Ukom prejel nagrado Prizma 2024 za kampanjo Ustavimo dezinformacije – preBERI, preMISLI, PREVERI
Oglaševalsko kampanjo je zasnovala in izvedla ekipa Ukoma.
Kampanja Ustavimo dezinformacije – preBERI, preMISLI, PREVERI je bila izvedena v dveh sklopih – pred evropskimi volitvami in ob mesecu kibernetske varnosti v oktobru 2024. V celoti je bila zasnovana in izvedena znotraj javne uprave. Vsa kreativna in izvedbena dela smo opravili zaposleni na uradu, s čimer smo pokazali, da je mogoče z omejenimi sredstvi, a z veliko znanja, angažmaja in sodelovanja, izpeljati kampanjo, ki doseže merljive učinke. Stran gov.si/dezinformacije je beležila več tisočkratne oglede, objave na družbenih omrežjih so dosegale izjemen doseg, kampanja pa je spodbudila tudi druge državne institucije, da aktivno pristopijo k razkrivanju dezinformacij. Ukom je postal prepoznaven partner v številnih mednarodnih strokovnih krogih.
Direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman je ob tem poudarila: »Nagrada PRIZMA 2024 je veliko priznanje za našo ekipo in potrditev, da lahko tudi znotraj javne uprave s strokovnim znanjem, predanostjo in omejenimi sredstvi zasnujemo učinkovito in družbeno pomembno kampanjo. S kampanjo Ustavimo dezinformacije smo želeli na ozaveščevalen in strokoven način opozoriti na vpliv dezinformacij na delovanje demokracije. Veseli smo, da je stroka prepoznala naš trud, še posebej zato, ker gre za področje, ki zahteva občutljiv, premišljen in nepristranski pristop«.
Kampanja je bila nagrajena v kategoriji C – programi upravljanja sprememb, v kateri so prepoznani projekti, ki se strokovno in strateško odzivajo na aktualne družbene izzive.
Kaj so dezinformacije?
Dezinformacije so zavajajoče ali nepravilne informacije, ki jih širijo posamezniki, organizacije in države z namenom zavajanja ali manipuliranja s posamezniki in javnim mnenjem.
Z vse večjo vlogo družbenih platform in razvojem umetne inteligence se možnosti širjenja dezinformacij bliskovito povečujejo. Dezinformacije imajo največji učinek v časih kriz, negotovosti in splošnega nezadovoljstva, ker delujejo na čustveni ravni in vplivajo na mnenje in odločitve ljudi. Njihov namen je ustvariti zmedo, vzbuditi jezo, strah, škodovati ugledu posameznikov, organizacij ali institucij in držav. Problem širjenja lažnih informacij je najizrazitejši v kriznih razmerah, kakršna je bila pandemija novega koronavirusa.