Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Minister Novak na terenskem ogledu delovišč na porečju zgornje Save

»Z zadovoljstvom ugotavljam, da se največja investicija na vodah v Sloveniji zelo dobro izvaja na območju Železnikov,« je izpostavil minister za naravne vire in prostor Jože Novak, ki je s predstavniki ministrstva, Direkcije Republike Slovenije za vode in Državne tehnične pisarne v sklopu terenskih obiskov danes obiskal porečje zgornje Save ter se v Kranju sestal z župani tega območja.
Minister s sodelavci na delovišču ob vodotoku

Terenski ogled | Avtor: Ministrstvo za naravne vire in prostor

1 / 4

Na sestanku so bile predstavljene informacije o izvajanju del na vodotokih v letu 2025, program dela na vodotokih za leto 2026 in informacije o odpravi škode na občinski infrastrukturi.

Na porečju zgornje Save je bilo do sedaj saniranih 32 objektov in 12 kilometrov vodotokov v vrednosti več kot 11 milijonov evrov. Na obravnavanem območju se bodo v letu 2025-2026 izvajale sanacije na vodni infrastrukturi v višini 33 milijonov evrov.

Tudi vzdrževalnih del je bilo letos na območju občin iz porečja zgornje Save že za več kot 800 tisoč evrov, še dodatnih 5,6 milijona je predvidenih do konca leta in v letu 2026.

Minister Novak: »Z župani zmeraj pregledamo dve stvari: kako tečejo obnovitvena dela po občinah in kako je možno pospešiti projekte. Zadali smo si terminske plane, da bodo občine lahko tekom poletja uredile dokumentacijo, da pridemo do odprtja finančnih sredstev.« Minister je izrazil zadovoljstvo nad opravljenim delom občin, direkcije in koncesionarja ter napovedal jesenski cikel obiskov.

Iz evropskega kohezijskega sklada in Sklada za vode se financirajo dela na projektu Protipoplavna ureditev Selške Sore — II. Faza v občini Železniki, največjem gradbišču na vodotokih v Sloveniji. Narejene so tri lovilne jame za lovljenje proda, prestavila se je regionalna cesta v dolžini slabega kilometra, vključno s 70-metrskim mostom. V teku je gradnja suhega zadrževalnika pod Sušo z 20-metrsko pregrado in volumnom zadrževanja približno 1 milijona kubičnih metrov. Dela se bodo predvidoma zaključila še v tem letu.

V fazi pridobivanja gradbenih dovoljenj je tudi projekt iz Načrta za okrevanje in odpornost - Protipoplavna ureditev območja Poljanske Sore od Puštala do sotočja Selške Sore ter Sore do Suhe v občini Škofja Loka. Ocenjena vrednost projekta je 17 milijonov evrov.

Ob robu srečanja ministra s predstavniki občin je Matjaž Rakovec, župan Mestne občine Kranj, poudaril: »Precej smo že naredili, kar nekaj dela pa nas še čaka. Pri uresničitvi zastavljenega je zelo pomembna tudi finančna podpora z naslova državnih oziroma evropskih sredstev, s čimer smo v preteklosti uspešno izpeljali številne projekte, nadejamo pa se jih tudi v prihodnje. Zadovoljen sem s sestankom z ministrom, kot tudi s sodelovanjem z vsemi pristojnimi državnimi institucijami pri izvajanju sanacijskih programov.«

Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih po uničujočih poplavah smo sedaj v obdobju dolgoročne sanacije (s katero se struge in brežine povrne v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo). Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela (ki jih opravljajo koncesionarji) ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, vključujemo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja.