Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Sklad za modernizacijo 2024-2030

Sklad za modernizacijo je program Evropske unije, vzpostavljen za obdobje 2021-2030 za podporo naložbam v modernizacijo energijskih sistemov in izboljšanje energetske učinkovitosti v nekaterih državah članicah. Sklad za modernizacijo prispeva k doseganju ciljev evropskega zelenega dogovora s podporo zelenemu ter socialno pravičnemu prehodu in deluje pod odgovornostjo držav članic upravičenk.

Sklad za modernizacijo se financira s prodajo pravic do emisije toplogrednih plinov na dražbi v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami. S spremembo ETS direktive z dne 10. maja 2023 se je nabor držav članic upravičenk do sredstev Sklada za modernizacijo razširil s tremi dodatnimi državami članicami – Portugalska, Grčija in Slovenija, ki so do podpore s sredstvi sklada upravičene od leta 2024 naprej.

Sloveniji je iz Sklada za modernizacijo namenjenih predvidoma preko 300 milijonov evrov (končni znesek podpore je odvisen od cene emisijskih kuponov), pri čemer se sredstva, razpoložljiva za posamezno državo članico upravičenko, sproščajo periodično. Zaradi navedenega se postopek dodeljevanja spodbud iz sredstev Sklada za modernizacijo izvaja dvofazno:

  • prva faza postopka dodeljevanja spodbud: javni poziv za izbor projektnih predlogov za uvrstitev na indikativni seznam naložb za sofinanciranje s sredstvi sklada;
  • druga faza postopka dodeljevanja spodbud: povabilo k oddaji vlog za neposredno potrditev projektov.

Vse naložbe, podprte s sredstvi Sklada za modernizacijo, morajo zagotavljati skladnost s cilji ETS direktive, cilji iz sporočila Komisije z dne 11. decembra 2019 o evropskem zelenem dogovoru in evropskimi podnebnimi pravili ter dolgoročnimi cilji iz Pariškega sporazuma. Naložbe morajo izkazovati tudi skladnost s cilji, ukrepi in morebitnimi naložbami, načrtovanimi v veljavnem Celovitem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu Republike Slovenije.

Prednostna in neprednostna področja

Najmanj 90 odstotkov vseh sredstev Sklada za modernizacijo, alociranih za Republiko Slovenijo, mora biti namenjenih sofinanciranju prednostnih naložb. V skladu z Izvedbeno uredbo (EU) 2020/1001 je prednostna naložba tista, ki spada v vsaj eno izmed prednostnih področij iz člena 10d(2) ETS direktive.

Sredstva Sklada za modernizacijo se lahko uporabljajo za podporo naložbam na naslednjih prednostnih področjih:

  1. proizvodnja in uporaba električne energije iz obnovljivih virov energije, vključno z obnovljivim vodikom;
  2. ogrevanje in hlajenje iz obnovljivih virov;
  3. zmanjšanje porabe energije na podlagi energetske učinkovitosti, vključno s sektorji industrije, prometa, stavb, kmetijstva in odpadkov;
  4. shranjevanje energije in modernizacija energetskih omrežij, vključno z upravljanjem na strani povpraševanja, s cevovodi za daljinsko ogrevanje in omrežji za prenos električne energije ter povečanjem povezav med državami članicami in infrastrukturo za brezemisijsko mobilnost;
  5. podpora za gospodinjstva z nizkim dohodkom, vključno s podeželjem in oddaljenimi območji, za odpravljanje energetske revščine in modernizacijo njihovih sistemov ogrevanja, ter
  6. podpora pravičnemu prehodu v regijah, odvisnih od ogljika, v državah članicah upravičenkah ter s tem za podporo pri prerazporejanju, prekvalificiranju in izpopolnjevanju delavcev, izobraževanju, pri pobudah v zvezi z iskanjem zaposlitve ter zagonskim podjetjem, in sicer v dialogu s civilno družbo in socialnimi partnerji, kar je po potrebi v skladu z ustreznimi ukrepi, ki jih države članice vključijo v svoje območne načrte za pravični prehod v skladu s členom 8(2), prvi pododstavek, točka (k) Uredbe (EU) 2021/1056, in kar prispeva k tem ukrepom.

Do 10 odstotkov vseh sredstev Sklada za modernizacijo, alociranih za Republiko Slovenijo, je lahko namenjenih sofinanciranju neprednostnih naložb. Neprednostne naložbe so naložbe, ki ne spadajo v nobenega izmed prednostnih področij, a so v skladu s členom 10d(1) ETS direktive in izkazujejo zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Za izračun prispevka naložbe k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov se uporablja metodologija Evropske investicijske banke.

Sheme naložb

Slovenija ima v okviru črpanja sredstev Sklada za modernizacijo potrjeni dve shemi naložb:

  • Shema OVE (del A): Proizvodnja energije iz obnovljivih virov energije – sončna in vetrna energija
  • Shema EE (del A): Posodobitev in razvoj prenosnega in distribucijskega električnega omrežja

Na podlagi potrjenih shem naložb je Slovenija prejela naslednja izplačila sredstev Sklada za modernizacijo:

  • Prvi obrok izplačil v okviru Sheme OVE (del A) v znesku 29,5 milijonov evrov.