Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Nov podporni instrument promocije znanstvenoraziskovalne dejavnosti v tujini

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) ter Ministrstvo za evropske in zunanje zadeve (MZEZ) sta s sprejemom skupnega pravilnika v začetku leta 2025 vzpostavila delovanje novega podpornega instrumenta za promocijo znanstvenoraziskovalne dejavnosti v tujini, ki je bolj znan pod neformalnim nazivom znanstveni »sklad«.
Logotip z besedilom »Znanstveni ››sklad‹‹«, v ozadju polkrožna sestavljena podoba iz več sto državnih zastav; spodaj logotipa Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Ministrstva za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije.

Avtor: Tit Neubauer, grafika pixabay.com

Znanstvena diplomacija postaja vse pomembnejši steber slovenske zunanje politike. MZEZ je s ciljem krepitve tega področja preimenovali Direktorat za gospodarsko, znanstveno in kulturno diplomacijo in ustanovili Sektor za kulturno in znanstveno diplomacijo, s čimer želijo vzpostaviti celovit, usklajen in strateški pristop k mednarodni promociji slovenske znanstvene odličnosti. S tem želijo prispevati k boljšemu povezovanju različnih področij – od znanosti, raziskovanja, inovacij in visokega šolstva do gospodarstva, kulturnih in kreativnih industrij, turizma ter športa. V ta namen se stalno razvijajo nova orodja, ki slovenskim diplomatskim predstavništvom omogočajo bolj aktivno vlogo pri mednarodnem povezovanju slovenskih znanstvenoraziskovalnih institucij in univerz ter pri uveljavljanju Slovenije kot države znanja, inovacij in napredka.

MVZI in MZEZ sta po vzoru podobnih instrumentov vzpostavila podporni instrument promocije znanstvenoraziskovalne dejavnosti v tujini - znanstveni »sklad«, namenjen (so)financiranju promocijskih aktivnosti v tujini. Pravilnik o sofinanciranju promocije znanstvenoraziskovalne dejavnosti v tujini, objavljen 7. februarja 2025 v Uradnem listu RS, določa pogoje, merila in postopke za dodeljevanje sredstev. Predvideva različne vrste dogodkov in aktivnosti, določa pogoje in jasna merila za dodelitev sredstev ter vzpostavitev stalne koordinacijske skupine MVZI in MZEZ, ki odloča o izboru predlogov in skrbi za usklajevanje med ministrstvoma.

Instrument spodbuja mednarodno sodelovanje in lahko prispeva h krepitvi prepoznavnosti Slovenije na področju znanosti, povečuje globalno prepoznavnost slovenskih raziskovalcev in krepi vlogo diplomatskih predstavništev kot veznega člena med nacionalnim in mednarodnim znanstvenim okoljem.

Za namene izvajanja instrumenta v letu 2025 so bila na zasedanju Sveta za internacionalizacijo gospodarstva, ki je potekal 25. marca 2025 dogovorjena sledeča prednostna področja promocije slovenske znanosti in inovacij v tujini: 
1) področja, opredeljena s Slovensko strategijo trajnostne pametne specializacije (S5),
2) področja v okviru platforme za strateške tehnologije za Evropo (STEP),
3) vsa tista področja, ki bodo imela pozitiven vpliv na trajnostni razvoj in gospodarski napredek Slovenije, kot so področje vesolja in jedrskih raziskav, zelenega vodika, umetne inteligence, kvantnih tehnologij, polprevodnikov in čipov, kritičnih surovin ter jezikovnih tehnologij.

MVZI in MZEZ sta določila letni proračun za sofinanciranje promocijskih aktivnosti, ki vključujejo tudi poročanje o izvedenih aktivnostih. Za leto 2025 je predvidenih 60.000 evrov, od katerih bo vsako ministrstvo zagotovilo polovico sredstev.

Prijava vlog za sofinanciranje promocije znanstvenoraziskovalne dejavnosti v tujini je mogoča zgolj preko slovenskih diplomatskih predstavništev, ki lahko do 20. maja 2025 predložijo predloge za (so)financiranje promocijskih aktivnosti v okviru znanstvenega sklada za leto 2025.

Z odločitvijo o izboru aktivnosti bodo diplomatska predstavništva predvidoma seznanjena do 10. junija 2025. Vse raziskovalke, raziskovalce, raziskovalne organizacije in druge zainteresirane deležnike s področja znanosti in inovacij, ki vas zanima sodelovanje pri promociji znanstvenoraziskovalne dejavnosti v tujini, pozivamo, da svoje morebitne predloge posredujete slovenskemu diplomatskemu predstavništvu v državi, kjer bi dogodek ali aktivnost potekala.