Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Poziv Evropske komisije za sodelovanje v znanstvenem panelu umetne inteligence

Skupno raziskovalno središče Evropske komisije v vlogi sekretariata nastajajočega panela skupaj z Uradom za umetno inteligenco objavlja poziv za sodelovanje strokovnjakinj in strokovnjakov v znanstvenem panelu umetne inteligence.
 Ilustracija koncepta umetne inteligence z digitalnim profilom človeške glave, obdanim z mrežo povezav in podatkovnih tokov.

Upodobitev podatkovnih tokov in omrežij, značilnih za sisteme umetne inteligence splošnega namena. | Avtor: Vir slike: Gerd Altmann na Pixabay

Evropska komisija namerava vzpostaviti znanstveni panel neodvisnih strokovnjakinj in strokovnjakov, ki bo podpiral izvajanje in uveljavljanje akta o umetni inteligenci.

Skupina se bo osredotočila na modele in sisteme umetne inteligence za splošne namene (GPAI) ter svetovala Uradu EU za umetno inteligenco (v angleščini) in nacionalnim organom glede sistemskih tveganj, klasifikacije modelov, metodologij ocenjevanja in čezmejnega nadzora trga. Hkrati bo Urad za umetno inteligenco opozarjal tudi na vznikajoča tveganja.

Evropska komisija je prek svojega Skupnega raziskovalnega središča objavila poziv za 60 članic in članov za 24-mesečni mandat z možnostjo podaljšanja.

Kandidatke in kandidati morajo izkazovati strokovno znanje in izkušnje na področju modelov in sistemov GPAI, vplivov umetne inteligence ali sorodnih področij, kot so vrednotenje modelov, ocenjevanje in zmanjševanje tveganj, kibernetska varnost, nastajajoča sistemska tveganja ter računske meritve in pragovi. Strokovnjaki morajo imeti doktorat znanosti ali enakovredne izkušnje ter morajo ostati neodvisni od katerega koli ponudnika umetne inteligence.

Z izbirnim postopkom bosta zagotovljeni uravnotežena zastopanost spolov ter geografska uravnoteženost. V panelu bodo sodelovali strokovnjaki iz držav članic Evropske unije (EU), Evropskega gospodarskega prostora (EGP) in Evropskega združenja za prosto trgovino (EFTA). Čeprav državljanstvo katere od držav članic EU ni pogoj za prijavo, mora najmanj 80 odstotkov izbranih strokovnjakov prihajati iz držav članic EU ali EFTA.

Rok za oddajo spletne prijave (v angleškem jeziku): 14. september 2025