Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Predstavniki ITF se z več kot 40 pripadniki in pripadnicami lokalne skupnosti posvetujejo o potrebah, poteku in namenu netehničnega pregleda ozemlja

Srečanje ITF z lokalno skupnostjo glede netehničnega pregleda ozemlja | Avtor: ITF Ustanova za krepitev človekove varnosti

1 / 3

Na SV Sirije, ki velja za žitnico celotne države, je po desetletju vojne ter večletni okupaciji Islamske države prisotna zelo obsežna onesnaženost z eksplozivnimi sredstvi. V provinci Al Hasakah, kjer so načrtovane projektne aktivnosti, so med najbolj prizadetimi družbenimi skupinami kmetijske in ruralne skupnosti.

Projekt je skozi izvajanje sistematičnega netehničnega pregleda ozemlja celotne SV Sirije, dopolnjujoč enake dejavnosti drugih organizacij na drugih geografskih območjih SV Sirije, ključno prispeval k boljši koordinaciji med akterji protiminskega delovanja ter določanju prioritet na področju čiščenja onesnaženih območij v SV Siriji. S tem je prispeval k dolgoročnejšemu in varnejšemu dostopu kmetovalcev in kmetovalk do obdelovalnih površin in prebivalstva nasploh do infrastrukture. Omogočil je tudi bolj smiselno in učinkovito organizacijo deminerskih del.

V okviru projekta so izvedli netehnični pregled ozemlja v konzorciju s sorodnimi organizacijam. Predstavniki in predstavnice ITF iz Slovenije in Sirije so izvedli več kot 20 srečanj z iMMAP kot koordinatorjem konzorcija, projektnim odborom, drugimi partnerskimi organizacijami, skupino za protiminsko delovanje v SV Siriji, predstavniki Urada za protiminsko delovanje SV Sirije ter drugimi pristojnimi institucijami v Kurdistanu in v Siriji. Usposobljeno je bilo skupaj 28 članov osebja za izvedbo netehničnega pregleda. Od maja 2023 so ekipe za netehnični pregled ozemlja kontinuirano izvajale aktivnosti ter o njih poročale – kljub krajših prekinitev zaradi intenzivnega obstreljevanja ozemlja, ki je tarča rednih napadov turških sil, so ekipe delovale sedem mesecev in pol, s tem dosegle zadan cilj projekta. Ekipe so opravile 759 netehničnih pregledov ozemlja, izdale štiri dodatna poročila o potrjeno onesnaženem ozemlju, pet poročil o sumljivi onesnaženi površini, šest poročil o neeksplodiranih ubojnih sredstvih ter 64 poročil o minskih nesrečah. Projekt je omogočil boljšo koordinacijo in določanje prioritet za čiščenje onesnaženih območij in s tem pomagal pri izboljšanju varnostnih in drugih humanitarnih okoliščin, ki izhajajo iz oboroženih spopadov.

V letu 2024 so bile izvedene operacije čiščenja eksplozivnih sredstev na skoraj 100.000 m² minsko sumljivih in minsko onesnaženih površinah, ki kot ostanki obrambnih jarkov Islamske države ogrožajo vsakdan vaščanov in civilistov. Glede na okoliščine je deminerska ekipa dosegla največ, kar je bilo mogoče v luči objektivnih dogodkov, ki so pomembno vplivali na dogajanje v Siriji in širše. Deminerska ekipa je tako z mankom operativnih dni (predvsem zaradi varnostnih tveganj in padca režima decembra 2024) očistil skupno 93.947 m² ozemlja.

Projekt je s 407 delavnicami prispeval k boljši ozaveščenosti 13.483 pripadnikov in pripadnic (od tega 4.472 dečkov, 4.623 deklic, 1.437 moških, 2.951 žensk) lokalnih skupnosti in notranje razseljenih oseb o nevarnosti eksplozivnih sredstev, zlasti na območjih, ki so skozi sistematični netehnični pregled ozemlja bila ocenjena kot območja z najvišjo stopnjo nevarnosti in kot prioritetna za protiminsko delovanje.

V sodelovanju z L'Ospedale Italiano di Damasco, italijansko bolnišnico v Damasku je bila izvedena nadaljnja rehabilitacija in podpora 13-letne deklice, ki je leta 2016 v zračnem napadu v Siriji izgubila nogo. ITF je bil z deklico v rednem stiku. Kljub izboljšanju fizičnega stanja deklica še vedno potrebuje stalno podporo, ITF pa si prizadeva pomagati njeni družini pri doseganju finančne samostojnosti. Deklica odrašča in pričakovati je, da bi v naslednjih nekaj letih dosegla tudi ustrezno stopnjo razvoja za izvedbo načrtovanega operativnega posega.