Skoči do osrednje vsebine

Dovoljenje za opravljanje zdravilske dejavnosti

Pogoji za pridobitev dovoljenja, na podlagi katerega lahko izvajalec zdravilske dejavnosti opravlja zdravilsko dejavnost, so določeni v Zakonu o zdravilstvu (ZZdrav) in Pravilniku o pogojih za opravljanje zdravilske dejavnosti.

Izdaja dovoljenja

Zdravilsko dejavnost lahko opravlja na podlagi dovoljenja zbornice domača ali tuja fizična ali pravna oseba. Do ustanovitve zbornice dovoljenja podeljuje Ministrstvo za zdravje.

Fizična oseba lahko opravlja zdravilsko dejavnost kot:

  • samostojni podjetnik posameznik ali
  • posameznik, ki samostojno izvaja zdravilsko dejavnost in ima veljavno licenco, pridobljeno skladno s tem zakonom.

Družba opravlja zdravilsko dejavnost, če ima ustrezne prostore in opremo za izvajanje zdravilske dejavnosti ter zdravilsko dejavnost izvaja zdravilec z veljavno licenco. V prostoru, kjer se izvaja zdravilska dejavnost, se na vidnem mestu objavi osebno ime zdravilca, zdravilska dejavnost, ki jo izvaja in cenik zdravilskih storitev.

Pogoji za pridobitev dovoljenja

Za pridobitev dovoljenja morajo izvajalci izpolnjevati minimalne tehnične zahteve, sanitarno zdravstvene pogoje in imeti ustrezno opremo, pribor in ustrezne kadre.

Način izvedbe

Izvajalec zdravilske dejavnosti mora k vlogi (nepredpisan obrazec) za izdajo dovoljenja za opravljanje zdravilske dejavnosti priložiti izpolnjeno, podpisano in žigosano izjavo o izpolnjevanju pogojev za opravljanje zdravilske dejavnosti, dokumente pa predložiti na Ministrstvo za zdravje.

Odvzem dovoljenja

Zbornica odvzame dovoljenje za opravljanje zdravilske dejavnosti:

  • če ponudnik zdravilskih storitev ne izpolnjuje več prostorskih in kadrovskih pogojev,
  • če je bilo dovoljenje pridobljeno z navajanjem neresničnih podatkov,
  • če ponudnik zdravilskih storitev ne odpravi pomanjkljivosti, ugotovljenih pri strokovnem nadzoru,
  • na predlog pristojnega inšpektorja.