Viri financiranja v kmetijstvu
Program razvoja podeželja 2014 - 2020
Program je skupni programski dokument posamezne države članice in Evropske komisije, ki predstavlja programsko osnovo za črpanje finančnih sredstev iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Program zagotavlja izboljšanje biodiverzitete, stanje voda in tal, konkurenčnost kmetijskega sektorja in socialno vključenost ter lokalni razvoj podeželskih območij.
V okviru programa je za Slovenijo na voljo 1,5 milijarde evra.
Strateški načrt skupne kmetijske politike 2023 - 2027
Strateški načrt skupne kmetijske politike vsebuje ključne strateške usmeritve Slovenije na področju kmetijske politike in je namenjen uspešnemu uresničevanju različnih strateških ciljev: da bomo v Sloveniji zagotavljali varno in kakovostno hrano, varovali naravne vire in se ustrezno odzivali na podnebne spremembe ter ohranjali vitalno podeželje.
Cilji so kompleksni in prepleteni, vsekakor pa ne moremo pričakovati razvoja slovenskega kmetijstva brez generacijske pomladitve. Tako je v okviru strateškega načrta na voljo celovita podpora za mlade kmete, in sicer v obliki zagonskih in naložbenih ukrepov, prenosa znanja in inovacij, plačil v okviru shem neposrednih plačil itd.
V okviru strateškega načrta skupne kmetijske politike je za Slovenijo na voljo nekaj več kot 1,7 milijarde evra, in sicer za neposredna plačila, vinski in čebelarski sektor ter razvoj podeželja.
Slovenski regionalni razvojni sklad
Slovenski regionalni razvojni sklad (SRRS) je javna finančna institucija Republike Slovenije s pomembnim vplivom za spodbujanje usklajenega regionalnega razvoja in razvoja podeželja. Eden od glavnih programov spodbud AGRO je namenjen tudi kmetijstvu in gozdarstvu in zajema razvoj kmetijskih gospodarstev različnih pravno-organizacijskih oblik.
Finančni produkti SRRS v okviru programa AGRO so namenjeni financiranju projektov za razvoj kmetijskih gospodarstev in kmetij, s ciljem povečanja produktivnosti, ekonomske in okoljske učinkovitosti. Poleg obstoječih finančnih produktov je SRRS, v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, oblikoval tudi dva nova finančna instrumenta, v okviru katerih so na voljo brezobrestna mikroposojila do višine 25.000 evrov in razvojna posojila za mlade kmete in majhne kmetije do višine 1 mio evrov z ugodnimi pogoji financiranja, kar omogoča uresničitev trajnostnih projektov na podeželju.
Dodatne informacije o Slovenskem regionalnem razvojnem skladu