Skoči do osrednje vsebine

Podpora upravljanju rečnih bazenov v Keniji s pomočjo satelitske tehnologije in digitalnih modelov

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

V sklopu projekta bodo na podlagi pridobljenih satelitskih posnetkov Sentinela in Nemo-HD za kritična področja ekosistemov pripravili njihove digitalne dvojčke. Digitalni dvojčki bodo predstavljali osnovo za spremljanje in medsektorsko upravljanje povodjj v večjih porečjih kenijskih rek, vključno z rekami Omo, Mara, Lumi in Dawa ter okoli Victorijinega jezera in jezera Turkana. V projektu bodo razvite tri pilotne tehnološke demonstracije za tri osnovne tipe ekosistemov v goratih predelih; ob izviru rek, v poplavnih ravnicah in na degradiranih območjih vodnih zajetij. V prvi tehnološki demonstraciji bo prikazana uporaba naprednih satelitskih in informacijskih tehnologij za zajem podatkov o 3D konfiguraciji gorskega terena, snežnih razmer, stanju vegetacije in rabi tal, na osnovi katerih bo razvit digitalni dvojček ekosistema za celostne numerične analize rečnih tokov in modeliranje medsebojnih vplivov med geofizikalnimi, biofizikalnimi in meteorološkimi pojavi v gorskem okolju. V drugi tehnološki demonstraciji bosta razvoj in uporaba naprednih satelitskih tehnologij in digitalnih dvojčkov prikazana za poplavna območja, kjer bosta satelitsko opazovanje vodnih površin in modeliranje njihovega vpliva na kmetijstvo in urbana naselja omogočila boljše prilagajanje na podnebne spremembe v času suš in poplav. Tretja tehnološka demonstracija bo namenjena satelitskemu opazovanju in numeričnemu modeliranju degradiranih področij, kjer se zaradi izsekavanja gozdov in rudarjenja slabšajo razmere glede zajetja in onesnaževanja vodnih virov, kar povzroča medsektorske in čezmejne konflikte.

Do 25. 10. 2023 je CMSR objavil razpis za izbiro izvajalca, 27. 10. pa je bila podpisana donacijska pogodba. V drugem poročevalskem obdobju so bili pripravljeni prvi postopki pridobivanja podatkov za slikanje porečja rek v Keniji s satelitom NEMO-HD. Ustvarjena je bila generična maketa modela digitalnega dvojčka, ki omogoča predstavitev ekosistemov s fizikalnimi parametri rabe zemljišč za vrednotenje interakcij med vodo, prstjo in vegetacijo v vodnem krogu. Določeni so bili kriteriji za lokacije SDG vročih točk za demonstracijske preizkuse tehnologij in osrednjo točko ConduitE@motions za več sektorsko in javno komunikacijo. Po izbranih kriterijih je izvajalec začel pregledovati ustrezne reke v Keniji in pripravljati izbor lokacij. V okviru komunikacijskih aktivnosti so bile določene tri konference o vodi v Keniji in Sloveniji, kjer bodo predstavljeni cilji projekta.