Skoči do osrednje vsebine

Operativni program za izvajanje evropske kohezijske politike 2021-2027 Ministrstva za pravosodje

Evropska kohezijska politika je glavna naložbena politika Evropske unije. V obdobju hitrih sprememb, ki jih narekujeta zeleni in digitalni prehod, so za Slovenijo ključnega pomena ukrepi v smeri večje odpornosti gospodarstva in družbe, izkoriščanja novih priložnosti ter pospešitve prehoda v visoko produktivno, nizkoogljično in krožno gospodarstvo, s končnim ciljem kakovostnega življenja za vse. Temu so namenjena evropska kohezijska sredstva v obdobju do leta 2027, z možnostjo koriščenja do leta 2029, v višini 3,2 milijarde evrov.

Sredstva evropske kohezijske politike so na nacionalni ravni načrtovana v okviru enega Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji, v katerega so vključeni štirje skladi:

  1. Kohezijski sklad (KS);
  2. Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR);
  3. Evropski socialni sklad plus (ESS+);
  4. Sklad za pravični prehod (SPP) za dve premogovniški regiji: Zasavja in Savinsko-Šaleško regijo.

Ministrstvo za pravosodje bo v okviru Programa evropske kohezijske politike 2021-2027 v Sloveniji izvajalo operacije na dveh ciljih politike in treh prednostnih naložbah:

  1. CP1 – Konkurenčnejša in pametnejša Evropa s spodbujanjem inovativne in pametne gospodarske preobrazbe ter regionalne povezljivosti na področju IKT;
  • prednostna naloga 1: Inovacijska družba znanja.
  1. CP4 – Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic;
  • prednostna naloga 6: Znanja in spretnosti ter odzivni trg dela,
  • prednostna naloga 7: Dolgotrajna oskrba in zdravje ter socialna vključenost.

Operacije bodo sofinancirane iz Evropskega socialnega sklada plus in Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Notarska zbornica Slovenije (NZS)

Notarska zbornica Slovenije (NZS) je poklicna organizacija notarjev, ki skrbi za njihov ugled, verodostojnost in razvoj notariata ter zastopa interese notarjev in njihovih pomočnikov. Prav tako opravlja naloge določene z zakonom. Ustanovljena je bila leta 1995. Notarji opravljajo pomembno funkcijo, saj predstavljajo nenadomestljivo vez med posameznikom in državo. V tem odnosu so nepristranski, saj je brezpogojno zaupanje uporabnikov njihovih storitev predpogoj zaščite njihovega premoženja.

Do leta 2030 Evropska komisija kot eno od štirih najbolj pomembnih točk navaja digitalizacijo javnih storitev, do katerega bi morale biti vse ključne javne storitve na voljo prek spleta, 80 % državljanov pa bi moralo uporabiti elektronsko identifikacijo.

Cilj projekta je zagotavljanje celovitega poslovanja notarjev v elektronski obliki z namenom izboljšanja sodelovanja z gospodarstvom in državljani. Tekom projekta bodo vzpostavljeni pogoji za dostop do notarja preko avdio-video konferenčne povezave, verifikacija strank, omogočeno bo sestavljanje notarskih listin na daljavo, prav tako bo digitaliziran arhiv. Digitalizacija notarskih storitev bo omogočila hiter dostop do celotnega arhivskega gradiva notarjev, zagotovila večjo učinkovitost in kakovost dela ter državljanom in pravnim subjektom omogočila koristi s skrajšanjem roka za dostop do notarskih listin in njihovo varno trajno hrambo.

Glavni cilj projekta bo dosežen skozi uresničevanje sledečih rezultatov:

  • razvit informacijski sistem,
  • izvedena izobraževanja in usposabljanja notarjev za uporabo razvitega informacijskega sistema,
  • zagotovljen dostop do oblačnih kapacitet in ustrezne strežniške infrastrukture ter licenčne programske in druge opreme,
  • nakup opreme, potrebne za delovanje novo razvitega informacijskega sistema in
  • izvedene aktivnosti informiranja in komuniciranja.

Investitor projekta je Ministrstvo za pravosodje.