Skoči do osrednje vsebine

Javni razpisi za sofinanciranje programov na področju javnega zdravja 2019 - 2022

Z javnimi razpisi v več letnih obdobjih sofinanciramo programe v podporo izvajanju Resolucije o nacionalnem planu zdravstvenega varstva 2015– 2025, Skupaj za družbo zdravja.

Sofinanciramo aktivnosti in ukrepe na področju krepitve in varovanja zdravja in preprečevanja bolezni z naslednjimi specifičnimi cilji: 

  • uveljavljanje zdravja kot vrednote in cilja v vseh nacionalnih, regionalnih in lokalnih politikah;
  • vzpostavitev vrednotenja učinka politik in ukrepov države na zdravje;
  • večja ozaveščenost odločevalcev in prebivalstva za večjo odgovornost družbe in posameznika za zdravje;
  • premik od bolezni k zdravju in nadgradnja kurativne dejavnosti s preventivo, s posebnim poudarkom na ranljivih skupinah.

Javni razpis za sofinanciranje programov na področju prehrane in telesne dejavnosti za zdravje 2019 - 2022

Namen javnega razpisa je sofinanciranje programov za izvajanje ukrepov Nacionalnega programa za prehrano in telesno dejavnost za zdravje 2015 - 2025, Dober tek Slovenija, od novembra leta 2019, leta 2020, 2021 in 2022, s ključnim ciljem izboljšati prehranjevalne in gibalne navade ter zaustaviti in zmanjšati trend naraščanja telesne mase prebivalcev Slovenije. Programi prehrane in telesne dejavnosti prispevajo k desetim prioritetnim ciljem Nacionalnega programa.

V programskem obdobju 2019 do 2022 smo sofinancirali naslednje programe:

Programi prehrane:

Programi telesne dejavnosti za zdravje:

Javni razpis za sofinanciranje programov preprečevanja nalezljivih bolezni s cepljenjem, obvladovanja okužbe s HIV in drugih spolno prenosljivih okužb 2019 - 2022

Namen javnega razpisa je sofinanciranje programov preprečevanja nalezljivih bolezni s cepljenjem, obvladovanja okužbe s HIV in drugih spolno prenosljivih okužb za obdobje od novembra 2019. Sofinancira se izvajanje programov od 5. 11. 2019 do 5. 11. 2022, s ključnim ciljem preprečevanja bolezni in izboljšanja zdravja prebivalcev Republike Slovenije.

Programi izvajanja aktivnosti za povečanje deleža cepljenih v Republiki Sloveniji in izvajanje promocije cepljenja z zdravstveno vzgojno dejavnostjo

Programi izvajajo podporo ukrepom za povečanje deleža cepljenih v Republiki Sloveniji. Skozi aktivnosti osveščajo laične javnosti o pomenu varne in učinkovite zaščite proti posameznim boleznim s cepljenjem izvajajo izobraževanja za strokovno javnost po enotni doktrini in standardih (zdravstveni delavci, študenti medicine in zdravstvenih ved), izobražujejo laično javnost (vrtci, osnovne šole, srednje šole, fakultete, Šole za starše), predstavljajo varnost in učinkovitost cepljenja.  

Programi:

Programi preprečevanja HIV in drugih spolno prenosljivih okužb med skupinami z najvišjim tveganjem za okužbo, preprečevanje diskriminacije in stigmatizacije v povezavi z okužbo s HIV ter opolnomočenje oseb, ki živijo s HIV

To so programi promocije varnejše spolnosti za skupine z najvišjim tveganjem na nacionalni ravni. Izvajajo osveščanje o varni in odgovorni spolnosti, s poudarkom na promociji uporabe kondoma, vključno z večletno kampanjo med skupinami z višjim tveganjem. Programi vključujejo svetovanje moškim, ki imajo spolne odnose z moškimi, o tveganjih ob različnih spolnih praksah, s poudarkom na pravilni in dosledni uporabi kondoma in lubrikanta pri spolnih odnosih ter spodbujanje bolj zdravega življenjskega sloga in osveščajo in svetujejo o zdravljenju kot preventivi, postekspozicijski in predekspozicijski profilaksi (kombinirani preventivi) pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi z zelo visokim tveganjem za okužbo s HIV.

Dotikajo se tudi uporabe drog med spolnimi odnosi, predvsem zaradi posledic, ki jih imajo psihoaktivne substance na vedenje, povezano s spolnostjo pri skupinah z višjim tveganjem za okužbo s HIV zaradi uporabe novih drog, s poudarkom na skrbi za duševno zdravje, spodbujanju manj tveganega načina življenja in iskanju pomoči pri odvisnosti od psihoaktivnih snovi.

Izvajalci programov nudijo psiho-socialne pomoči za osebe, ki živijo s HIV in njihove svojce oziroma partnerje z namenom njihovega opolnomočenja za življenje s HIV. Z različnimi aktivnostmi preprečujejo stigmatizacije in diskriminacije oseb, ki živijo s HIV, sodelujejo pri promocijskih aktivnostih ob Evropskem tednu testiranja na HIV in ob Svetovnem dnevu AIDSA in z organizacijami, ki se ukvarjajo s področjem preprečevanja in obvladovanja okužbe s HIV, preprečevanjem rabe prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi ter varovanja človekovih pravic. Njihova naloga je tudi sodelovanje pri zagotavljanju podatkov za epidemiološko spremljanje na nacionalnem nivoju.

