Krepitev odpornosti na krize in opolnomočenje žensk v Južnem Sudanu
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Skupinska fotografija deklet, vključenih v izobraževanja | Avtor: Slovenska karitas
Južni Sudan se že od vsega nastanka države leta 2011 sooča z nenehnimi političnimi, humanitarnimi in okoljskimi krizami. Že pred odcepitvijo od Sudana se je ta del soočal z zaskrbljujočim zaostankom v človekovem razvoju in izrazito revščino.
V prvem poročevalskem obdobju je bila narejena prva ocena, kje so največje potrebe po pomoči. Nakupljena je bila hrana (proso, fižol, olje, sladkor in sol) za pomoč 300 ranljivim gospodinjstvom.
Poleg tega se je začel postopek načrtovanja vrtanja vrtin za dostop do pitne vode na območju Torit in Wau. Karitas je ob tem sodelovala z lokalnimi oblastmi, med drugim s Komisijo za pomoč in rehabilitacijo, Ministrstvom za infrastrukturo, z lokalnimi oblastmi ter voditelji lokalnih skupnosti.
V drugem obdobju poročanja je lokalni partner SK izvedel dvodnevno usposabljanje za deset prostovoljcev in prostovoljk, ki bodo izvajali aktivnosti v eni izmed izbranih zveznih držav. Usposobljeno osebje je že naredilo oceno potreb in izbor ranljivih gospodinjstev, ki so jih tudi registrirali. Prav tako so za potrebe razdeljevanja hrane ustanovili dva odbora. 290 gospodinjstev iz dveh zveznih držav, vključenih v projekt, je že prejelo hrano.
195 kmetov in kmetovalk je prejelo semena in orodje leta 2024. Zvrtani sta bili vodni vrtini in nameščeni črpalki za dve vasi, kar pomeni, da ima okoli 300 gospodinjstev dostop do vode čisto blizu doma.
Poleg tega so se v okrožju Wav organizirala štiri enodnevna usposabljanja, katerih se je udeležilo 123 kmetovalk in 67 kmetov, in na katerih so obravnavali teme, kot npr. priprava zemljišča, upravljanje tal, kmetijske eko-prakse, bolezni in kmetijske metode za obvladovanje tveganja nesreč, ki lahko zmanjšajo učinke podnebnih šokov v poljedelstvu in živinoreji, itd.
V drugem obdobju poročanja so razdelili sanitarne komplete 646 dekletom, potekalo pa je tudi prvo dvodnevno usposabljanje za socialne delavke in delavce ter prostovoljke in prostovoljce (15 žensk in 15 moških) glede psihosocialne podpore žrtvam nasilja, o mentalnem zdravju, metodah svetovanja in zdravljenja travm. Za celostno obravnavanje problematike nasilja zaradi spola je lokalni partner SK izvedel 16 dni aktivizma proti nasilju zaradi spola po osnovnih šolah. V letu 2024 je lokalni partner izbral območje za zgradnjo varnih prostorov za ženske in dekleta žrtve nasilja zaradi spola in spolnega nasilja.
V petih vaseh je bilo ustanovljenih in usposobljenih pet skupin za varčevanje, posojila in za zagon poslovne dejavnosti, ki prinašajo dohodek. Večina usposobljenih je žensk. Usposabljanja so vključevala osnovna načela skupin, ustanovitev skupne banke in tematiko delovanja varčevanja in dajanja posojil.
GeoCodis pripravlja analizo stanja območij za spremljanje suš in poplav ter deforestacije za iskanje najboljših rešitev za te izzive. Območja je predlagala Caritas Južni Sudan.
Delo v Južnem Sudanu se je zaradi zapletene logistike v sami državi, problemov pri nakazovanju sredstev in varnostnih zadržkov izkazalo za zelo zapleteno, zato je morala Slovenska karitas konec leta 2024 deloma spremeniti prvotni načrt aktivnosti. Nekatere aktivnosti so se združile, nekaj aktivnosti so zaradi časovnih in drugih omejitev izločili. S preostankom sredstev bodo zgradili dve dodatni vrtini za vodo in s tem omogočili 600 družinam dostop do čiste in pitne vode. Pri gradnji varnih prostorov za žrtve nasilja zaradi spola in spolnega nasilja pa bodo namesto 12 preprosto zgrajenih prostorov zgradili po en kvaliteten prostor za psihološko podporo žrtvam v vsaki od držav, kjer projektne dejavnosti potekajo.