Krepitev varstva pred požari v naravnem okolju: od leta 2022 do danes
Septembra 2023 je bila prenovljena državna ocena ogroženosti zaradi požarov v naravnem okolju, na podlagi Resolucije o nacionalnem programu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za obdobje 2023-2030 pa je Slovenija sprejela vrsto ukrepov za okrepitev varstva pred požari v naravnem okolju in drugimi nesrečami.
S spremembo Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami s 116.a členom o povračilu intervencijskih stroškov so gasilske enote, ki so sodelovale ob požarih na Krasu in Socerbu, pridobile dodatna finančna sredstva za izboljšanje opremljenosti in delovanja, vključno z nakupom namenske opreme za gašenje požarov v naravnem okolju. Hkrati še vedno potekajo aktivnosti za urejanje njihovega statusa, opremljenosti in usposobljenosti. Pomemben korak v tej smeri predstavlja tudi uvedba davčne olajšave za prostovoljne gasilce, ki vsaj deset let opravljajo operativne naloge zaščite, reševanja in pomoči.
V zadnjem obdobju smo zagotovili pomembno povečanje sredstev Požarnega sklada, kar neposredno omogoča večja investicijska vlaganja v gasilstvo in s tem krepitev požarne varnosti. Sredstva Požarnega sklada so strogo namenska in se namenjajo predvsem za sofinanciranje opreme, usposabljanje ter delovanje operativnih gasilskih enot širšega pomena, za opremljanje drugih gasilskih enot, sofinanciranje raziskav na področju varstva pred požarom, gasilskih zavarovanj ter usposabljanje za varstvo pred požarom.
Na državni ravni se bodo dodatno zagotovljena sredstva Požarnega sklada usmerjala v nakup zahtevnejše in specialne opreme in gradnjo vadbenih objektov, namenjenih izvajanju nalog povezanih z gasilstvom oz. varstvom pred požarom. Obenem ostaja pomemben delež sredstev požarne takse, ki jih prejmejo občine, in sicer 50 odstotkov, še naprej namenjen izključno investicijski porabi. S tem se krepi lokalna požarna varnost, saj občine ta sredstva vlagajo v posodabljanje in nadomeščanje zaščite ter reševalne opreme in vozil, ki jih uporabljajo gasilske enote pri svojem vsakodnevnem delu.
V okviru Požarnega sklada so se v letu 2024 in 2025 zagotovila posebna namenska sredstva za izboljšanje opremljenosti ter požarnega varstva na območju Krasa – gre za do sedaj najvišja sredstva in sicer v višini 5 milijonov evrov, ki bodo namenjena sofinanciranju tipiziranih gasilskih vozil in opreme na območju kraških občin ter še dodatnih 5 milijonov evrov namenskih sredstev za izboljšanje stanja in opremljenosti na področju varstva pred požari v naravi za celotno območje države ter pomoč v tujini.
Ministrstvo za finance je v soglasju z Ministrstvom za obrambo izdal Pravilnik, s katerim je določen seznam tipiziranih gasilskih vozil, posebne zaščite in reševalne opreme ter orodij za opravljanje nalog gasilstva. Za navedeno opremo in vozila se davek na dodano vrednost od oktobra 2023 obračunava in plačuje po posebni, znižani stopnji v višini petih odstotkov od davčne osnove.
Investicije za boljšo zaščito
V kontekstu vse pogostejših vremenskih in podnebnih nesreč so investicije ključne za izboljšanje odziva in zaščite. Skupna vrednost investicij v infrastrukturo, opremo in usposabljanje znaša približno 160 milijonov evrov, od tega več kot 100 milijonov prispevajo evropski skladi.
Med ključnimi projekti so:
- Vzpostavitev skladišča za zaščitno opremo,
- Nakup specialnih vozil in opreme,
- Izgradnja infrastrukture,
- Ustanovitev specializiranih reševalnih enot za gašenje požarov.