Programi: 

Program testiranja na okužbo s HIV in druge spolno prenosljive okužbe s svetovanjem in vrstniško podporo v skupnosti za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi

To je program anonimnega testiranja na HIV in druge spolno prenosljive okužbe s svetovanjem izven zdravstvenih institucij za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, z zagotavljanjem dostopa do zdravljenja in vrstniške podpore osebam s HIV.

Program: 

  • Društvo kulturno, informacijsko in svetovalno središče LEGEBITRA v partnerstvu z Inštitutom za imunologijo Medicinske fakultete UL, Odziv na HIV

Javni razpis za sofinanciranje programov varovanja in krepitve zdravja 2019 - 2022

Namen javnega razpisa je sofinanciranje programov varovanja in krepitve zdravja za obdobje od novembra leta 2019 do novembra leta 2022, s ciljem preprečevanja rabe dovoljenih in prepovedanih drog ter nekemičnih zasvojenosti, kroničnih nenalezljivih bolezni in krepitve duševnega zdravja.

Programi zmanjševanja tvegane in škodljive rabe alkohola so programi za zmanjšanje tveganega in škodljivega pitja alkohola ter z njim povezanega zdravstvenega, socialnega in ekonomskega bremena med prebivalci Slovenije, ki povezujejo in mrežijo različne pomembne akterje na področju alkoholne politike. Delujejo s cilji: za večjo ozaveščenost o nevarnostih vožnje pod vplivom alkohola, za boljšo dostopnost do programov pomoči, zmanjšanje tveganega in škodljivega pitja v pivskih okoljih, boljše povezovanje različnih akterjev na lokalni, nacionalni ali mednarodni ravni pri načrtovanju, zagovorništvu in izmenjavi dobrih praks na področju alkoholne politike in doslednejšega izvajanja področne zakonodaje.

Programi zmanjševanja rabe tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov so programi za preprečevanje uporabe in zmanjševanje posledic uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki povezujejo in mrežijo različne pomembne akterje na področju tobačne politike. Delujejo s cilji: preprečiti začetek kajenja in uporabe drugih povezanih izdelkov pri posameznih skupinah prebivalstva, posebej pri mladih, zagotoviti večji delež posameznikov, ki bodo prenehali kaditi oz. uporabljati druge tobačne in povezane izdelke, zagotoviti boljše povezovanje različnih akterjev na lokalni, nacionalni ali mednarodni ravni pri načrtovanju, zagovorništvu in izmenjavi dobrih praks na področju tobačne politike ter poskrbeti za doslednejše izvajanje področne zakonodaje.

Programi: 

 

Programi preprečevanja rabe dovoljenih in prepovedanih drog ter nekemičnih zasvojenosti in s tem povezane škode so programi, ki si prizadevajo za preprečevanje uporabe prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi ter  za preprečevanje nekemičnih zasvojenosti. Poseben poudarek je namenjen programom za zmanjševanje rabe konoplje in novih psihoaktivnih snovi. Delujejo s cilji: zmanjšanja števila uporabnikov prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi ter prekomerne rabe digitalnih tehnologij, dvig starosti pri prvi uporabi drog, delujejo za socialno reintegracijo bivših uporabnikov drog in skrbijo za varno zabavo mladih.

Programi: 

Društva bolnikov - Cilj programov je opolnomočenje bolnikov s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi ter ozaveščanje širše javnosti o dejavnikih tveganja, zdravljenju in preprečevanju zapletov za različne kronične nenalezljive bolezni in stanj.

Programi tako prispevajo k izvajanju sprejetih nacionalnih strateških dokumentov in smernic na področju kroničnih nenalezljivih bolezni in stanj za dvig zdravstvene pismenosti, z ukrepi opolnomočenja bolnikov in njihovih svojcev ter ozaveščanju širše skupnosti in posameznih specifičnih skupin. Programi prispevajo k večji prepoznavnosti in uresničevanju Evropskega kodeksa proti raku in ukrepom, ki so opredeljeni v Evropskem kodeksu proti raku.

Programi: 

Programi krepitve duševnega zdravja 2019 - 2022

Programi krepitve duševnega zdravja so programi promocije in varovanja duševnega zdravja za otroke in mladostnike, aktivno populacijo in starejše v različnih okoljih: šolsko, delovno in lokalne skupnosti z namenom okrepitve specializirane pomoči, preprečevanja težav ter hitremu in učinkovitemu ukrepanju ob njihovem nastanku. Delujejo za dosego dveh ciljev: izboljšanje duševnega zdravja populacije otrok, mladostnikov, aktivne populacije in starejših ter krepitev strokovnih kapacitet za naslavljanje problemov  duševnega zdravja populacije.

Programi svetovanj in psihosocialne pomoči v duševni stiski so programi, ki delujejo za zagotavljanje storitev svetovanj, ki dopolnjujejo storitve javnega zdravstva ter ponujajo individualno ali skupinsko obravnavo posameznikom, parom in družinam v akutni duševni stiski. Cilj svetovanj je zmanjšanje bremena duševnih bolezni, čustvenih stisk ter obvladovanju samomorilnega vedenja. Svetovanja so primarno namenjena podpori razreševanju duševnih stisk posameznika in njegovih bližnjih ter učenja spoprijemanja s težavami.

Programi: