Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Na fotografiji veleposlanik dr. Kokalj nagovarja 15 navzočih na študijskem obisku na MZEZ

Študijski obisk sodelujočih v projektu na MZEZ | Avtor: Društvo PINA

Žensko podjetništvo predstavlja možnost izboljšanja položaja žensk in korak k enakopravni udeležbi ne zgolj na trgu dela, ampak tudi v javnem in političnem življenju. V BiH, ki ima eno najvišjih stopenj brezposelnosti v Evropi, le četrtino vseh registriranih podjetnikov predstavljajo ženske. Cilj BiHUB II je zato opolnomočiti ženske v Srednjebosanskem kantonu in Kantonu 10 preko spodbujanja ženskega zelenega in trajnostnega podjetništva ter zagotavljanja njihovega vključevanja v procese odločanja. Naslonjen na odlične rezultate izvedenega projekta BiHUB projekt krepi delo inkubatorjev v Livnu, Travniku in Jajcu in skupaj več kot 400 žensk opolnomoči preko izvajanja programa usposabljanja, podpore za 12 poslovnih idej oz. start-upov, tekmovanja v podjetniških idejah za mlade - bodoče podjetnice, organizacije BiHUB kampa za podjetnice, gradnje in podpore ženskih podjetniških mrež ter izvajanjem posvetov in drugih zagovorniških akcij. Ženske imajo podporo za izvajanje zelenega in trajnostnega podjetništva, kar predstavlja pomemben prispevek k varovanju okolja, zelenemu prehodu in trajnostnemu podjetništvu ter razvoju v Bosni in Hercegovini.

V prvem poročevalskem obdobju je strokovnjakinja za izobraževanje na PiNi, Maja Drobne, v sodelovanju z vodjo projekta, Mirno Buić, ter predstavniki partnerjev projekta s prenosom metodologije Katapulta in na podlagi rezultatov prve edicije projekta MRS 2020-2022, pripravila nadgrajen program usposabljanja in inkubiranja BiHUB II. Program je prilagojen lokalnim potrebam krajev, v katerih se projekt izvaja, saj ponuja znanja o pravnih podlagah za ustanavljanje in delovanje podjetij v BiH ter davčnemu sistemu. Prav tako spodbuja zelene in trajnostne podjetniške pristope in inovacije z delavnicami kot so: Uvod v zeleno podjetništvo, Zeleni poslovni modeli, Zeleno in trajnostno poslovanje, Zeleni pitch. Določeni so bili termini izvedbe po krajih ter izbrani predavatelji. Poleg tega je bil objavljen javni poziv za prijavo v program. Tekom izvajanja programa usposabljanj so v e-priročnik zelenega in trajnostnega podjetništva, metodološke smernice za podporna okolja in spletna izbraževalnica (z video gradivi) – tako si bodo pomagale tudi vse ostale zainteresirane bodoče podjetnice, ki niso bile vključene v program usposabljanja. Poleg tega so se pričele prve aktivnosti za pripravo zagovorniškega načrta. Prav tako je bila pripravljena komunikacijska strategija kampanje z akcijskim načrtom.

V obdobju drugega poročanja se je nadgradil program usposabljanja in inkubiranja BiHUB II. Izvedena so bila 3 usposabljanja za ženske – v Jajcu (udeleženih 14 žensk in 2 moška), Travniku (udeleženih 18 žensk) in Livnu (udeleženih 20 žensk in 7 moških). V inkubatorski program je vključenih 12 start-upov, po 4 iz vsakega mesta. Start-upe se spremlja in evalvira njihov napredek. V pripravi za objavo je spletna izobraževalnica.