Skoči do osrednje vsebine

Samo1planet - LIFE IP Care4Climate

Projekt Samo1planet (LIFE IP Care4Climate) ozavešča, izobražuje in usposablja deležnike na šestih področjih z namenom učinkovitejšega izvajanje ključnih ukrepov zmanjšanja emisij toplogrednih plinov v Sloveniji do leta 2030. Teh šest področij obsega: trajnostno mobilnost, zeleno javno naročanje, trajnostno gradnjo in učinkovito rabo energije, odgovorno ravnanje s hrano, trajnostno rabo zemljišč ter prehod v nizkoogljično družbo.

Namen projekta

S projektom želimo podpreti bolj kakovostno in cenovno ugodnejše izvajanje investicij v ukrepe za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, ki so določeni v strateških dokumentih Vlade Republike Slovenije na področju zmanjšanja emisij toplogrednih plinov in deleža obnovljivih virov energije v končni rabi energije.

Nameravamo tudi zmanjšati vrzeli pri izvajanju investicij v ukrepe za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov zaradi rabe fosilnih goriv, in sicer

  • za ogrevanje v stavbah, kjer so največji potenciali zmanjšanja emisij;
  • za pogon v cestnem prometu, kjer se emisije še vedno ne zmanjšujejo oziroma še vedno naraščajo.

To bo omogočilo hitrejše in cenejše doseganje cilja zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do leta 2030 na način, ki bo prispeval k doseganju drugih podnebnih in okoljskih ter sektorskih ciljev. Med drugim bomo s tem pripomogli tudi k zmanjševanju emisij onesnaževanja zraka, zagotavljanju zanesljivosti oskrbe z energijo kakor tudi k umni rabi naravnih virov (z zmanjšanjem količin zavržene hrane).

Namen projekta je tudi povečati kadrovske zmogljivosti in strokovne kompetence ključnih deležnikov, kar bo omogočilo dolgoročno kakovostno pripravo investicij v ukrepe in njihovo izvajanje. S tem bomo prispevali k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov do leta 2030 oziroma k prehodu v nizkoogljično družbo.

Povečati želimo ozaveščenost splošne javnosti glede podnebnih sprememb, njihovega blaženja in spremembe navad v vsakodnevnem življenju za učinkovitejši, hitrejši prehod v nizkoogljično družbo.

Omogočiti pa želimo tudi mobilizacijo in uporabo drugih dodatnih virov financiranja investicij v ukrepe za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

Tehnični podatki o projektu:

Naslov projekta: Spodbujanje zmanjšanja emisij TGP do 2020 s pogledom na 2030 – promocija trajnostne mobilnosti, učinkovite rabe energije, obnovljivih virov energije in v blaženje podnebnih sprememb usmerjene rabe tal z namenom prehoda v nizkoogljično družbo.

Skrajšan naslov: LIFE IP CARE4CLIMATE
Šifra projekta: LIFE17 IPC/SI/000007
Skupna vrednost: 27.272.129 evrov
Prispevek EU iz centraliziranega programa LIFE: 7 milijonov evrov

Partnerji pri projektu

  1. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo,
  2. Društvo Focus,
  3. Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad,
  4. Gozdarski inštitut Slovenije,
  5. Gradbeni inštitut ZRMK,
  6. Institut »Jožef Stefan«, Center za energetsko učinkovitost,
  7. IPoP – Inštitut za politike prostora,
  8. Ministrstvo za infrastrukturo,
  9. Umanotera,
  10. Univerza v Mariboru, Fakulteta gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo,
  11. Urbanistični inštitut Republike Slovenije,
  12. ZAG – Zavod za gradbeništvo,
  13. Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU),
  14. ZUM urbanizem, planiranje, projektiranje.

Projekta stran

Za namene komuniciranja o aktivnostih projektnega partnerstva smo ustvarili spletno stran Samo1planet

Dogodki

  do
Štajerska Gospodarska Zbornica, Ulica talcev 24, 2000 Maribor (predavalnica)

Splošni modul zelenega javnega naročanja za javne naročnike 1

Vse javne naročnike vabimo na izobraževanje na temo javnega naročanja in uporabe Uredbe o zelenem javnem naročanju. Obravnavali bomo za uredbo pomembnejše institute iz Zakona o javnem naročanju, prikazali uporabo uredbe pri predmetih, ki jih najpogosteje naročate, ter predstavili praktične primere in dobre prakse. Udeležba je brezplačna ter vključuje tudi kosilo.