabnik prebiva.

Sodobni podporni sistemi e–oskrbe se nanašajo na vrsto pametnih tehnologij, ki so povezane s 24 ur dostopnimi storitvami. Te obsegajo osebne alarme (majhna naprava, ki se sproži ob nezaželenem dogodku – potrebi po pomoči), okoljske senzorje (na primer puščanje plina, dim), naprave, povezane z mobilnostjo (na primer detektor padca), in sistem GPS za določanje položaja oziroma za sledenje. Lahko so povezane z asistenčnim centrom, ki zagotavlja odziv na morebitne alarme 24 ur na dan, ali z mobilnim telefonom (ne)formalnega oskrbovalca.

Storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti

Namenjene so preprečevanju poslabšanja stanja upravičenca in zmanjševanju potreb po pomoči. Storitve, ki jih izvajajo socialni delavci, delovni terapevti, fizioterapevti, magistri kineziologije in socialni gerontologi, med drugim zajemajo storitve psihosocialne podpore, post diagnostične podpore osebam s sindromom demence in svetovanje za prilagoditev bivalnega okolja.

Število ur storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti je odvisno od kategorije, ki upravičencu pripada na podlagi opravljene ocene upravičenosti.

Število ur storitve na letni ravni

Dolgotrajna oskrba 1. kategorija 2. kategorija 3. kategorija 4. kategorija 5. kategorija
Storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti 12 ur 24 ur 48 ur 30 ur 24 ur

Opomba: Oseba, ki je upravičena do dolgotrajne oskrbe, je do navedenega števila ur upravičena vsako leto.

Alternativno izvajanje pravic

Kadar se upravičenec do dolgotrajne oskrbe odloči za prejemanje dolgotrajne oskrbe v instituciji, pa to ni mogoče, ker v domu za starejše ni proste sobe, upravičencu pripada pravica do dolgotrajne oskrbe na domu ali denarnega prejemka v času, ko čaka na sprejem v dom za starejše.

Enako velja za upravičenca, ki želi koristiti dolgotrajno oskrbo na domu, pa to ni mogoče zaradi razlogov na strani izvajalca. Upravičenec je v tem primeru upravičen do oskrbe v instituciji ali denarnega prejemka, in sicer v času, ko čaka na vključitev v prejemanje storitev na domu.

Kombiniranje pravic

Osnovne pravice niso združljive, kar pomeni, da oseba ne more hkrati prejemati na primer oskrbe na domu in denarnega prejemka, sta pa združljivi pravica do dolgotrajne oskrbe na domu in dnevna dolgotrajna oskrba. 

Storitve v okviru pripadajočih pravic

Znotraj ur, navedenih v zgornji preglednici, upravičenec lahko prejema naslednje storitve:

    Pomoči pri osnovnih dnevnih opravilih

    Pomoč pri:

    • prehranjevanju in pitju,
    • osebni higieni,
    • oblačenju in slačenju,
    • izločanju in odvajanju,
    • gibanju,
    • pripravi na spanje in počitek,
    • druga osnovna dnevna opravila.

      Pomoči pri podpornih dnevnih opravilih

      Pomoč pri:

      • gospodinjskih opravilih,
      • nakupu živil in življenjskih potrebščin,
      • prinašanju, pripravi in postrežbi obrokov,
      • spremstvo uporabnika v povezavi z izvajanjem storitev dolgotrajne oskrbe,
      • druga podporna dnevna opravila.

      Zdravstvena nega, vezana na osnovna dnevna opravila

      Storitve zdravstvene nege so:

      • spremljanje vitalnih funkcij in drugih parametrov,
      • spremljanje zdravstvenega stanja uporabnika,
      • pripravo, dajanje in nadzor nad jemanjem zdravil,
      • preprečevanje razjed zaradi pritiska,
      • druge storitve zdravstvene nege, vezane na osnovna dnevna opravila.

      Oseba, ki je upravičena do dolgotrajne oskrbe, je upravičena tudi do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter do e-oskrbe. Izjema so upravičenci, ki bodo storitve prejemali v instituciji.

      Število ur storitev na mesec v okviru pravic

      Število ur oziroma višina denarnega prejemka, do katerega je upravičenec do dolgotrajne oskrbe upravičen, je odvisna od kategorije dolgotrajne oskrbe, v katero se uvrsti na podlagi ocene upravičenosti.

      Dolgotrajna oskrba 1. kategorija 2. kategorija 3. kategorija 4. kategorija 5. kategorija
      Na domu 20 ur 40 ur 60 ur 80 ur 110 ur
      V instituciji 20 ur 40 ur 60 ur 80 ur 110 ur
      Dnevna 7 ur 14 ur 21 ur 27 ur 37 ur
      Denarni prejemek 89 EUR 179 EUR 268 EUR 357 EUR 491 EUR
      Oskrbovalec družinskega člana / / / 1,2 kratnik minimalne plače 1,2 kratnik minimalne plače
      Oskrbovalec dveh družinskih  članov / / / 1,8 kratnik minimalne plače 1,8 kratnik minimalne plače