Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Premier dr. Golob: Prebivalci teh krajev si zaslužijo tretjo razvojno os

Predsednik vlade dr. Robert Golob se je danes udeležil slovesnosti ob začetku gradnje odseka Velunja na severnem delu 3. razvojne osi. Odsek predstavlja gradbeno in finančno najbolj zahteven del prihodnje hitre ceste proti Koroški.

Na 7,25 kilometra dolgem odseku bo zgrajenih kar 20 inženirskih objektov, med njimi dva predora in deset viaduktov, kar poudarja zahtevnost in pomembnost tega infrastrukturnega projekta. Premier dr. Golob je zbrane tudi nagovoril.

»Kjer ni poti, ni sveta,« je uvodoma zbrane nagovoril premier dr. Golob in izpostavil, da danes ne odpiramo le gradbišča, ampak povezavo, ki si jo Šaleška in Koroška, zaslužita že res dolgo. Spomnil je na trnovo pot do tu, a zadeve se zdaj premikajo.

»Danes smo na najzahtevnejšem odseku in ne glede na to, da sta bila dva odseka že zaključena, da bodo nekateri drugi lažji odseki zaključeni, je ravno ta tisti, ki bo definiral uspešnost in zaključek povezave, kot je bilo zastavljeno. Verjamem, da bomo pri tem uspešni,« je dodal premier. Spomnil je, da se je ta vlada ob nastopu mandata soočala s posledicami vojne v Ukrajini, energetsko krizo, inflacijo, draginjo. Zatem so Slovenije prizadele še najhujše poplave v zgodovini naše države.

»Celotni severni del tretje razvojne osi predstavlja le polovico vsega denarja, ki ga je država v dveh letih od poplav že namenila za njihovo sanacijo. Tako velika je dimenzija težav, s katerimi smo bili soočeni,« je dodal premier. Dodal je, da nas kljub vsemu to ni ustavilo, saj je obstajalo zavedanje, da priložnosti za gradnjo tretje razvojne osi ne smemo niti za sekundo upočasniti. »Zato, ker si to prebivalci teh krajev to res zaslužijo. Začeli bomo v tem mandatu in zaključili v naslednjem. Samo tista vlada, ki gleda naprej in ne le na trenutni mandat, lahko zaključuje projekte, ki jih ljudje potrebujejo. Vse ostalo je politikantstvo. Vsi tisti, ki mislijo, da se da v enem mandatu zaključiti poslanstvo, vedo, da temu ne gre tako,« je dejal premier dr. Golob.

»Zaključili ga bomo zato, da bo življenje v obeh regijah bolj varno, da bodo ljudje hitreje prišli do zdravnika, otroci hitreje do šole, da se bo gospodarstvo lahko razvijalo s polnimi pljuči, da logistika ne bo več problem in da bodo tudi tukaj nova, kvalitetna delovna mesta, tudi s tujim kapitalom, še toliko bolj dosegljiva. Verjamem, da bomo s tem dali zagon obema regijama. Ne samo, da bosta prebivalci bliže prestolnici, ampak da bosta bližje svetu,« je zaključil premier dr. Robert Golob.

V nadaljevanju obiska v regiji se je premier z ministrom za naravne vire in prostor Jožetom Novakom in ministrom za okolje, podnebje in energijo mag. Bojanom Kumrom srečal z vodstvom Premogovnika Velenje. V ospredju pogovorov je bilo zagotavljanje varnosti pri delu, zlasti po januarski tragediji pri odkopu v eni od jam. Sogovorniki so govorili o tem, kako je bilo poskrbljeno za družine umrlih rudarjev po januarski tragediji. Dotaknili so se tudi srednjeročne in dolgoročne vizije zapiranja premogovnika, pri čemer bo v ospredju vidik pravičnega prehoda v smislu zagotavljanja socialne varnosti za vse zaposlene v premogovniku in njihove družine. V pripravi je namreč predlog Zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, ki predvideva popolno in trajno opustitev rudarskih del ter likvidacijo družbe Premogovnik Velenje d.o.o. Postopek zapiranja naj bi potekal postopno, v obdobju med letoma 2026 in 2045.