Mednarodno leto zdravja rastlin podaljšano do julija
Generalna skupščina Združenih narodov bo konec leta razglasila 12. maj za mednarodni dan zdravja rastlin.
Na spletni strani Mednarodnega leta zdravja rastlin je v rubrikah Novice in Ali ste vedeli veliko različnih strokovnih prispevkov, namenjenih najširši javnosti. Zdravje rastlin je izredno pomembno iz vseh vidikov našega življenja, saj so rastline vir naše hrane in zraka, ki ga dihamo.
Rastlinske bolezni in škodljivci, kot tudi njihovi prenosi, so predvsem v kmetijstvu, znani že dolgo časa. Z globalizacijo in povečano mednarodno trgovino in potovanji po svetu pa so se možnosti za njihovo premikanje po svetu močno povečale. Zaradi klimatskih sprememb se nove bolezni in škodljivci odkrivajo tudi na področjih, na katerih včasih ni bilo pogojev za njihov obstoj. Ohranjanja zdravih rastline, kot vir življenja, ni le naloga pridelovalcev in inšpektorjev, ampak je naloga nas vseh, ki živimo na tem planetu.
Pravila, ki so v Evropski uniji v veljavi od konca leta 2019, med ukrepi za zagotavljanje zdravih rastlin predpisujejo tudi ukrepe za varnejše trgovanje z rastlinami in rastlinskimi proizvodi, s katerim se zagotavlja še večja zaščito ozemlja in rastlin Evropske unije pred nevarnimi boleznimi in škodljivci.
Kot posamezniki lahko ohranimo rastline zdrave tako, da ne prinašajmo rastlin iz drugih dežel v Slovenijo, saj lahko poleg rastline ali semena prinesemo tudi rastlinske bolezni in škodljivce. Namesto poceni internetnih nakupov rastlin brez fitosanitarnega spričevala raje kupujmo rastline, ki so ustrezno pregledane ter prilagojene na naše podnebne razmere. Varovanje rastlin pred rastlinskimi boleznimi in škodljivci je namreč učinkovitejše od izvajanja naknadnih ukrepov za njihovo izkoreninjenje, saj je za slednje potrebnega veliko več napora, časa in denarnih sredstev
Vnos rastlin, sadja, zelenjave, cvetja in semen s potniško prtljago in preko navadne ali hitre pošte na podlagi naročil posameznikov preko pogodb, sklenjenih na daljavo, tudi preko telefona ali spleta, vključno s kataloško prodajo je, razen banan, kokosovih orehov, datljev, ananasa in duriana, v Evropsko unijo prepovedan brez ustreznega fitosanitarnega spričevala.
Tudi po zaključku mednarodnega lata zdravja rastlin ne pozabimo: »Varujmo rastline, naš vir življenja«.