Evropski inovacijski indeks 2025 – Slovenija postopoma po poti močnih inovatork
Evropski inovacijski indeks (angleško European Innovation Scoreboard – EIS (stran v angleškem jeziku) je letno poročilo Evropske komisije, ki ocenjuje inovacijsko uspešnost držav članic na podlagi 32 kazalnikov. Kazalniki vključujejo različne vidike inovacij, kot so raziskave in razvoj, uporaba informacijskih tehnologij, izobraževanje, podporne politike in gospodarski učinki. EIS je pomembno orodje za spremljanje napredka in primerjavo inovacijske uspešnosti med državami članicami.
Slovenija je v letu 2025 povečala doseženo število pri 17 od skupno 32 kazalnikov in dosega 94,7 odstotka povprečja držav članic EU. S tem se uvršča na 13. mesto med državami članicami in dosega sam vrh zmernih inovatork, takoj za Malto.
Slovenija na poti v skupino močnih inovatork
S tem trendom rasti bi se Slovenija v letu 2027 lahko umestila v skupino močnih inovatork. Na podlagi primerjave evolucije inovacijske uspešnosti Slovenije in povprečja EU (slika spodaj) je razvidno, da je Slovenija v zadnjem letu znatno zmanjšala zaostanek za povprečjem EU.
Med pozitivno izpostavljenimi področji EIS 2025 velja omeniti naraščajočo vključenost v vseživljenjsko učenje, ki je šesta najvišja med državami članicami EU ter pozitivne trende pri novih doktorjih znanosti (napredek za 11,6 odstotne točke v primerjavi z letom 2024) in tujih doktorskih študentih (napredek za 7,7 odstotne točke v primerjavi z letom 2024), ki v sozvočju s pozitivnimi trendi pri kazalnikih, kot so mednarodne znanstvene so-objave (napredek za 32,3 odstotne točke v primerjavi z letom 2024) ali skupne publikacije javnega in zasebnega sektorja kažejo na naraščajočo privlačnost raziskovalnega sistema.
V tokratni izdaji EIS se je Slovenija sicer najbolje izkazala pri kazalnikih uvoza visoko tehnoloških izdelkov izven EU, kjer zaseda prvo mesto med državami članicami EU, izvoza srednje in visoko tehnoloških izdelkov, kjer zaseda 2. mesto in kazalniku mala in srednja podjetja, ki uvajajo produktne inovacije. Pri tem kazalniku kjer Slovenija zaseda 5. mesto med vsemi državami članicami EU.
Področje digitalizacije se izboljšuje od leta 2018, a nekateri negativni trendi ostajajo, saj je digitalizacija gospodarstva v Sloveniji relativno nizka in dosega 85,1 odstotka povprečja EU (19. mesto v EU). Kot največji izziv na področju digitalizacije EIS izpostavlja nizko raven prebivalstva z nadpovprečnimi digitalnimi spretnostmi, ki upada od leta 2018.
Izzivi ostajajo tudi na drugih področjih, kjer Slovenija že v daljšem časovnem obdobju beleži slabše rezultate, na primer pri izdatkih za tvegan kapital (27,3 odstotka povprečja EU ter 21. mesto med državami članicami).
Močni elementi Slovenije v EIS 2025 - uspešnost v primerjavi z EU:
- javno-zasebne znanstvene so-objave: 243,3*
- vključenost v vseživljenjsko učenje: 173,8*
- mednarodne znanstvene so-objave: 165,7*
- mala in srednje velika podjetja s produktnimi inovacijami: 153,6*
Šibki elementi:
- izdatki tveganega kapitala: 27,3*
- inovacije brez izdatkov za raziskave in razvoj: 32*
- delež izvoza z znanjem intenzivnih storitev: 41,6*
- izdatki za inovacije na zaposlenega: 52,8*
Opomba: * indeksne točke v primerjavi s povprečjem EU
Napredek Slovenije
Z izjemo izdatkov tveganega kapitala je Slovenija po podatkih EIS 2025 relativno napredovala tudi pri najbolj šibkih elementih oziroma kazalnikih EIS, saj je uspela zmanjšati zaostanek uspešnosti v primerjavi z EU v povprečju med 4 in 7 odsotnimi točkami. Ob tem je, z izjemo kazalnika javno-zasebnih znanstvenih so-objav, še okrepila relativen položaj na področjih, kjer se po kazalnikih EIS izkazuje kot močna v primerjavi s povprečjem EU.