Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Obeležitve 81. obletnice osvoboditve koncentracijskih taborišč

Na kraju nekdanjega koncentracijskega taborišča Mittelbau-Dora je 13. aprila 2026 potekala obeležitev ob 81. obletnici osvoboditve.

V taborišču so bili v nehumanih pogojih in ob izjemno težkem prisilnem delu zaprti tudi številni Slovenci. Med njimi svetovno priznani pisatelj Boris Pahor.  V spomin nanje in na vse žrtve nacizma je veleposlanica dr. Ana Polak Petrič skupaj z g. Janezom Aličem, g. Borisom Nemcem in delegacijo ZZB NOB v imenu Slovenije položila venec.

Ob robu spominske svečanosti je Veleposlaništvo Republike Slovenije v Berlinu prejelo zahvalo Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije, s katero je bilo prepoznano dolgoletno delo veleposlaništva pri ohranjanju spomina na Slovenke in Slovence, zaprte v koncentracijskih taboriščih na območju današnje Nemčije med drugo svetovno vojno. Zahvalo je podpisal predsednik ZZB NOB Slovenije, gospod Marijan Križman. Ob tej priložnosti se je veleposlanica dr. Polak Petrič v svojem imenu in v imenu veleposlaništva uradno zahvalila za dolgoletno sodelovanje. Poudarila je, da je veleposlaništvu v veliko čast, da lahko že vrsto let v tesnem sodelovanju z Zvezo združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije prispeva k ozaveščanju in ohranjanju spomina, da se takšna grozodejstva v prihodnje nikoli več ne bi ponovila.

19. aprila 2026 se je mag. Anja Mezeg Parma, namestnica vodje predstavništva udeležila spominske slovesnosti ob 81. obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča Sachsenhausen v bližini mesta Oranienburg. V spomin na vse žrtve taborišča je položila venec. Slovesnost je bila globok opomin na tragične posledice sovraštva, nestrpnosti in kršenja temeljnih človekovih pravic. Poseben vtis je na vse zbrane naredil nagovor preživelega taboriščnika Bogdana Bartnikowskega, ki je s svojo osebno zgodbo pretresljivo približal izkušnjo taboriščnega trpljenja ter poudaril pomen ohranjanja zgodovinskega spomina. "Takšni dogodki nas opominjajo, da mir, svoboda in dostojanstvo niso samoumevni. Naša skupna odgovornost je, da ohranjamo spomin na žrtve ter si prizadevamo za družbo, ki temelji na spoštovanju, solidarnosti in človečnosti."

Istega dne (19. aprila 2026)  je v Bergen-Belsnu potekala spominska slovesnost ob 81. obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča, v katerem je med drugo svetovno vojno umrlo več kot 52.000 taboriščnikov in približno 20.000 vojnih ujetnikov.  V spominskem centru se je ob tej priložnosti zbralo okoli 250 gostov. Med navzočimi so bili tudi preživeli iz koncentracijskega taborišča in številni sorodniki nekdanjih taboriščnikov. Slavnostna govornica, ministrica za šolstvo Julia Willie Hamburg (Zeleni) je ob tem dejala, da je zdaj naloga naslednjih generacij, da ohranjajo spomin na izkušnje in preživeto trpljenje taboriščnikov ter ga prenašajo naprej. Eden od še živečih prič, Pavel Kučera, je v svojem nagovoru zbranim dejal, da »kljub vsemu, kar je doživel, ne goji sovraštva do nikogar. To besedo je izbrisal iz svojega besedišča. Če bi se tega držali vsi, bi bilo danes manj vojn, manj nasilja in manj trpljenja.« Spominske svečanosti se je udeležil tudi OA brigadir mag. Valter Vrečar.

Slovensko veleposlaništvo v Berlinu je tudi letos udeležilo spominske slovesnosti nekdanjega koncentracijskega taborišča Ravensbrück, kjer počivajo tudi številne Slovenke. Pooblaščena ministrica mag. Jelka Travnik je v nedeljo dopoldan na spominskem dogodku ob 81. obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča Ravensbrück v spomin žrtvam položila venec.