EOSC – Evropski oblak odprte znanosti
Tematsko področje
Odprta znanost ter raziskovalni podatki in digitalne storitve, ki so najdljivi, dostopni, interoperabilni in ponovno uporabni (načela FAIR – angleško Findable, Accessible, Interoperable, Reusable), z vizijo vzpostavitve »evropskega interneta« raziskovalnih podatkov.
Vsebina
Cilj Evropskega oblaka odprte znanosti (EOSC – European Open Science Cloud) je zagotoviti evropskim raziskovalcem, inovatorjem, podjetjem in državljanom odprto, a hkrati varno, multidisciplinarno digitalno okolje, v katerem lahko objavljajo, iščejo in ponovno uporabljajo raziskovalne podatke, programsko opremo ter digitalne storitve za namene raziskovanja, inovacij in izobraževanja.
EOSC bo omogočil vzpostavitev vseevropskega digitalnega okolja, ki bo delovalo pod jasno določenimi pogoji za zagotavljanje zaupanja in varovanja javnega interesa. Njegov namen je vzpostaviti temeljno digitalno infrastrukturo in procese, ki bodo omogočili postopno spremembo v delovanju znanstvenih disciplin, raziskovalnih skupin in infrastruktur, v smeri delovanja v skladu z načeli FAIR, s poudarkom na ponovni uporabi raziskovalnih podatkov in drugih digitalnih objektov, nastalih v življenjskem ciklu raziskav (npr. metod, programske opreme in publikacij).
Vizija Evropskega oblaka odprte znanosti je vzpostavitev »evropskega interneta« FAIR raziskovalnih podatkov in storitev, ki bo raziskovalcem, inovatorjem in podjetjem omogočal dostop do širokega nabora podatkovnih storitev z dodano vrednostjo.
Razpisi
Financiranje vzpostavljanja EOSC poteka prek Delovnega programa Obzorja Evropa za raziskovalne infrastrukture.
Razpisi za sodelovanje na projektih EOSC so objavljeni na Portalu za financiranje in razpise EU (angleško EU Funding and Tenders Portal – EU F&T Portal).