Pred Cernom zaplapolala slovenska zastava
Slovenija je postala 25. polnopravna članica Cerna 21. junija letos. Ker je polnopravno članstvo velika čast, Cern vstop vsake nove članice obeleži s slavnostnim dvigom državne zastave. Dogodka so se med drugimi udeležili predsednik vlade dr. Robert Golob, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič, državni sekretar za znanost in inovacije ter član Sveta Cerna dr. Jure Gašparič in veleposlanica v Ženevi mag. Anita Pipan. Slovesnosti so prisostvovali tudi predstavnice in predstavniki visokošolskih in znanstvenoraziskovalnih institucij, gospodarstva ter politike.
»Cern je odličen primer znanstvenega sodelovanja prek meja in Slovenija je postala del te skupnosti,« je na slovesnosti dejala generalna direktorica Cerna dr. Fabiola Gianotti. Predsednik Sveta Cerna prof. Costas Fountas pa je novo polnopravno članico pozdravil kar v slovenščini: »Slovenija, dobrodošla v Cern!« Spomnil je na zgodovinski in sedanji pomen Cerna: »Znanstvena infrastruktura in skupnost sta bili med drugo svetovno vojno močno prizadeti. Znanstvenice in znanstveniki so se odseljevali iz Evrope. Našla pa se je skupina vizionarjev, ki si je zadala cilj, da bo Evropa znova postala znanstvena velesila, katere vodilo bo znanost za mir. Leta 1954 se je rodil Cern, ki je kmalu postal ena najbolj uglednih znanstvenoraziskovalnih institucij na svetu.«
Na pomen znanosti za mir je spomnil tudi predsednik vlade dr. Robert Golob: »Slovenija vstopa v Cern v mednarodno občutljivem času. Verjamem, da je znanost pomembna za mir, zato je treba izbrati znanje in investirati vanj. Znanje povezuje in ne deli, zato naša država investira vanj. Pogosto slišimo, da Evropa zaostaja, ko pa danes stojim tukaj, vidim, da temu ni tako. Slovenija se zavezuje, da bo podpirala Cern, ne le zato, ker si zaslužite našo podporo, temveč tudi zato, ker Evropejci potrebujemo Cern.«
Cern ceni slovensko znanje
Predsednik vlade dr. Golob, minister dr. Papič, državni sekretar dr. Gašparič in veleposlanica mag. Pipan so si ob obisku Cerna ogledali eksperiment Atlas. Ta je tudi dokaz, da v Cernu izjemno cenijo in zaupajo slovenskemu znanju. Marca letos je vlogo glavnega koordinatorja detektorja Atlas na trenutno vodilnem instrumentu Cerna – velikem hadronskem trkalniku –, prevzel dr. Andrej Gorišek z Instituta Jožef Stefan. Atlas je največji izmed štirih detektorjev, kjer raziskujejo osnovne gradnike narave in s tem vesolja, v sklopu velikega hadronskega trkalnika.
Slovesnost v počastitev polnopravnega članstva Slovenije v Cernu je bila edinstvena priložnost, da so se v Ženevi hkrati zbrale vse Slovenke in Slovenci, ki sodelujejo s to ugledno mednarodno znanstvenoraziskovalno organizacijo. Z njimi so se srečali predsednik vlade dr. Golob, minister dr. Papič in državni sekretar dr. Gašparič, ki so jim čestitali za njihovo izjemno znanstvenoraziskovalno delo ter prispevek k utrjevanju mednarodnega ugleda slovenske znanosti in države.
Ob tem je minister dr. Igor Papič poudaril: »Brez naših glavnih uporabnikov infrastrukture Cerna danes ne bi bili tukaj kot polnopravni člani. To so naše fizičarke in fiziki, ki že desetletja sodelujejo s Cernom. Za sodelovanje s Cernom se zanima tudi vse več slovenskih podjetij, zato je polnopravno članstvo priložnost za nadaljevanje in nadgradnjo izredno uspešne slovenske zgodbe v Cernu.«
Vseh 25 polnopravnih članic Cerna je povsem enakopravnih
Slovenske znanstvenice in znanstveniki sicer že desetletja sodelujejo s Cernom, prav tako z njim že sodelujejo nekatera slovenska podjetja, vendar so tako za znanstveno kot gospodarsko sodelovanje do zdaj veljale določene omejitve. S polnopravnim članstvom omejitev ni več.
Slovenija je s polnopravnim članstvom med drugim:
- postala solastnica Cernove infrastrukture, torej ene najpomembnejših znanstvenoraziskovalnih infrastruktur na svetu;
- dobila glasovalne pravice v Svetu Cerna, najvišjem odločevalskem organu, kjer so glasovi vseh 25 polnopravnih članic enakovredni;
- slovenske znanstvenice in znanstveniki so dobili neomejen dostop do raziskovalnih projektov;
- slovenska podjetja pa do Cernovih tehnoloških projektov in razpisov.
Ali kot je na kratko povzel pomen polnopravnega članstva predsednik Sveta Cerna prof. Fountas: »Slovenija je prišla v Cern in Cern je prišel v Slovenijo. Cern je postal slovenski laboratorij.«