Skoči do osrednje vsebine

Konstruktiven sestanek strokovnjakov za večjo varnost na športnih prireditvah

Strokovnjaki Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, Olimpijskega komiteja Slovenije in Nogometne zveze Slovenije so se sestali na delovnem sestanku in razpravljali o dodatnih ukrepih in rešitvah za večjo varnost na športnih prireditvah.

Strinjali so se, da je bil sestanek, ki sta ga vodila državna sekretarja Helga Dobrin in Dejan Židan, zelo konstruktiven. Predlogi in rešitve, s katerimi želimo doseči ničelno toleranco do nasilja v družbi, so se nanašali tako na kaznovalno politiko kot na preventivne dejavnosti. Ključno pri tem pa je, so menili sodelujoči, da se dogovorjeni ukrepi tudi dosledno izvajajo.

Državna sekretarka Helga Dobrin je predstavila predloge Ministrstva za notranje zadeve (MNZ). Prvotno gre za predloge dopolnitev in sprememb Kazenskega zakonika in Zakona o nalogah in pooblastilih policije.

Po besedah državnega sekretarja Dejana Židana je na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport v pripravi Nacionalni program športa Republike Slovenije za naslednje 10-letno obdobje, ki bo v državnem zboru sprejet do konca leta 2024. Dokument bo osnova za letne programe športa na lokalni in državni ravni ter za celovito nadgradnjo integritete v športu.

Predstavniki Olimpijskega komiteja Slovenije in Nogometne zveze Slovenije so predstavili predloge na področju izobraževanja in preventivnega dela s klubi in navijaškimi skupinami. Podprli so tudi že oblikovane zakonodajne predloge in poudarili, da bodo tudi v prihodnje dosledno izvajali ukrepe v okviru disciplinske politike.

Zakonodajni predlogi MNZ za večjo varnost na športnih prireditvah

MNZ je danes že posredoval pobudo Ministrstvu za pravosodje, da v Kazenski zakonik umesti nov člen s področja ogrožanja varnosti na športnih prireditvah in v zvezi s športnimi prireditvami. S tem želi dolgoročno in učinkovito preprečiti najhujše oblike navijaškega nasilja.

MNZ prav tako pripravlja spremembe in dopolnitve 62., 63. in 162. člena Zakona o nalogah in pooblastili policije (ZNPPol-C), s katerimi bi širili pogoje za izrek prepovedi udeležbe na športnih prireditvah tudi v primeru uporabe pirotehničnega izdelka na športni prireditvi in v primeru, ko je storilec z izvrševanjem dejanja ob prihodu policistov že prenehal ali pa s kraja pobegnil. Ukrep prepovedi udeležbe bi se podaljšal na deset let in bi zajemal tudi prepoved približevanja športnemu objektu v času izvajanja športne prireditve. MNZ bo predlagal tudi zvišanje globe v primerih, če kršitelj ne upošteva prepovedi udeležbe na športni prireditvi ali če ne upošteva odredbe preiskovalnega sodnika. Policiji bo omogočeno tudi, da bo lahko zasegla nevarne predmete upravljavcu prevoznega sredstva, s katerim se prevažajo navijači, in lastništvo teh predmetov ni znano, kar je vezano na obstoječe pooblastilo prekinitev potovanja. Spremembe in dopolnitve ZNPPol-C bomo v medresorsko in strokovno usklajevanje posredovali marca.

MNZ pripravlja nov Zakon o varstvu javnega reda in miru, v sklopu katerega bomo preučili možnost umestitve novega prekrška v zvezi z nasiljem in ogrožanjem varnosti na športnih prireditvah.

Priporočila športnim zvezam za večjo varnost na športnih prireditvah

Prav tako je MNZ oblikoval priporočila športnim zvezam za večjo varnost na športnih prireditvah, vezana na odgovornost organizatorjev prireditev in izvajanje konkretnih ukrepov v okviru varovanja športnih prireditev. To so na primer personalizacija vstopnic, zagotovitev ustreznega videonadzora, predhodni pregled športnega objekta in okolice, dosledno izvajanje spoštovanja prepovedi udeležbe in podobno.

Nogometna zveza Slovenije je za večjo varnost predlagala določitev oseb v posameznih športnih klubih, ki bodo odgovorne za varnost in bodo sodelovale z navijaškimi skupinami ter usklajevale ukrepe za varno izvedbo prireditev, tudi posredovanje relevantnih informacij o potovanju in udeležbi navijačev na posameznih tekmah.

Opravljena je bila tudi razprava o možnostih določitve dodatnih ukrepov v Uredbi o splošnih ukrepih v športnih objektih na športnih prireditvah, ki bi dodatno pripomogli k preprečevanju nasilja in sankcioniranju nasilnih posameznikov.

Udeleženci sestanka sedijo za dolgo rjavo mizo, pravokotne postavitve. Na koncu je modra stena, z zastavama Slovenije in Evropske unije.

Sestanek strokovnjakov iz Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, Olimpijskega komiteja Slovenije in Nogometne zveze Slovenije o dodatnih ukrepih za varnost na športnih prireditvah. | Avtor: Ministrstvo za notranje zadeve

1 / 6

Ozadje

Na tekmi med nogometnima kluboma Mura in Maribor 18. februarja 2024 v Murski Soboti je bilo več oseb poškodovanih zaradi prepovedane uporabe pirotehnike. Glede konkretnega dogodka na nogometni tekmi v Murski Soboti je Inšpektorat Republike Slovenije za notranje zadeve po uradni dolžnosti uvedel inšpekcijski postopek. Pri tem ugotavlja, ali je imetnik licence zasebnega varovanja, ki je na dogodku opravljal storitev zasebnega varovanja, izvajal svoje naloge skladno z določbami Zakona o zasebnem varovanju in dovoljenjem pristojne upravne enote. Minister Poklukar je tudi že zahteval poročilo policije o njihovih ukrepih v povezavi z varovanjem nogometne tekme.

22. februarja 2024 sta se minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han srečala s predsednikoma Olimpijskega komiteja Slovenije in Nogometne zveze Slovenije Franjem Bobincem in Radenkom Mijatovićem. Vsi so ostro obsodili huliganstvo in nasilje na nedavni nogometni tekmi v Murski Soboti in nasploh na športnih prireditvah, srečanje pa ocenili kot zelo operativno in učinkovito.