Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Delavka za psihosocialno podporo izvaja delavnico o preventivnih ukrepih za nasilje zaradi spola za osem udeleženk.

Izvedba delavnice o preventivnih ukrepih za nasilje zaradi spola | Avtor: Slovenska karitas

Libanon doživlja gospodarsko, finančno in politično krizo, ki jo Svetovna banka opisuje kot eno od treh najhujših v sodobni zgodovini. 78 % prebivalstva živi pod pragom revščine, poleg tega Libanon že od nastanka Izraela gosti palestinske begunce in begunke ter od sirske vojne tudi približno 1.5 milijona sirskih beguncev in begunk, kar predstavlja dodatno breme na že tako finančno, vodno in politično iztrošeno državo. Ta projekt je namenjen krepitvi vloge žensk in deklic v regijah Akkar in North. Ženske v Libanonu so pravno in ekonomsko v slabšem položaju kot moški, prav tako pa pogosto tudi žrtve spolnega nasilja in nasilja zaradi spola. Cilj je opolnomočiti in oskrbeti ranljive libanonske ženske in njihove otroke ter sirske begunke, izvaja pa se aktivnosti tudi z moškimi in dečki iz teh skupnosti. Aktivnosti vključujejo krepitev zmogljivosti lokalnega osebja za boljše odzivanje in pomoč ranljivim ženskam, obsežno preventivno ozaveščanje o problematiki nasilja zaradi spola, krepitve vlog, ustvarjanje dohodka in iskanje zaposlitve ter zagotovitev hitre oskrbe v varnih namestitvah in pomoč pri samostojnem življenju.

V okviru projektnih aktivnosti je 86 ranljivih libanonskih gospodinjstev z ženskami in otroki, ki so žrtve nasilja, v regijah Akkar in North prejelo večnamensko denarno pomoč v višini 150 USD. V obdobju drugega poročanja je tako pomoč prejelo še 265 žensk. Caritas Lebanon prek plakatov, letakov, družbenih medijev ter dela na terenu ozavešča prebivalstvo o aktivnostih projekta ter tudi tako doseže potencialne žrtve. Na podlagi oblikovanega programa sta bili izvedeni 2 usposabljanji za 7 socialnih delavk Caritas Lebanon ter za druge zainteresirane deležnice. Program usposabljanj se v obdobju drugega poročanja ni mogel izvesti zaradi krize na južni libanonski meji, saj so morali vsi zaposleni poleg svojega rednega dela sodelovati tudi v načrtih in projektih za izredne razmere in poskrbeti za veliko število notranje razseljenih oseb.

Prav tako je bilo za 47 libanonskih žensk in sirskih begunk, ki so žrtve ali potencialne žrtve nasilja zaradi spola v 4 skupinah na 4 različnih lokacijah organizirano ozaveščanje o nasilju zaradi spola. Ozaveščanje je bilo z namenom preventive načrtovano tudi za moške, a tudi v drugem obdobju poročanja še ni bilo zainteresiranih kandidatov. V obdobju drugega poročanja je bilo izvedenih še dodatnih 13 delavnic, ki se jih je udeležilo 195 žensk in sicer 101 Libanonka, ena Palestinka in 93 Sirijk. Ranljive libanonske ženske in sirske begunke so poleg tega prejele še dodatno psihosocialno podporo za preventivo pred nasiljem zaradi spola; izvedenih je bilo 9 delavnic s strani delavke za psihosocialno podporo, ki je bila zaposlena na projektu. Delavnice so potekale v 3 različnih skupinah. V obdobju drugega poročanja je bilo izvedenih še 43 delavnic, ki so potekale v treh obstoječih skupinah in v devetih novih skupinah upravičenk, v kar je bilo vključenih skupno 175 žensk.

Poleg tega je projekt ženskam, žrtvam nasilja zaradi spola, in njihovim otrokom ter mladoletnim brez spremstva zagotovil celostno oskrbo v varnem zavetišču na skriti lokaciji. V obdobju poročanja je bilo napotenih v zavetišče na novo 36 novih oseb, skupno jih je v varni namestitvi v zavetišču Cedar nameščenih 48. Vsem je bila zagotovljena tudi dodatna zdravstvena in pravna pomoč. Prav tako je žrtvam nasilja zaradi spola in njihovim otrokom po odhodu iz zavetišča omogočena denarna pomoč za reševanje stanovanjske stiske in subvencija za šolnino; v prvem obdobju poročanja so 4 ženske žrtve ob odhodu iz zavetišča prejele finančno pomoč za stanovanje; tri ženske v višini 300 USD, ena pa v višini 600 USD. V drugem obdobju poročanja prav tako štiri ženske v višini 300 USD, ena ženska pa je dobila finančno pomoč za najemnino že drugič v višini 300 USD. Podpora žrtvam nasilja zaradi spola se nadaljuje še šest mesecev po njihovem odhodu iz zavetišča.

Podjetje Simps'S d.o.o. je v prvem obdobju poročanja Slovenski karitas doniralo sanitetni in medicinski material za pomoč Libanonu v vrednosti 41.956,95 €.

Pripravlja se tudi humanitarna ladijska pošiljka, ki jo bo Slovenska karitas spomladi letos poslala v Libanon. V zvezi s tem je SK organizirala AVK sestanek med libanonskim karitasom in Zdravniško zbornico Slovenija, med katerim so sodelavke iz Libanona predstavile zdravstveno situacijo v državi in kolikšna pomoč je potrebna.