Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Otroci na delavnicah psihosocialne pomoči | Avtor: ITF Ustanova za krepitev človekove varnosti

Ruska vojaška agresija na Ukrajino močno vpliva na duševno zdravje otrok, saj povzroča velike psihične travme, čustveno prizadetost zaradi izgub bližnjih, izgubo zaupanja in zlom notranjih procesov, ki omogočajo psihično obvladovanje doživetih in pretečih grozot. Število otrok z duševnimi motnjami se v vojnih okoliščinah znatno poveča. Da bi delovali kot psihosocialni pomočniki, učitelji zato potrebujejo ustrezna znanja, motivacijo in podporo. V skupnost in v šolo vgrajeni modeli psihosocialne pomoči so posebej nujni v manj razvitih delih države in zunaj velikih urbanih centrov, kjer je malo virov in možnosti za strokovno pomoč. Cilj projekta je razviti šolski in skupnostni model duševnega zdravja in psihosocialne pomoči, ki bo dostopen vsem otrokom in njihovim staršem v regiji Izmail, ter izboljšati psihosocialno odpornost tako otrok kot širše družbe. Projekt posveča posebno pozornost prizadetosti žensk zaradi vojnih dogajanj in deklic, ki so tudi bolj ranljive za travmatske izkušnje in dolgotrajne stresne motnje. Na ta način se vzpostavlja širši in trajnostni model psihosocialne podpore in pomoči v regiji Izmail.

Slovenska filantropija in lokalni NVO Zhiva-Ya sta stopila v kontakt z Univerzo v Izmailu in sodelujočimi osnovnimi šolami, katerih učitelji so se udeležili usposabljanja za strokovnjake za duševno zdravje. Prvi modul je bil načrtovan v septembru 2023, vendar je bil zaradi varnostnih elementov prestavljen na oktober 2023. SF in Zhiva-Ya sta tako identificirala 20 lokalnih strokovnjakov za duševno zdravje in psihosocialno pomoč ter zanje izvedla usposabljanje v Moldaviji (16 strokovnjakov iz Izmaila in 4 strokovnjaki iz Khersona) med 23. in 29. oktobrom 2023. Usposobljeni strokovnjaki so potem izvedli 15 dodatnih delavnic za učitelje s sodelujočih osnovnih šol ter 24 srečanj oz. delavnic za starše. Na usposabljanju trenerjev (učiteljev – Train the Trainer) iz sodelujočih šol, je bilo tako v živo kot v online skupaj vključenih 106 učiteljev in učiteljic. Izvedenih je bilo tudi 15 popoldanskih predavanj o odkrivanju in obravnavanju psihosocialnih potreb otrok, katerih se je udeležilo več kot 150 učiteljev. 928 ukrajinskih otrok iz 20 sodelujočih šol je tako že prejelo psihosocialno pomoč, v okviru srečanj pa je le-to prejelo tudi 233 staršev (16 srečanj v Izmailu in 8 srečanj v Hersonu).