Naslavljanje potreb ranljivih skupin v Libanonu
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Žrtve min in neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS), osebe z invalidnostjo in druge ranljive skupine so velikokrat potisnjene ob rob družbe. Spopadajo se z zdravstvenimi in psihološkimi posledicami in z oteženim dostopom do izobrazbe in zaposlitve. Libanon se zaradi preteklih konfliktov, sirske krize in bejrutske eksplozije ter predvsem zaradi globoke gospodarske krize spopada s porastom revščine ter zdravstvenimi in psihološkimi posledicami. Zaradi preobremenjenosti državnih služb se jim država ne posveča, zato se je projekt osredotočal na obravnavanje nujnih zdravstvenih, psihosocialnih in gospodarskih potreb ranljivih posameznikov in posameznic, žrtev min in drugih NUS v Libanonu. Primerna individualna zdravstvena in psihosocialna oskrba namreč občutno pripomore k resocializaciji posameznikov in posameznic, sodelovanju v družbenem, gospodarskem in političnem življenju ter splošni dobrobiti. Projekt se je posvetil 102 posameznikoma.
Prejemniki in prejemnice so bili izbrani/e v sodelovanju z lokalno skupnostjo, izvedene aktivnosti pa so pripomogle k splošnemu izboljšanju kvalitete življenja vključenih posameznikov in posameznic ter jim olajšale ponovno vključitev v družbo. Projekt se je osredotočal na zagotavljanje zdravstvene oskrbe – tekom trajanja projekta je zdravstveno oskrbo prejelo 52 posameznic in posameznikov. Kupljenih je bilo 20 kosov protez, ortoz in drugih pripomočkov, in več zdravil ter terapij. Izvedene so bile 4 psihosocialne delavnice, vsaka je bila sestavljena iz 6 terapij - skupaj je v psihosocialne delavnice bilo vključenih 47 posameznikov in posameznic.
Zaradi varnostno kočljive situacije v državi kot posledica vojne v Gazi je pri aktivnostih tekom projekta prihajalo do zamud v zadani časovnici, prav tako pa so bili izvajalci primorani omejiti oz. prekiniti aktivnosti, vezanih na razvijanje poslovnih idej. Ostala sredstva zaradi onemogočenega izvajanja so po dogovoru z donatorjem prerazporedili v zagotavljanje nujne pomoči. Za humanitarno pomoč zaradi zaostrene varnostne situacije je bilo namenjenih dodatnih 200.000 EUR sredstev – izvajalec je priskrbel 158 vrednostnih bonov za hrano in druge življenjske potrebščine in zagotovil 31.737 odej.