Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Projektne aktivnosti | Avtor: FER - Forum za enakopraven razvoj

Albanija se iz leta v leto sooča z večjimi posledicami in ekstremnimi dogodki zaradi podnebnih sprememb, kot so poplave, požari, ki uničujejo velike površine gozdov, daljša sušna obdobja in močni nalivi in nevihte. Ozaveščenost prebivalcev Albanije o okoljski degradaciji in varovanju okolja je zelo nizka, kar so pokazali tudi pretekli projekti FER-a v Albaniji. Področje upravljanja z jezeri je zanemarjeno, prav tako vidik spola pri posledicah podnebnih sprememb in njihovem naslavljanju. Zato je potrebno večje zavedanje o problematiki, razumevanje vzrokov in posledic ter možnih rešitvah v boju proti podnebnim spremembam ter njihovem blaženju.

Projekt povečuje razumevanje vpliva podnebnih sprememb na urbana vodna telesa in spol v Albaniji, opolnomoči mlade za okoljski aktivizem, ozavešča mlade, odločevalce in širšo javnost o vplivu in posledicah podnebnih sprememb ter preko okoljskih akcij tudi blaži podnebne spremembe.

Izvedene aktivnosti in rezultati prispevajo k večji zmogljivosti za boj proti podnebnim spremembam v Albaniji, blažitev podnebnih sprememb in prilagajanje nanje, s posebnim poudarkom na trajnostnem upravljanju z vodami, odpravljanjem neenakosti med spoloma in aktivnim vključevanjem mladih.

V prvem poročevalskem obdobju je bila vzpostavljena 5-članska mreža okoljskih strokovnjakov in strokovnjakinj z različnih področij, ki partnerski organizaciji svetujejo glede izvajanja projekta. Dve od članic sta se tudi udeležili študijskega obiska v Sloveniji. Pripravljen je bil osnutek raziskave o vplivu podnebnih sprememb na urbana vodna telesa. Izvedena je bila tudi raziskava o vplivu podnebnih sprememb na moške in ženske, vključno s področjem urbanih vodnih teles, ki vsebuje pregled obstoječih politik, projektov in programov ter fokusne skupine za razumevanje vpliva podnebnih sprememb na ženske in moške. Poleg tega je bilo identificiranih 10 mladih aktivistov, ki bodo tekom projekta vodili aktivnosti in so se septembra 2023 udeležili študijskega obiska v Sloveniji. Dodatno je bilo identificiranih še 19 mladih, ki jih zanimajo obravnavane teme in bodo sodelovali pri projektu.

V drugem poročanju sta bili dokončani raziskavi o vplivu podnebnih sprememb na urbana vodna telesa in o vplivu podnebnih sprememb na moške in ženske. Potekalo je srečanje večdimenzionalne mreže okoljskih strokovnjakov, ki se ga je udeležilo osem oseb, z namenom predstavitve rezultatov analize vode iz jezera v tiranskem živalskem vrtu. Na sestanku je skupina strokovnjakov sprejela nekaj priporočil za boljšo kakovost vode. Izvedena so bila srečanja treh fokusnih skupin z mladimi iz Fakultete za naravoslovje in Fakultete za družbene vede. Zaključena je bila tudi raziskava o vključevanju vidika spola v boju proti podnebnim spremembam.