Zaključena je bila izgradnja strateške investicije, to je Vseslovenski center za velike požare v naravnem okolju v Sežani, zgrajenega v okviru Načrta za okrevanje in odpornost. V centru se izvajajo specializirana usposabljanja za gasilce in druge sile zaščite, reševanja in pomoči, pri čemer se do leta 2026 predvideva dodatno usposabljanje do 1000 udeležencev.
Dodatno smo nadgradili sistem dežurstva operativnih enot za pomoč v primeru požarov v zahodnem delu države na način, da smo za čas požarne sezone povečali stalno prisotnost dodatnih gasilcev iz celotne Slovenije v Izobraževalnem centru zaščite in reševanja v Sežani.
Nova oprema in zračne zmogljivosti
Materialne zmogljivosti so bile okrepljene z dobavo specialne opreme, vključno s tovornimi vozili, prilagojenimi za posamezne vrste nesreč. Nova oprema je že bila dodeljena testnim lokalnim skupnostim in regionalnim enotam za hitre intervencije, kar bo prispevalo k hitrejšemu in učinkovitejšemu odzivanju na nesreče.
V okviru evropske kohezijske politike 2021-2027 smo zmogljivosti okrepili tudi z nakupom štirih letal Air Tractor za gašenje požarov v naravnem okolju, vsako s kapaciteto 3.000 litrov vode. Z vzpostavitvijo namenske enote za podporo gašenju iz zraka v okviru Uprave RS za zaščito in reševanje, se je Slovenija pridružila državam EU z lastno letalsko floto za zaščito pred požari v naravnem okolju. Enota že dve požarni sezoni uspešno izvaja preventivne aktivnosti ter operativno dejavnost v primeru požarov v naravni na območju celotne države.
Poleg tega smo povečali preventivne aktivnosti, med drugim z intenzivnejšim izvajanjem preventivnih letov, video nadzorom ter uporabo brezpilotnih letalnikov (dronov) za podporne aktivnosti v sistemu zaščite, reševanja in pomoči. V tem času smo uredili sistem uporabe dronov, to je priprava ustreznih predpisov, vzpostavitev registra izvajalcev ter organizacijo in izvajanje šolanj za operaterje dronov.
Na sistemu Video Kras bodo dokončno izvedena investicijska vzdrževanja, v okviru katerih so bile zamenjane iztrošene kamere. Za opazovanje požarno najbolj ogroženega terena na zahodnem delu države se bo posodobil videonadzorni sistem Kras s povečanjem števila kamer in nadgradnjo sistema z avtomatsko detekcijo in lociranjem požarov v naravnem okolju.
Mednarodno sodelovanje in usposobljenost
V okviru Državne enote za hitre intervencije, ki jo organizira Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, smo oblikovali modul za gašenje požarov v naravnem okolju z vozili, ki na zaprosilo deluje tudi v tujini. Modul se je letos uspešno certificiral na mednarodni vaji na Sardiniji in bil vključen v Evropski nabor odzivnih zmogljivosti civilne zaščite.
Z namenom zagotavljanja učinkovite mednarodne koordinacije in sodelovanja enot v primeru potreb po mednarodni pomoči v Sloveniji ali kateri koli drugi državi EU so bili v zadnjih dveh letih posodobljeni postopkovniki za sprejem in nudenje mednarodne pomoči ter izvedena izobraževanja in usposabljanja na področju mednarodnega sodelovanja. V Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu so bila organizirana dodatna usposabljanja in tečaji Mednarodne reševalne intervencije, s čimer se širi nabor usposobljenih oseb za delovanje v sistemu nudenja mednarodne pomoči. Vsebina tečajev je bila prenovljena in prilagojena najnovejšim evropskim smernicam in spoznanjem, enako velja tudi za postopkovnike nudenja mednarodne pomoči.
Še naprej ostajamo predani krepitvi sistema zaščite, reševanja in pomoči na področju varstva pred požari v naravnem okolju ter tudi v prihodnje bomo sledili začrtanim ciljem v sodelovanju z gasilskimi in drugimi reševalnimi enotami, lokalnimi skupnostmi ter mednarodnimi partnerji.