Skoči do osrednje vsebine

Medvrstniško nasilje in sovražni govor na spletu

Osveščanje, izobraževanje in regulacija težko sledita hitremu tehnološkemu razvoju in ravno zato je v današnjem času bolj kot kadar koli prej pomembno ozaveščati (predvsem) mlade o varnem in odgovornem vedenju na spletu, kako zaščititi sebe in druge, kako se odzvati v primerih spletnega nasilja ter kako vzpostavljati in ohranjati zdrave odnose na spletu. Poleg osveščanja otrok in mladostnikov je pomembno tudi osveščanje staršev in učiteljev.

Raziskave, ki so merile pojavnost spletnega nasilja med slovenskimi otroki in mladimi segajo v čas pred pandemijo covida. Rezultati dela s fokusnimi skupinami kažejo, da se je stanje na tem področju v času zaprtja države v času pandemije še poslabšalo, zato je mogoče reči, da je danes stanje slabše kot kažejo zadnji razpoložljivi podatki.  

Več kot polovica mladih (54 %) je že doživela spletno nadlegovanje. V osnovnih šoli je o tem poročalo 53 % najstnikov, v srednji že 60 %. Med žrtvami spletnega nadlegovanja je več deklet kot fantov. 

Nasilje povzroči žrtvi številne posledice, saj postopoma uničujoče vpliva na njeno življenje, spletno in socialno vključevanje ter zdravje. Žrtve spletnega nasilja doživljajo javno poniževanje, trpinčenje, sramotenje, okrivljanje in stigmatiziranje. To lahko povzroči hude čustvene, fizične in psihosocialne posledice (npr. zmanjšana samozavest, obremenjenost, jeza, strah, tesnoba, stres, občutki krivde in sramu, občutki izločenosti, telesne težave, slabšanje učnega uspeha, travmatizacija, samopoškodobe, samomor).  

Če želimo spreminjati vrednostne sisteme in vedenjske vzorce otrok, se moramo zavedati, da smo za vzgojo otrok neposredno odgovorni vsi – kot posamezniki, strokovnjaki, skupnosti, sistem.  
Seveda vsak na svoj način in v svojih okvirih delovanja. 

Komunikacijske aktivnosti

Okrogle mize

Ker je medvrstniško nasilje izziv širom Slovenije, želimo na to problematiko opozoriti v vseh slovenskih mestnih občinah.  

Prvi sklop okroglih miz se bo izvedel v Celju, Kranju, Mariboru, Murski Soboti, Novi Gorici in Novem mestu v sredo, 20. marca 2024, ob 11h. Istočasno bomo v šestih mestnih občinah izvedli okrogle mize z zanimivimi nacionalnimi in lokalnimi strokovnjaki. Osrednji dogodek bo izveden v Celju, kjer je lani prišlo do neželenega medijsko odmevnega medvrstniškega nasilja. Drugi sklop okroglih miz se bo izvedel v preostalih mestnih občinah, in sicer v Kopru, Velenju, Krškem, Ptuju, Slovenj Gradcu, in sicer v sredo, 10. aprila 2024.   

Sogovorniki okroglih miz bodo praviloma predstavniki osnovnih, ali srednjih šol (ravnatelji, učitelji, svetovalci), centrov za socialno delo (direktorji, socialni delavci), policije, tožilstva, AKOS-a in nevladnih organizacij (Društvo za nenasilno komunikacijo, Logout idr). 

Želimo si, da na okroglih mizah sogovorniki odgovorijo na primere vprašanj:  

  • Kaj je spletno nasilje?  
  • Kaj povzroča nasilje med otroci in mladimi? Kaj motivira izvajalce nasilja k nasilju na spletu?  
  • Kakšne so posledice medvrstniškega nasilja na spletu za otroke in mlade, žrtve nasilja, za povzročitelje nasilja in kakšne na tiste, ki so “zgolj” opazovalci?  
  • Kaj lahko naredimo starejši v različnih vlogah (starši, učitelji, ravnatelji, socialni delavci), da obvarujemo potencialno žrtev pred nasiljem na spletu in preprečimo, da otrok / mladostnik ne bi povzročil nasilja ter kaj lahko naredimo v odnosu do žrtve in povzročitelja nasilja, ko do tega pride? 
  • Kaj konkretno lahko naredijo osnovne in srednje šole na področju preventive in kaj na področju kurative?   

Dogodek z resornimi ministri - podpis memoranduma

Vsi odločevalci, ki so po svoji dejavnosti vključeni v reševanje vprašanja medvrstniškega nasilja na spletu, bodo aprila podpisali memorandum oz. zavezo, kaj in do kdaj bo kateri organ naredil na sistemski ravni za obvladovanje oziroma zmanjševanje medvrstniškega nasilja na spletu. 

Oglaševalska kampanja

Oglaševanje vključuje različne formate oglasov (plakati, billboardi, TV in radijski oglasi).  

Med njimi nagovore/pozive naslednjih športnikov:  

  • Tyra Barada, borilni športi  
  • Gloria Kotnik, deskanje na snegu  
  • Žiga Pavlin, hokej  
  • Edo Murič, košarka  
  • Uroš Zorman, rokomet  
  • Žiga Pance, hokej.  

Komuniciranje z zaposlenimi v organih državne uprave in podjetjih

Pripravljamo gradivo, ki bo nagovorilo tudi zaposlene v organih državne uprave in gospodarstvu, s ciljem ozaveščanja o prisotnosti medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu ter predlogi za prispevek posameznika k preprečevanju neželenega vedenja.  

Podpora zaposlenih v osnovnih in srednjih šolah

Z namenom podpore zaposlenih v osnovnih in srednjih šolah pripravljamo skupaj z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje ter Safe.si gradivo za izvedbo učnih ur na obravnavano temo. Strokovni sodelavci v vzgoji in izobraževanju bodo povabljeni, da s pomočjo gradiva otroke/učence/dijake nagovorijo v okviru npr. razrednih ur.  

Objave na lasnih kanalih

S kampanjo se želi ozaveščati o nevarnostih in posledicah  medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu ter si prizadevati za preprečevanje in odpravljanje tovrstnega početja v vseh oblikah ter ozavestiti varno in odgovorno rabo interneta. 

Ciljne skupine projekta so otroci in mladi, učitelji, vzgojitelji, ravnatelji in drugi strokovni sodelavci v vzgoji in izobraževanju ter starši in ostali odrasli.