Skoči do osrednje vsebine

UNESCO pridružene šole v Sloveniji

Slovenska Mreža Unescu pridruženih šol (ASPnet) je članica mednarodne mreže UNESCO Associated Schools Project Network. Delo slovenskih šol in vrtcev ASPnet predstavlja eno izmed vidnejših dejavnosti Slovenske nacionalne komisije za UNESCO, ki so za svojo izjemno zavezanost v letu 2002 prejele UNESCO nagrado Steber miru, v letu 2023 pa slovesno praznovale 30 let svojega delovanja.

UNESCO ASPnet

Mednarodna mreža UNESCO ASPnet je bila ustanovljena leta 1953 v Parizu in povezuje več kot 11.500 vzgojno-izobraževalnih institucij v 182 državah sveta.

Slovenija je postala del te velike globalne družine leta 1993, ko je bila kot prva šola v Sloveniji v njene vrste sprejeta Osnovna šola Cirila Kosmača iz Pirana (zaradi izjemne vloge pri sprejemu beguncev iz držav nekdanje Jugoslavije v času razpada skupne države in oboroženih konfliktov). Prva nacionalna mreža se je začela tkati leta 1997, ko se je osem šol povezalo s skupnim ciljem, slediti viziji UNESCO. Iz leta v leto je mreža, ki jo sestavljajo vrtci, osnovne in srednje šole, rasla in rasla ter danes šteje prek 100 zavodov. Zaradi lažje organizacije je mreža regionalno razdeljena na 10 središč ASPnet.

Slovensko ASPnet vodi nacionalna koordinatorica Mojca Ruter, knjižničarka na Prvi osnovni šoli Slovenj Gradec, njeni namestnici pa sta Nina Hvala Klančič, učiteljica matematike, tehnike in tehnologije na Osnovni šoli Ledina, in Urška Breznik, knjižničarka na Osnovni šoli Selnica ob Dravi.

Mreža deluje pod okriljem Slovenske nacionalne komisije za UNESCO (SNKU).

Poslanstvo šol in vrtcev ASPnet

Poslanstvo šol in vrtcev ASPnet je delovanje v duhu kulture miru ter nenasilja, strpnosti in sodelovanja, sprejemanja drugačnosti, v poglobljeni skrbi za osebnostni razvoj vsakega posameznika ter za ohranitev naravne in kulturne dediščine ter širše našega skupnega doma – planeta Zemlje.

Delo šol in vrtcev ASPnet temelji na štirih Delorsovih stebrih izobraževanja za 21. stoletje, ki omogočajo otrokom optimalen razvoj ter se še posebej posvečajo globalnemu državljanstvu in ciljem trajnostnega razvoja. Kakovostno obeležujejo Unescove in druge svetovne oziroma mednarodne dneve ter se v duhu Unescovih ciljev mrežijo v projektih, ki jih vodijo posamezne šole in vrtci ASPnet, medse pa vabijo tudi ostale šole in vrtce iz Slovenije ter tujine.

Poleg udejstvovanja v različnih projektih mreže, ki so vsebinsko raznoliki in prinašajo dodano vrednost k siceršnjemu prizadevanju šol in vrtcev ASPnet, da bi njihovo življenje in delo teklo v skladu z Unescovimi načeli, se enkrat letno udeležijo vseslovenskega srečanja mreže ASPnet, ki običajno poteka med septembrom in novembrom. Srečanje, ki se ga udeleži preko 100 pedagoških delavcev, je vsako leto organizirano v drugem kraju, kjer se ne seznanijo le s strokovnimi vsebinami, ampak lahko odkrivajo tudi dediščino Slovenije.

Osrednja naloga sodelujočih šol in vrtcev ASPnet je skrb za vsestranski vsebinski razvoj zavodov v duhu Unesca ter hkrati skrb za dvig kakovosti dela na vseh področjih dela. Posebna pozornost je namenjena izpeljavi samoevalvacijskega postopka za dvig kakovosti vzgoje in izobraževanja ter za utrditev mreže po Unescovih načelih in priporočilih za oblikovanje mreže, ki s svojim delovanjem in medsebojnim povezovanjem odstira mladim ter družbi nasploh možnosti za boljšo prihodnost.

Slovenski ASPnet je ponosen na delo svojih članic, ki iz leta v leto napredujejo pri vnašanju Unescovih ciljev v svoje vsakdanje življenje in delo, hkrati pa svojo dobro prakso z veseljem delijo z ostalimi v mreži. Tako se mreži nova kakovost v samih članicah in tudi v mreži.

Glavni dogodki na ravni mreže

  • Redna (mesečna) srečanja vodij središč ASPnet z nacionalno koordinatorico za izvajanje aktivnosti v mreži.
  • Osrednji dogodek mreže ASPnet, kjer se srečajo učenci in dijaki vseh sodelujočih šol in vrtcev ASPnet.
  • Letni strokovni seminar za šolske koordinatorje, vodje projektov ter ravnatelje šol in vrtcev mreže ASPnet.
  • Sodelovanje med člani mreže ASPnet na nacionalni ravni preko najavljenih projektov in ostalih dejavnosti.
  • Izdaja letnega poročila o izvedenih aktivnostih v posameznem šolskem letu.