Ministrica na obisku v celjskem zaporu
V zavodu kazen prestajajo mladoletniki iz vse Slovenije, ki so obsojeni na mladoletniški zapor, mlajši polnoletni obsojenci, obsojeni na zapor do petih let iz vse Slovenije in posebej iz okrožja Celje ter obsojenci do 26 let iz okrožij Ljubljana, Kranj, Krško in Novo mesto, ki so obsojeni na krajše zaporne kazni. Zavod izvaja nadomestni zapor in pripor, s premestitvami pa sprejema tudi druge zaprte osebe, ki so zaradi različnih razlogov, predvsem prezasedenosti drugih moških zaporov, nameščene v Celje. Kapaciteta zavoda je 97 zaprtih oseb. Trenutno zaporno kazen, pripor, sodno pridržanje in mladoletniški zapor prestaja 130 oseb, kar predstavlja 134-odstotno zasedenost zavoda, 56 odstotkov zaprtih oseb je tujcev.
Pri obravnavi zaprtih oseb posebno pozornost namenjamo izobraževanju in delu, različnim posebnim strokovnim obravnavam, kot denimo obravnavi odvisnosti in prostočasnim dejavnostim. Izvajajo se različne delavnice in delovne terapije, družabne in športne aktivnosti ter spodbujanje branja. Knjige si lahko zaprte osebe sposodijo v zavodski ali Mestni knjižnici Celje. Zaprte osebe so v delo v zavodu vključene v okviru kuhinje, čiščenja, vzdrževanja, urejanje knjižnice in v okviru Javnega gospodarskega zavoda Rinka s kovinsko, mizarsko delavnico in pralnico, občasno jih napotujemo tudi na delo pri zunanjih delodajalcih.
V zavodu smo v preteklih dveh letih uspešno izvedli nekaj nujnih prenov prostorov, tako za zaprte osebe kot za zaposlene. Za izboljšanje pogojev bivanja in dela pa bi v prihodnje bili potrebni še nadaljnji koraki v smeri celovite postopne prenove stavbe, o čemer je tekla beseda tudi na današnjem sestanku.
Ministrica je po srečanju izpostavila: »Veseli me, da sem ob današnjem obisku zapora zaznala pozitivno naravnanost zaposlenih, ki se številnih prostorskih in kadrovskih izzivov lotevajo z veliko predanostjo. Z ekipnim duhom v kolektivu se zelo uspešno soočajo z različnimi vsakodnevnimi nalogami. Zavod izjemno dobro sodeluje z lokalno skupnostjo in zaprte osebe vključuje v različna dela izven zavoda – tako pri urejanju okolice mesta, obsojenci pa so nepogrešljivo pomoč nudili tudi neposredno po poplavah, ki so pred dvema letoma prizadele to območje. Pomembno je, da z različnimi aktivnostmi pomagamo zaprtim osebam pri ponovnem vključevanju v skupnost.«