Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Na fotografiji 5 pripadnikov vojske BIH pregleduje deminersko opremo

Deminerski bataljon | Avtor: ITF Ustanova za krepitev človekove varnosti

Bosna in Hercegovina (BiH) se več kot 25 let po končanju oboroženih spopadov še vedno sooča s problemom min in neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS), ki ostajajo velika ovira za razvoj niza družbeno-ekonomskih segmentov. BiH sama nima potrebnih sredstev za reševanje minskega problema, zato išče pomoč tujih donatorjev in organizacij kot je ITF. Namen delovanja ITF v BiH je zagotoviti učinkovito in nemoteno izvajanje projektov protiminskega delovanja v skladu s strategijo BiH. Na ta način se želi zagotavljati osebna varnost prebivalcev ter posledično spodbujati trajnostni razvoj države.
Projekt v obdobju 2023-2024 predvideva pregled okoli 8 km2 minsko/NUS onesnaženega/sumljivega ozemlja in izvedbo približno 6 projektov ostalih komponent protiminskega delovanja (pomoč žrtvam min, rehabilitacija, ozaveščanje o nevarnosti min/NUS, podpora strukturam, oprema, usposabljanja, ipd), glede na obseg donatorskih sredstev.

V prvih dveh obdobjih poročanja je bilo prek razpisov očiščenega / razminiranega ozemlja 699.453 m2 - najdenih je bilo 39 min in 172 NUS na skupno 29 projektnih lokacijah.
V občinah Fojnica, Mostar in Bosanska Krupa je bil opravljen integriran pregled 2.031.266 m2 minsko sumljivega ozemlja. Na 9 lokacijah je bilo najdenih 17 min in 17 NUS.

V sklopu ostalih projektnih aktivnosti na področju protiminskega delovanja je bil izveden turnir sedeče odbojke, ki se ga je udeležilo 8 mednarodnih ekip. Prav tako je bil kot podpora nacionalnim strukturam (deminerskemu bataljonu BiH) opravljen nakup zaščitne opreme (220 vizirjev). V letu 2023 je potekal tudi projekt digitalizacije upravljanja razminiranih zemljišč na okrožju Brčko, katerega cilj je bil prispevati k razvoju podeželskih skupnosti, ki so jih prizadele mine, z boljšimi rešitvami za rabo zemljišč na območju okrožja, ter prispevati k preglednejšemu delu vlade Brčkega na področju upravljanja zemljišč.