Skoči do osrednje vsebine

Izobraževanje in ekonomsko opolnomočenje ranljivih skupin žensk in deklic v Črni gori - EKOS

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Na fotografiji je 19 sodelujočih na drugem interaktivnem sposabljanju. Vsi v rokah držijo slogane / znake na temo ženske enakopravnosti.

Udeleženci/ke drugega interaktivnega modula usposabljanja za nudenje psihosocialne podpore žrtvam nasilja, ozaveščanja žensk in deklet o njihovih pravicah in podpore pri zagotavljanju njihove ekonomske neodvisnosti | Avtor: Zavod Krog

Črna gora je izrazito patriarhalna država, ki se sooča z ekonomsko in drugo diskriminacijo na podlagi spola. Stanje je še posebej zaskrbljujoče v severnem, manj razvitem delu države, kjer je že vsaka tretja ženska/dekle žrtev neke oblike nasilja. Projekt poteka na severu Črne gore in preko ozaveščanja in usposabljanja različnih ciljnih skupin prispeva k opolnomočenju žensk/deklet s pravico enakopravnosti spolov, znanjem za preprečevanje nasilja, ter aktivno podporo njihovim prizadevanjem za ekonomsko neodvisnost. Projekt aktivira delovanje mreže 10-ih NVOjev na severu Črne gore za preprečevanje nasilja ter opolnomočenje žensk/deklet na področju enakosti spolov (Mreža EKOS). Naslavlja se tudi lokalne javne institucije za vključitev tematike v lokalne strateške načrte. Poleg tega se vzpostavlja spletna akademija o pravicah enakopravnosti spolov, preprečevanju nasilja ter spodbujanju ekonomske neodvisnosti. 16 članov iz mreže EKOS se v okviru projekta usposablja za ustrezno nudenje svetovanja in pomoči ranljivim skupinam. Le-ti preko interaktivnih delavnic svetujejo ranljivim skupinam pri udejstvovanju pravic o enakosti spolov. Predvideva se tudi izvedba usposabljanja 20 žensk/deklet s podeželja za pridelavo zdravilnih in zeliščnih rastlin za zagotavljanje njihove ekonomske neodvisnosti, vključno z izdelavo poslovnega načrta ter promocijskimi akcijami. Prav tako poteka obsežna akcija dvigovanja zavedanja o pomembnosti enakopravnosti med spoloma in preprečevanju nasilja na podlagi spola v petih sodelujočih mestih, kar pomeni doseženih približno 85000 ljudi.

Junija 2023 je v Rožajah potekalo prvo srečanje mreže EKOS, ki se ga je udeležilo 15 predstavnikov desetih nevladnih organizacij in društev, ki se ukvarjajo s problematiko žensk in deklet, iz Nikšića, Berana, Bijelega Polja, Plav in Rožaje. Podpisan je bil Memorandum o sodelovanju kot okvir za  delovanje mreže za izboljšanje položaja žensk in deklet iz ranljivejših skupin. Organizirani so bili trije tridnevni interaktivni moduli usposabljanja, v katerih je bilo usposobljenih 16 članov/ic partnerskih organizacij mreže EKOS za nudenje psihosocialne podpore žrtvam nasilja, ozaveščanja žensk in deklet o njihovih pravicah in podpore pri zagotavljanju njihove ekonomske neodvisnosti. Po izvedbi usposabljanj je bil napisan spletni Priročnik za enakost spolov in preprečevanje nasilja, v katerega so bile vključene vse ključne obravnavane teme in učni cilji vseh treh modulov. Spletna akademija je v fazi oblikovanja vsebine in tehničnih zadev.

Usposobljenih je bilo tudi 20 žensk iz ranljivih skupin s podeželja o gojenju zdravilnih in aromatičnih rastlin. Za vsako skupino udeleženk je bilo izvedenih pet celodnevnih treningov in organizirane tri študijske poti. Sedem od 20 žensk, ki so se udeležile usposabljanja, je prejelo rastlinjake, vse udeleženke pa so prejele tudi potrebno vrtno opremo. Za vse poteka tudi mesečno mentoriranje.

Poleg tega je bil pripravljen in objavljen spletni priročnik “Usposabljanje na področju sajenja in gojenja zdravilnih in aromatičnih rastlin s poudarkom na varovanju biotske raznovrstnosti in okolja", v katerem so povzete glavne teme usposabljanja o pridelavi in prodaji zdravilnih, aromatičnih in zeliščnih rastlin. Priročnik so prejele vse udeleženke usposabljanja. Oblikovanega je bilo tudi nekaj promocijskega materiala projekta.

V petih mestih je bila izvedena mednarodna kampanja "16 dni aktivizma"  pod sloganom "Nije dovoljno samo voljeti". Usmerjena je bila v ozaveščanje o boju proti nasilju nad ženskami in spodbujanju enakosti spolov. Oblikovan je bil tudi osnutek predloga za vključitev enakosti spolov in nasilja na podlagi spola v lokalne občinske razvojne akcijske načrte. Spletna akademija je v fazi razvoja vsebine in tehnične postavitve.